Księża pracujący w parafii
Msze Święte
Niedziele: 08:30 10:30 (Witków) 12:00
Dni powszednie: 07:00 17:00 * 18:00 * 19:00 *
Odpust parafialny: Matki Bożej Częstochowskiej (26 sierpnia)
Dane administracyjne
Liczba mieszkańców: 1951
Liczba katolików: 1762
Do parafii należą
Rys historyczny
Po zakończeniu działań wojennych przy tej świątyni skupiło się życie religijne. Tutaj również zaczęła się organizować struktura nowej parafii. Wobec tego bp lubelski Stefan Wyszyński, w r. 1948, mianował nowego proboszcza, ks. Stanisława Mamcarza, dla parafii nazwanej podwójną nazwą Dołhobyczów-Oszczów. Siedzibą parafii stał się Dołhobyczów. Terytorium jej pokrywało się z granicami dawnej parafii Oszczów. Od roku 1977 Oszczów ponownie stał się samodzielną parafią.
Parafia została uposażona w ziemię po zakończeniu II wojny światowej. Była to ziemia pocerkiewna (dawniej unicka). Jeszcze w okresie międzywojennym ten teren zamieszkiwała spora liczba prawosławnych, obecnie należą oni do wyjątków.
Kościół, pw. MB Częstochowskiej z lat 1911-1914 z fundacji Świeżawskich, wg projektu Zenona Kononowicza (było to wotum wdzięczności Świeżawskich za udzielenie przez Stolicę Apostolską dyspensy od przeszkody małżeńskiej pokrewieństwa). Kościół był nieznacznie zniszczony w czasie II wojny światowej (częściowo ucierpiało wyposażenie kościoła - zabrano organy, uszkodzono ołtarz główny). Świątynia parafialna murowana z cegły, jednonawowa, neogotycka, na frontonie wysoka wieża. Przed kościołem kamienna figura MB Niepokalanie Poczętej, wystawiona przez właścicieli dóbr w Dołhobyczowie w r. 1905 jako wotum wdzięczności za ukaz tolerancyjny (statua była poświęcona w r. 1906 przez bpa Franciszka Jaczewskiego).
Cmentarz grzebalny
2. Cmentarz prawosławny w Dołhobyczowie, dawniej greckokatolicki, nieczynny, założony na pocz. XIX w.
3. Cmentarz przycerkiewny z mogiłami żołnierzy "Hallerczyków" i ofiar II wojny światowej, nieczynny.
Kapłani zmarli pochowani na cmentarzu parafialnym:
ks. Ignacy Pożerski (+1968)
Kaplice na terenie parafii
2. Figura przydrożna w Dołhobyczowie z r. 1858. Neogotycka. Murowana, w kształcie kapliczki, zwieńczona pinaklem z krzyżem. We wnęce rzeźba Matki Boskiej, ludowa.
3. Kapliczka na skraju lasu w Wólce Poturzyńskiej, drewniana, odnowiona, prawdopodobnie z II poł. XIX w., wewnątrz figura św. Antoniego Padewskiego.
4. Krzyż w Dołhobyczowie, z r. 1905, z okazji tolerancji religijnej, metalowy, wsparty na podmurówce.
5. Cerkiew prawosławna, murowana, z r. 1910, nieczynna
Ruchy i stowarzyszenia
- Chór parafialny
- Galilea
- KSM
- Ministranci
- Schola
- Szkolne Koło Caritas
Kapłani, którzy pracowali w parafii
Proboszczowie:
ks. Edward Wójcik (1981-2010)
Wikariusze:
ks. Tomasz Turek (2001-2010), ks. Dominik Chomyszyn (2010-2014), ks. Paweł Głowik (2014-2016)
Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii
ks. Bogdan Bejgier, ks. Bartłomiej Garczyński, ks. Bogdan Staszczuk (archidiec. lubelska), ks. Szymon Szlachta (archidiec. lubelska), ks. Bogusław Rębacz (USA)