Zmarł Śp. Ks. Andrzej Wysokiński

1964 - 2021

Ks. Andrzej Wysokiński urodził się 29 czerwca 1964 r. w Lublinie, jako syn Henryka i Sabiny z d. Watrakiewicz. Pochodził z parafii pw. Rozesłania św. Apostołów w Chełmie.

W 1970 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej nr 9 w Chełmie, zaś od roku 1978 naukę kontynuował w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Chełmie. Egzamin dojrzałości złożył w 1984 r. i wkrótce wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie. Świecenia diakonatu przyjął w katedrze lubelskiej w dniu 12 kwietnia 1990 r., zaś po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa lubelskiego Bolesława Pylaka w dniu 18 maja 1991 r. w Lublinie.

Jako wikariusz pracował w następujących parafiach: Radzięcin (od 15 czerwca 1991 r.) i Tomaszów Lubelski pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (od 23 czerwca 1993 r.).

W dniu 16 grudnia 1998 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Machnowie Nowym. Wraz z parafianami ks. Andrzej wykonał wiele prac gospodarczo-budowalnych, jak np. ogrodzenie terenu parafialnego, wyłożenie kostką placu przed kościołem oraz chodzika prowadzącego do świątyni parafialnej. W miejscowości Wierzbica została wybudowana kaplica, a teren ogrodzony.

W dniu 6 czerwca 2003 r. ks. Andrzej otrzymał nominację na urząd proboszcza parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Gdeszynie. Po czterech latach z dniem 20 czerwca 2007 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Świętego Krzyża w Żurawcach. Kolejną placówką proboszczowską ks. Andrzeja od dnia 26 czerwca 2010 r. była parafia pw. Św. Maksymiliana Kolbego w Cichobórzu. Z dniem 20 sierpnia 2014 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Narodzenia NMP w Niemstowie. Ks. Andrzej ponadto sprawował obowiązki dekanalnego duszpasterza trzeźwości w dekanacie Cieszanów.

Ks. Andrzej Wysokiński zmarł 5 maja 2021 r. w Niemstowie.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Mariana Rojka była sprawowana w sobotę, 8 maja 2021 r. o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Niemstowie. Msza św. pogrzebowa została odprawiona tego samego dnia o godz. 14.00 w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Cichobórzu, a następnie ciało Zmarłego zostało złożone na cmentarzu parafialnym w Cichobórzu.

Requiescat in pace!

Opracował: ks. Zygmunt Jagiełło, ZID 30(2021), nr 2, s. 249-250.