Parafia pw. Świętego Stanisława Biskupa Teratyn

Liczba mieszkańców: 1425

Liczba katolików: 1425

Do parafii należą

Do parafii należą miejscowości: Kułakowice II, Kułakowice III, Łuszczów, Marysin, Miedniki, Mojsławice, Odletajka, Teratyn Kol., Teratyn

Rys historyczny

Wieś Teratyn wymieniana jest w r. 1603 jako miasto z kościołem parafialnym. Nie istnieje on już w r. 1714. Parafia rzymskokatolicka w tym czasie przeniesiona do Uchań. W Teratynie funkcjonowała zaś parafia greckokatolicka, która należała do unickiego dekanatu hrubieszowskiego. Po kasacie unii parafia przestała istnieć i około r. 1875 założono parafię prawosławną, która istniała do r. 1945. Obecnie prawosławnych na tym terenie nie ma. Po II wojnie światowej świątynię oddano katolikom i powstał tutaj ośrodek duszpasterski. Parafia rzymskokatolicka ponownie erygowana została, 19 VIII 1948 r., przez bpa lubelskiego Stefana Wyszyńskiego. Powstała z podziału parafii uchańskiej i weszła w skład dekanatu hrubieszowskiego, od r. 1974 do uchańskiego, a od 1992 do Hrubieszów Pólnoc. Budynki gospodarcze wybudowano w r. 1953, a plebania pochodziła jeszcze z r. 1932. Uposażenie parafii obejmuje 0,96 ha ziemi
i 0,50 ha ogrodu. Nowa plebania z końca XX w.

Dawny kościół parafialny pw. św. Stanisława BM., został wybudowany przez rząd carski w latach: 1875-1880 jako cerkiew prawosławna. W r. 1947 oddano go katolikom i w tym samym roku został poświęcony przez ks. Pawła Sokołowskiego z Uchań (cerkiew prawosławna pw. św. Mikołaja). W r. 1969 przeprowadzono remont dachu, w r. 1970 tynkowanie na zewnątrz, w r. 1972 budowa chóru,
w r. 1973 malowanie (Rufin Gilner z Katowic). Jest to kościół murowany, jednonawowy, w stylu bizantyjskim, przy kościele zakrystia, dwie duże wieże zakończone owalną kopułą. Wnętrze jest wyposażone w trzy drewniane ołtarze. Główny został wykonany z wrót carskich w r. 1948 przez miejscowych stolarzy. W ołtarzu tym jest obraz MB Pocieszenia (w. XVII lub XVIII) w srebrnej, pozłacanej sukience z w. XVIII, z kościoła w Zaturcach (diecezja łucka) oraz obraz św. Stanisława bm. (Podkowski, r. 1949). Ołtarze boczne zostały wykonane w r. 1949 przez miejscowych stolarzy. Po prawej stronie jest ołtarz z obrazem św. Teresy (Podkowski, r. 1949), a po lewej - z obrazem św. Józefa (Podkowski, r. 1949). Chór muzyczny został wybudowany w r. 1972. Jedna z wież kościelnych służy jako dzwonnica, są w niej 2 dzwony z kościoła w Warężu (archidiecezja lwowska).

Budowa nowego kościoła parafialnego w Teratynie była zainicjowana w 2004 r. przez bpa Jana Śrutwę. Budowa rozpoczęła się jesienią 2007 r. Została ona poprzedzona poświęceniem krzyża i placu pod budowę przez bpa Wacława Depo. Świątynia wybudowana z czerwonej cegły i ocieplona 10 centymetrowym styropianem, umieszczonym wewnątrz muru. Konstrukcja dachu wykonana z dwuteownika metalowego i drewnianych krokwi. Sufit ocieplony wełną mineralną o grubości 20 cm. Ogrzewanie kościoła dwu systemowe: nagrzewnice umieszczone na wejściami do kościoła oraz system grzania podłogowego na całym kościele, łącznie z prezbiterium. Z przodu kościoła znajduje się wieża kościelna, a w niej możliwość zamontowania w przyszłości dzwonu. W wieży znajduje się zegar firmy RDUCH (średnica 120 cm), ufundowany przez mieszkańców Miednik, na pamiątkę zmarłej mieszkanki tej miejscowości, 19 letniej Eweliny Wójcik. Z tyłu kościoła znajduje się zaplecze, które składa się z podpiwniczenia, a w nim kotłownia i pomieszczenia gospodarcze, na parterze mieści się zakrystia, sala spotkań oraz toalety. Na poddaszu znajduje się jedno pomieszczenie do zagospodarowania.

30 VIII 2015 r. nastapiło przeniesienie ze starej świątyni parafialnej do nowobudującego się kościoła parafialnego obrazu MB Pocieszenia, pochodzącego z Zaturzec (Ukraina).

Cmentarz grzebalny

1. Cmentarz rzymskokatolicki w Teratynie, czynny, założony w r. 1948, w kształcie połowy trapezu o pow. 1 ha, ogrodzony metalowymi przęsłami przy metalowych słupach

2. Cmentarz prawosławny, dawniej greckokatolicki, nieczynny, założony w I poł. w. XIX, w kształcie prostokąta o pow. 0,42 ha, ogrodzony drutem przy metalowych słupach oraz rowem

Kaplice na terenie parafii

1 Kościół filialny, pw. św. Maksymiliana M. Kolbego, w Kułakowicach III,z lat: 1987-90, wg projektu archidiec. inż. Frąckiewicza z Zamościa, styl współczesny.

Odpust: św. Maksymiliana (14 sierpnia)

2. Drewniana kapliczka przydrożna w Teratynie, na słupie, otwarta z trzech stron, daszek namiotowy. Wewnątrz rzeźba Matki Boskiej Niepokalanie Poczętej ludowa z w. XIX.

3. Kapliczka ludowa w Mojsławicach, z I poł. w. XIX, drewniana, z figurami św. Antoniego Padewskiego i św. Jana Nepomucena.

Ruchy i stowarzyszenia

Kapłani, którzy pracowali w parafii

Proboszczowie:
ks. Alojzy Fałkowski (1988-2006)

Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii

ks. Jarosław Feresz, ks. Jarosław Nowak, ks. Bogusław Romankiewicz (archidiec. lubelska), ks. Henryk Balcer CM