Urodził się 17 lutego 1941 r. w Chełmie i tu został ochrzczony w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP, 23 lutego 1941 r. (nr aktu 22/1941). Sakrament bierzmowania otrzymał z rak bpa Piotra Kałwy w tej samej świątyni co chrzest, 8 września 1950 r.
Rodzicami jego byli Czesław i Lucyna z d. Kwaśniewska. Ojciec pracował na kolei jako zawiadowca stacji, a matka prowadziła dom rodzinny i opiekowała się dziećmi. Oboje rodzice byli ludźmi szczerze wierzącymi i praktykującymi katolikami i w tym duchu wychowywali swoje dzieci. W takiej atmosferze rodzinnego domu rodziło się i rozwijało powołanie przyszłego kapłana.
Gdy Lech Kutera ukończył szkołę podstawową w Chełmie, rodzice przenieśli się do miejscowości Ruda-Opalin, oddalonej od Chełma o 15 km. Lech w tym czasie zaczął uczęszczać do Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarneckiego w Chełmie. Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1958 r. przed komisją egzaminacyjną, został publicznie wyróżniony za osiągnięcia z języka łacińskiego.
W czerwcu 1958 r. zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, które ukończył w 1964 r.
Święcenia kapłańskie przyjął z rąk biskupa Piotra Kałwy w katedrze lubelskiej w dniu 31 maja 1964 r. Po święceniach 1 lipca 1964 r. otrzymał nominację na stanowisko wikariusza w parafii Bychawka, gdzie jako katecheta nauczał religii w szkołach. Po dwóch latach z dniem 10 września 1966 r. został przeniesiony na wikariat w Józefowie Biłgorajskim.
W tym czasie ks. Lech Kutera otrzymał od biskupa lubelskiego Piotra Kałwy, 22 października 1968 r., zgodę na rozpoczęcie studiów w Studium Pastoralnym przy Instytucie Teologii Pastoralnej w ramach Wydziału Teologicznego KUL w Lublinie. Na tejże Uczeni w dniu 17 czerwca 1969 r. obronił pracę magisterską pt.: „Problem genezy religii we współczesnej publicystyce marksistowskiej i katolickiej", uzyskując stopień magistra teologii.
Następnymi placówkami wikariuszowskimi ks. Lecha były parafie: Turobin (1971), Horyszów Polski (1973), Chodel (1974) i Krzeszów od 7 czerwca 1977 r. W dniu 15 lutego 1984 r. ks. Lech Kutera został mianowany przez biskupa Bolesława Pylaka administratorem parafii w Krzeszowie z prawami i obowiązkami proboszcza. Początki jego posługi kapłańskiej w parafii Krzeszów nie były łatwe. Jako wikary pomagał swemu proboszczowi w budowie kościoła w Hucisku, który następnie w roku 1981 został kościołem parafialnym. Jako proboszcz wybudował kościół w Bystrem, który w 1997 r. stał się kościołem parafialnym dla nowej parafii. Wybudował także kaplicę dojazdową w Jasienniku Starym. Budując kościoły i kaplice, nie zaniedbywał świątyni parafialnej. Jego zasługą była wymiana ogrodzenia kościoła parafialnego i cmentarza, wymiana nagłośnienia w kościele, a także wyposażenie świątyni w ławki. Ks. Lech zdawał sobie sprawę, że kościół parafialny wymaga gruntownej odnowy, dlatego w roku 2006, w porozumieniu z władzami samorządowymi, doprowadził do powstania Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krzeszowskiej „Rotunda", którego głównym zadaniem była odnowa świątyni parafialnej. Ks. Lech jako wiceprezes aktywnie uczestniczył w pracach renowacyjnych.
W dowód uznania za przykładną i gorliwą pracę kapłańską w dniu 27 maja 1988 r. bp Bolesław Pylak mianował ks. Lecha Kuterę kanonikiem honorowym Kapituły Kolegiaty Zamojskiej.
Po 34 latach duszpasterzowania w parafii Krzeszów, 28 czerwca 2011 r., ks. Lech Kutera przeszedł na emeryturę i zamieszkał w budynku kościelnym tzw. „wikarówce" blisko świątyni parafialnej w Krzeszowie.
15 lutego 2021 r. w Szpitalu Powiatowym im. Polskiego Czerwonego Krzyża w Nisku ksiądz kanonik Lech Kutera odszedł do Pana po wieczną nagrodę w wieku 80 lat, w kapłaństwie przeżył 56 lat.
W kapłańskim testamencie ks. kan. Lech Kutera zapisał:
„Przepraszam wszystkich, których w jakikolwiek sposób obraziłem, skrzywdziłem czy zasmuciłem. Proszę mi darować moje błędy, które popełniłem w sześciu parafiach. Choć nieraz byłem ostry, kochałem Was. Zostańcie z Bogiem Wszechmogącym, a Matka Boża Różańcowa którą kochałem i ofiarowałem Jej hejnał barokowy, niech was strzeże z Góry Krzeszowskiej i Wam wszystkim dopomaga. Na cmentarzu w Krzeszowie zbudowałem kaplicę do sprawowania Najświętszej Ofiary i wyposażyłem ja w kryptę grobową, gdzie pochowałem czterech proboszczów krzeszowskich, wcześniej ekshumowanych. Proszę też tam złożyć moje ciało, mech oczekuje na Dzień Zmartwychwstania" (08.01.2013).
Msza św. pogrzebowa została odprawiona we czwartek, 18 lutego 2021 r. o godz. 12.00 w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Krzeszowie. Ceremonii pogrzebowej przewodniczył bp Marian Rojek. W koncelebrze uczestniczyło 30 kapłanów. Homilię pogrzebową wygłosił proboszcz parafii Krzeszów, ks. Tomasz Winogrodzki, w której przypomniał drogę życiową Zmarłego i podziękował za wierną służbę kapłańską wśród Ludu Bożego.
Ciało śp. ks. Lecha Kutery zostało złożone w grobowcu kapłańskim w Krzeszowie.
Reąuiescat in pace!
Opracował: ks. Zygmunt Jagiełło, ZID 30(2021), nr 1, s. 125-127.