Informacje dotyczące udziału wiernych i duchowieństwa w uroczystościach pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka na Jasnej Górze, 28 lipca 2016 r.

W czwartek, 28 lipca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek przybędzie do Częstochowy na Jasną Górę, aby podczas sprawowanej przez niego Eucharystii dziękować za 1050-lecie dziedzictwa chrztu Narodu Polskiego. Na tę uroczystość Biskupi Polscy zapraszają wspólnoty rodzinne i kościelne, aby wraz z Papieżem przez wstawiennictwo Maryi zaufać Bogu bogatemu w miłosierdzie na kolejne tysiąclecie.
Po przybyciu na Jasną Górę Ojciec Święty Franciszek, o godz. 10.30 rozpocznie się Msza św. na Szczycie Jasnogórskim, która stanowić będzie uwieńczenie narodowego dziękczynienia za chrzest Polski w 1050. rocznicę. W uroczystościach zapowiedzieli swój udział nie tylko najwyżsi dostojnicy kościelni i państwowi, ale spodziewana jest półmilionowa rzesza wiernych. Stąd rodzi się konieczność zastosowania wszystkich możliwych środków bezpieczeństwa. Dlatego w dniach poprzedzających i w samą uroczystość nastąpi zmiana ruchu kołowego w Częstochowie, z wyłączeniem niektórych ulic z tegoż ruchu. Natomiast teren Jasnej Góry łącznie z Błoniami Jasnogórskimi zostanie objęty strefą „0. Przy czym na teren sanktuarium będą mogli wejść tylko ci, którzy posiadają specjalną przepustkę Biura Ochrony Rządu.
Mszę Świętą z Ojcem Świętym na Szczycie Jasnogórskim będą koncelebrowali biskupi i po czterech przedstawicieli prezbiterów z każdej polskiej diecezji. Wierni świeccy, którzy wezmą udział w uroczystościach, gromadzą się w czterech sektorach na Błoniach Jasnogórskich, w parkach przy błoniach, w III Alei NMP i na Placu Biegańskiego. Miejsca te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy.
Zasadniczo nie przewidujemy kart wejściowych do tych miejsc z wyjątkiem jednego sektora na Błoniach Jasnogórskich. W sektorze tym przewidujemy po 200 miejsc dla reprezentantów każdej diecezji. Przy czym należy pamiętać, że wszystkie cztery sektory znajdujące się na błoniach leżą w strefie „0”. Wejście do tych sektorów dokonywać się będzie przez bramkę bezpieczeństwa (od godz. 3.00 do godz. 8.00 dnia 28 lipca br.).
W trakcie uroczystości Ojciec Święty Franciszek poświęci takie przedmioty jak kamienie węgielne czy dzwony do kościołów. Poświęcenie tych przedmiotów będzie możliwe za potwierdzeniem kurii diecezjalnej. W sprawie poświęceń należy kontaktować się z Ojcem Paulinem Albertem Szustakiem (tel. 698991588; [email protected] ).
Służby miejskie Częstochowy przewidują miejsca parkingowe dla autobusów w różnych miejscach Częstochowy czy też poza jej granicami. Należy się jednak liczyć z trudnościami z wjazdem do miasta i koniecznością przejścia ostatniego odcinka piechotą. Zachęcamy do rozważenia przybycia do Częstochowy pociągiem. Droga dojścia na uroczystości ze stacji Częstochowa Osobowa czy tez Częstochowa Stradom jest stosunkowo łatwa i wynosi około 2 km.
Prosimy Księży chętnych na wyjazd do Częstochowy wraz z grupami z parafii o przesyłanie informacji o liczbie osób wyjeżdżających na to wydarzenie do Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego do 25 czerwca 2016 roku.
Ks. Sylwester ZwolakDiecezjalny Koordynator ŚDM