Pierwszy Turnus Rekolekcji dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

W dniach 3-9 sierpnia w Werchracie, odbył się pierwszy Turnus Rekolekcji dla Liturgicznej Służby Ołtarza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Do domu rekolekcyjnego przybyło 37 uczestników z następujących parafii: Hedwiżyn, Cześniki, Nawiedzenia NMP w Krasnobrodzie, Św. Mikołaja w Hrubieszowie, MBNP w Hrubieszowie, Tyszowce, Załuże, Skierbieszów i Opatrzności Bożej w Zamościu.
Naszym opiekunem był ks. Marcin Jakubiak i pomagali mu diakon Zbigniew oraz klerycy Paweł i Sebastian. Centralnym punktem każdego dnia była uroczyście sprawowana Eucharystia z pełną asystą. Pozostały czas wypełniały nam rozważanie Pisma świętego, warsztaty liturgiczne oraz spotkania w grupach.
Ważnym elementem rekolekcji ministranckich jest poznawanie życiorysów naszych świętych patronów św. Dominika Savio, św. Stanisława Kostki i św. Jana Bosko. O wyjątkowości miejsca naszych rekolekcji świadczą związane z nią postacie i miejsca.
Wędrowaliśmy pieszo do miejsca pierwszej pustelni św. Brata Alberta w Monasterzu i zabytkowej cerkwi w Prusiu. Ważnym dniem dla nas była wizyta u Ojców Franciszkanów w Horyńcu, gdzie zapoznaliśmy się z duchowością i sylwetką świętego, którego za swojego patrona obrał papież Franciszek. Na atmosferę wspólnego wypoczynku miała wpływ rywalizacja sportowa: piłka nożna, tenis stołowy, bilard. Rozegraliśmy także „olimpiadę”, w której w dwunastu konkurencjach wzięli udział wszyscy uczestnicy.
Cieszymy się, że mogliśmy w ten właśnie sposób spędzić siedem wakacyjnych dni i zaczerpnąć sił do naszych obowiązków.
Uczestnicy: Piotr Capiuk i Konrad Fedorczuk