Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej Potok Jaworowski

Liczba mieszkańców: 572

Liczba katolików: 496

Do parafii należą

Do parafii należą miejscowości: Geregi, Hrycki, Kamienisko, Kobylnica Ruska, Kobylnica Wołoska, Potok Jaworowski, Rotysko, Szczebla

Rys historyczny

Tereny Kobylnicy Wołoskiej i Kobylnicy Ruskiej do II połowy w. XVIII należały do wielkiego kompleksu dóbr królewskich. 3 IX 1557 r. na gruntach tych miejscowości król Zygmunt II August lokował miasto Tarłowiec, przed 1570 r. obie wsie włączono do dóbr starostwa. Starostwo lubaczowskie (Lubaczów, Basznia, Młodów, Opaka, Płazów, Ruda Różaniecka Kobylnica Ruska, Kobylnica Wołoska oraz inne wsie) należało do magnata Jerzego Minszcha, który zmarł w 1778 r. Po śmierci ostatniego użytkownika królewskiego dobra zostały zajęte przez austriacką administrację rządową. Parafia powstała w 1792 r., a jej terytorium objęło południową część parafii Łukawiec. Bezpośrednim powodem erekcji parafii było osadnictwo niemieckie na terenach zaboru austriackiego (kolonizacja józefińska). W pobliżu Kobylnicy Ruskiej założona została kolonia osadników Fehlbach (Potok Jaworowski). Dla tych osadników i nielicznych w tej okolicy wiernych obrządku łacińskiego został zbudowany z zasobów funduszu religijnego drewniany kościół pw. św. Jana Nepomucena, który stał w miejscu obecnej drogi asfaltowej na wysokości przystanku autobusowego, usytuowany przy drodze prowadzącej z Kobylnicy Ruskiej do Łukawca z południa na północ. Parafia liczyła niewielu wiernych obrządku łacińskiego (ok. 400).

Kościół murowany w stylu neogotyckim został zbudowany w latach 1910-1913 i poświęcony Trójcy Przenajświętszej. Prace budowlane prowadził dominikanin z Wielkich Oczu o. Józef Wala. Jest to jednonawowa świątynia z wieżą i sygnaturką, dach dawniej z czerwonej dachówki, obecnie z blachy. Ołtarz główny w centrum z figurami Trójcy Przenajświętszej po bokach św. Augustyna i św. Bazylego w zwieńczeniu św. Michała Archanioła, wykonał go w 1912 r. J. Krupiński, artysta z Kańczugi. Kościół jest ozdobiony malowidłami Eugeniusza Muchy z 1963 r.

W świątyni znajduje się stary obraz św. Jana Nepomucena z poprzedniego kościoła drewnianego i MB Częstochowskiej oraz drewniana figura Matki Bożej z dzieciątkiem na lewej ręce. Ozdobne szaty i malowidło wskazują na bawarskiego lub austriackiego artystę. Można więc sądzić, że figurka została przywieziona przez niemieckich kolonistów pochodzących z Bawarii. Była ona ozdobą przydrożnej kapliczki, stojącej w Kobylnicy Ruskiej. Jest też cenny relikwiarz z relikwiami Krzyża Świętego. Kościół został gruntownie wyremontowany w 1977 r. W 2016 r. zamontowano 15 witraży w oknach świątyni.

Kaplice na terenie parafii

Kościół filialny, pw. NMP Królowej, w Kobylnicy Wołoskiej, pierwotnie cerkiew greckokatolicka, pw. Św. Dymitra, z lat: 1922 - 39, murowany. Po II wojnie światowej kościół filialny parafii w Potoku Jaworowskim. W r. 1962 zmiana wezwania świątyni na św. Jozafata bm (odpust 14 listopada). Od r. 2000 świątynia pw. NMP Królowej. Odpust: ostatnia niedziela sierpnia.

Kapłani, którzy pracowali w parafii

Proboszczowie:
ks. Jerzy Gliszczyński (1989-1994), ks. Jerzy Pytlik (1994-1998), ks. Czesław Szczerba (1998-2003), ks. Bogdan Bejgier (2003-2009

Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii

ks. Stanisław Bachor, bp Piotr Kryk (grekokatolik, Niemcy), s. Bernardetta (Monika) Pazowska SAPU