Parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej Nieledew

Księża pracujący w parafii

Niedziele: 08:30 11:00 17:00

Dni powszednie: 17:00 * 18:00 *

Odpust parafialny: MB Częstochowskiej (26 sierpnia)

Dane administracyjne

Liczba mieszkańców: 1721

Liczba katolików: 1685

Do parafii należą

Do parafii należą miejscowości: Leopoldów Kol., Nieledew, Zadębce, Zadębice Kol.

Rys historyczny

W Nieledwi już w r. 1740 istniała parafia greckokatolicka. W okresie kasaty unii na jej miejscu założono parafię prawosławną, a drewniany kościół unicki zamieniono na cerkiew prawosławną. Mieszkańcy wyznania rzymskokatolickiego należeli wówczas do parafii łacińskiej w Trzeszczanach. Na mocy decyzji bp. lubelskiego Bolesława Pylaka, z dn. 5 marca 1983 r., zaczęto w Nieledwi tworzyć samodzielny ośrodek duszpasterski z miejscowości poprzednio należących do parafii Trzeszczany. Dekretem z dnia 9 stycznia 1985 r. bp lubelski Bolesław Pylak erygował samodzielną parafię w Nieledwi.

Kościół parafialny pw. MB Częstochowskiej z lat: 1983-87, murowany z cegły palonej, pokryty blachą, połączony z plebanią, wg projektu inż. archidiec. Romana Orlewskiego, konstruktor inż. Władysław Jagiełło, Kościół konsekrowany 21 września 2002 r.

Cmentarz grzebalny

1. Cmentarz parafialny, poświęcony 26 września 1993 r. przez ks. Andrzeja Puzona, dziekana hrubieszowskiego, ogrodzony, środkiem asfaltowa alejka, hydrant, budynek gospodarczy, śmietnik, na środku duży krzyż, parking, pow. 1,37 ha.

2. Nieczynne: w Zadębcach, porośnięty drzewami i krzewami, 8 pomników z napisami cyrylicą; w Nieledwi, unicki, prawosławny, groby żołnierzy austriackich z I wojny światowej, dwóch oficerów polskich z września 1939 r. Oba pod zarządem Urzędu Gminy w Trzeszczanach

Kapłani zmarli pochowani na cmentarzu parafialnym:
ks. Kazimierz Zając (+2007)

Ruchy i stowarzyszenia

Kapłani, którzy pracowali w parafii

Proboszczowie:
ks. Aleksander Miszczak (1985-2010)

Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii

+ ks. Wacław Daruk, ks. Dariusz Bucior, ks. Krzysztof Hawro, ks. Zygmunt Lipski (archidiec. lubelska), + ks. Piotr Sikora (archidiec. lubelska), + ks. Kazimierz Zając (archidiec. lubelska), o. Mateusz Kotyło OFMConv, s. Andrea Drozda SIC, + s. Kazimiera Jańczuk OCD, s. Katarzyna Kociach SSND, s. Amicja Poturaj ZMBM, s. Małgorzata Olszewska (bezhabitowe Córki Maryi Niepokalanej)