Parafia pw. Świętej Bożej Opatrzności Bondyrz

Liczba mieszkańców: 1525

Liczba katolików: 1370

Do parafii należą

Do parafii należą miejscowości:
Bondyrz, Guciów, Hucisko, Iwnia, Kaczórki, Koziwoda, Lasowce, Malewszczyzna, Stara Huta, Trzepieciny

Rys historyczny

Parafia erygowana, 30 IX 1975 r., przez bp. Bolesława Pylaka i powstała z podziału parafii krasnobrodzkiej. Została włączona do dekanatu zamojskiego, od r. 1978 w ramach zamojskiego nowomiejskiego, a obecnie w dekanacie józefowskim. Już od lat pięćdziesiątych, od czasu wybudowania kościoła w Bondyrzu, zaczęto tu tworzyć ośrodek duszpasterski (początkowo dojeżdżali księża z Krasnobrodu, następnie zamieszkał tu ks. Wiesław Rzepecki, tworząc samodzielny ośrodek duszpasterski).

Kościół parafialny, pw. Opatrzności Bożej, wybudowano w latach 1948-1949 z ofiarności wiernych wg planów inż. Adama Klimka. 1 VII 1951 r. został on poświęcony przez bpa. Piotra Kałwę. Kościół drewniany, jednonawowy, w stylu zakopiańskim, szalowany. Przy prezbiterom zakrystia, nad nawą wieżyczka na sygnaturkę. Wnętrze jest wyposażone w drewniany ołtarz, wykonany przez rzeźbiarza Michała Pudełkę w r. 1958 (na szczycie symbol Opatrzności Bożej). We wnęce nad tabernakulum statua Pana Jezusa z otwartym Sercem, bokach: rzeźby św. Franciszka z Asyżu i św. Stanisława Kostki. Na bocznych ścianach stacje Drogi Krzyżowej wyk. Przez miejscowego rzeźbiarza w poł lat dziewięćdziesiątych XX w. Na suficie prezbiterium obrazy: Dobrego Pasterza i ś. Floriana. W ołtarzu bocznym prawym: obraz Matki Bożej Częstochowskie, w lewym św. Teresy od Dzieciątka Jezus.

Obok kościoła drewniana dzwonnica z r. 1971, wykonana przez miejscowych cieśli (oszalowana, o czterospadowym dachu). Dzwon z r. 1971 został wykonany przez Jana Felczyńskiego w Przemyślu, poświęcony przez ks. Michała Dudkowskiego.

Na cmentarzu kościelnym kamienna figura Matki Bożej Niepokalanie poczętej z poł w. XX, fund. O. Henryk Grela.

Cmentarz grzebalny

Cmentarz parafialny, poza wioską, założony w r. 1970, o pow. 0,55 ha, ogrodzony metalowym płotem, czynny

Kaplice na terenie parafii

1. Kościół filialny, pw. Św. App. Piotra i Pawła, w Kaczórkach, drewniany, z lat: 1982-1983. Odpust: Św. App. Piotra i Pawła

2. Kościół filialny, pw. MB Nieustającej Pomocy, w Hucisku, drewniany, z lat: 1983-86, wewnątrz stacje Drogi Krzyżowej wyk. przez Pudełkę z Nałęczowa. Odpust: MB Nieustającej Pomocy

3. Kaplica, pw. Jezusa Miłosiernego, w Malewszczyźnie, z r. 1997.

4. W dolinie rzeki Wieprz ustawiono szereg kapliczek przydrożnych, krzyży i figur Maryjnych

Ruchy i stowarzyszenia

Kapłani, którzy pracowali w parafii

Proboszczowie:
ks. Paweł Słonopas (1991-2016)

Wikariusze:
ks. Krzysztof Hawro (2012-2015), ks. Tomasz Turek (2015-2016)

Kapłani, zakonnicy i zakonnice pochodzący z parafii

ks. Ryszard Kościk (archidiec. lubelska), ks. Jan Szwal (diec. toruńska), o. Wiesław Gontarz TJ, o. Henryk Grela SAC, o. Robert Kowalczuk OFM Cap, s. Elżbieta Skrzyńska SSMI, s. Mariola Barańska SAC