Księża pracujący w parafii
Msze Święte
Niedziele: 08:00 10:30 (Wakijów) 12:00
Dni powszednie:
Odpust parafialny: św. Michała Archanioła (niedziela po 29 września)
Dane administracyjne
Liczba mieszkańców: 1250
Liczba katolików: 916
Do parafii należą
Rys historyczny
Dawna cerkiew greckokatolicka, pw. Michała Archanioła, po r. 1863 zamknięta, a w 1875 r. zamieniona na cerkiew prawosławną. Odnawiana w r. 1878. Od r. 1919 kościół rzymskokatolicki. Kościół zdewastowany w latach: 1939-44 i zamieniony na cerkiew prawosławną. Ponownie rekoncyliowany w r. 1944.
Klasycystyczny. Orientowany. Murowany z cegły, otynkowany. Trójdzielny: prezbiterium i babiniec z niewyodrębnionym przedsionkiem czworoboczne, równej szerokości, między nimi nieco szersza kwadratowa nawa; przy prezbiterium od północy zakrystia. Wewnątrz naroża nawy ścięte, ściany ożywione arkadami; w bocznych otwory okienne; arkady otwarte do prezbiterium i babińca wsparte na parach pilastrów i wzmocnione parami gurtów. Nad nawą kopuła na wysokim ośmiobocznym tamburze, zwieńczona latarnią, w babińcu, prezbiterium i zakrystii sklepienie krzyżowe. Chór muzyczny wsparty na arkadzie, z nadwieszonym drewnianym parapetem. Zewnątrz wszystkie elewacje z toskańskimi pilastrami przy narożach, z wyjątkiem prezbiterium parzystymi, dźwigającymi obiegające wokół belkowanie. Fasada, boczne ściany nawy i wschodnia elewacja prezbiterium zwieńczone trójkątnymi ogzymsowanymi szczytami. Naroża tamburu również opilastrowane. Okna prostokątne zamknięte łukiem półkolistym, w opaskach z kluczami, od wschodu okulus. Dachy dwuspadowe, wraz z pulpitowym dachem zakrystii oraz ośmiopołaciową kopułą i hełmem latarni, zwieńczonej żelaznym kutym krzyżem, kryte blachą.
W nowszych ołtarzach: w głównym ikony malowane na desce: Matka Boska z Dzieciątkiem z w. XVIII, w sukience z tegoż czasu i Michał Archanioł (ok. poł. w. XVIII), z jedenastoma scenami ilustrującymi dzieje jego legendy; w ołtarzach bocznych dwa obrazy nierozpoznanych świętych, jeden z w. XVIII, drugi sygn. Antoni Mizerski z 1927 r. W nowej ambonie sześć ikon z postaciami NMP, Michała Archanioła i czterech ewangelistów zapewne z przełomu w. XVII/XVIII, malowane na desce. Tablica żeliwna fundacyjna z datą rozpoczęcia budowy: 1807.
Dzwonnica współczesna kościołowi, odnawiana. Klasycystyczna. Murowana z cegły, otynkowana. Kwadratowa, z czworoboczną przybudówką od wschodu W dolnej kondygnacji brama przejazdowa, w górnej prostokątne otwory dzwonowe zamknięte półkoliście, z kluczami. Narożniki boniowane, obie kondygnacje zwieńczone gzymsami. Dach namiotowy, kryty blachą.
Na cmentarzu nagrobek z 1. poł. w. XIX, klasycystyczny, kamienny; w kształcie obelisku na czworobocznym cokole, zwieńczony kulą.
Cmentarz grzebalny
2. Cmentarz prawosławny w Perespie, nieczynny, założony po r. 1875, użytkowany do II wojny światowej, w kształcie czworoboku o pow. 0,44 ha
3. Cmentarz przykościelny, dawniej przycerkiewny oraz grzebalny, nieczynny, założony w II. poł. w. XVII
4. Cmentarz przy kościele filialnym w Wakijowie
Kaplice na terenie parafii
2. Krzyży przydrożnych - 8, figur i kapliczek - 6
Ruchy i stowarzyszenia
- Chór parafialny
- Legion Maryi
- Lektorzy
- Ministranci
Kapłani, którzy pracowali w parafii
Proboszczowie:
ks. Zbigniew Szczygieł (1991-1999), ks. Wiesław Rzepecki (1999-2000), ks. Józef Bednarski (2000-2010), ks. Jarosław Pukaluk (2010-2016)
Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii
ks. Adam Stroczyński CM, s. Krystyna Stroczyńska SM