Księża pracujący w parafii
Msze Święte
Niedziele: 08:00 12:00
Dni powszednie: 08:30 * 17:00
Odpust parafialny: św. Barbary (4 grudnia)
Dane administracyjne
Liczba mieszkańców: 978
Liczba katolików: 970
Do parafii należą
Rys historyczny
W r. 1944 uległa zniszczeniu świątynia parafialna i życie religijne czasowo skupiało się wokół kościoła w Dołhobyczowie. Z tego powodu bp Stefan Wyszyński w r. 1948 przeniósł siedzibę parafii do Dołhobyczowa. Odtąd nosiła ona nazwę Dołhobyczów-Oszczów. Odbudowany ze zniszczeń kościół w Oszczowie stał się filialnym. W r. 1963 rektorem kościoła został ks. Bronisław Kijańczuk. Stopniowo Oszczów zdobywał samodzielność jako ośrodek duszpasterski, zaczęto tutaj prowadzić oddzielne księgi parafialne. Ponowne erygowanie parafii w Oszczowie nastąpiło, 26 V 1977 r., na mocy dekretu bp. Bolesława Pylaka. Plebania i budynki gospodarcze zostały odbudowane po II wojnie światowej. Przez pewien czas parafia należała do dekanatu tomaszowskiego (w. XIX), następnie do tyszowieckiego, a obecnie znajduje się w granicach dekanatu łaszczowskiego. Z terenem parafii wiążą się znane w kulturze polskiej nazwiska: ojciec B. Prusa był rządcą w majątku Żabcze, majątek Poturzyn należał do Tytusa Wojciechowskiego, z którym przyjaźnił się Fryderyk Chopin. Wielki kompozytor bywał tu w r. 1830.
Pierwszy kościół drewniany, pw. św. Barbary i św. Leonarda, wzniesiono w r. 1468 z fundacji rodziny Rulikowskich. Kolejny, również drewniany, został wybudowany w r. 1730 z fundacji Marcina Żerosławskiego, odnowiony w r. 1825 przez Wincentego Rulikowskiego i w r. 1895 przez F. Swieżawskiego, w r. 1944 spalony. Obecnie istniejący, pw. św. Barbary, z lat: 1949-1952, wzniesiony na fundamentach spalonej świątyni, poświęcony przez dziekana tyszowieckiego w r. 1952.
Kościół drewniany, jednonawowy, przy prezbiterium murowana zakrystia, ocalała z poprzedniego kościoła (sklepienie kolebkowe z lunetami), ołtarz główny drewniany, barokowy, z 2 poł. w. XVII, pochodzi z kościoła w Sawczynie za Bugiem, w nim rzeźby św. App. Piotra i Pawła z tegoż czasu oraz obraz MB z Dzieciątkiem (w. XVI), w sukience drewnianej (gruntownie przemalowany) i Koronacji Matki Boskiej o charakterze w. XVI lub 1. poł. w. XVII (?) w zwieńczeniu; tabernakulum z pocz. w. XVIII. Dwa ołtarze boczne: lewy Najświętszego Serca Pana Jezusa, prawy - Zmartwychwstania Pańskiego. W wyposażeniu kościoła znajduje się późnobarokowy konfesjonał, z 2 poł. w. XVIII, z kościoła w Warężu (Ukraina). Ikona Matki Boskiej z w. XIX. Pająk drewniany z w. XIX. Monstrancja rokokowa z 2. poł. w. XVIII. Kielich gładki z w. XVIII. Ornaty: 1. nowy, z kolumną haftowaną z przedstawieniem kościoła zapewne z ok. poł. w. XVIII, restaurowaną w r. 1907; 2. z tkaniny z 2. poł. w. XVIII, ufundowany w r. 1775 przez Michała Rajowskiego.
Obok kościoła znajduje się dzwonnica Wybudowana z ofiar parafian w r. 1971, dwa dzwony wykonane w r. 1971 w firmie Jana Felczyńskiego w Przemyślu (poświęcone przez bp. Piotra Kałwę).
Cmentarz grzebalny
2. Cmentarz prawosławny, nieczynny.
Kapłani zmarli pochowani na cmentarzu parafialnym:
ks. Wacław Kupść (+1909), ks. Józef Sikorski (+1925), ks. Karol Sawulski (+1927)
Kaplice na terenie parafii
2. Figura przydrożna w Oszczowie wzniesiona w r. 1776. Murowana z cegły, otynkowana. W kształcie obelisku ujętego na narożach połkolumnami, z kamienną rzeźbą św. Jana Nepomucena.
3. Na cmentarzu grzebalnym w Oszczowie grobowiec rodziny Swieżawskich i Wojciechowskich.
Ruchy i stowarzyszenia
- Lektorzy
- Ministranci
- Schola
Kapłani, którzy pracowali w parafii
Proboszczowie:
ks. Jan Andrzej Chmaj (1989-1994), ks. Eugeniusz Łabisz (1994-1996), ks. Mieczysław Nicpoń (1996-2016), ks. Mieczysław Filip (2016-2024)
Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii
ks. Tomasz Turek, s. Maria Kowalska