Kalendarz liturgiczny
Kalendarz liturgiczny
Piątek, 18 kwietnia 2025
WIELKI PIĄTEK LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ
Oficjum wł., Nieszpory odmawiają tylko ci, którzy nie uczestniczą w liturgii Męki Pańskiej. Kompleta z Niedzieli po II Nieszporach (responsorium własne). Wszystko jak w MR 133
Kolor liturgiczny: czerwony
Adoracja: Wszystkie parafie diecezji - Kalendarium adroacji
Czytania mszalne: Iz 52, 13 – 53, 12; Ps 31 (30); Hbr 4, 14-16; 5, 7-9; J 18, 1 – 19, 42
Ogłoszenia:
Rozpoczyna się Nowenna do Miłosierdzia Bożego.
Wskazania dotyczące Liturgii Męki Pańskiej:
- Liturgię Męki Pańskiej celebruje się około godz. 1500, ale ze względów duszpasterskich wolno ją sprawować także w godzinach późniejszych.
- Ołtarz winien być zupełnie obnażony: bez krzyża, świec i obrusów. Należy usunąć też inne ozdoby.
- Obowiązuje post ścisły, czyli jakościowy i ilościowy.
- W kaplicy Grobu Pańskiego powinien być ołtarz, choćby przenośny i tabernakulum do przechowywania puszek z Najświętszym Sakramentem.
- Wszystkie elementy dekoracyjne i światła powinny kierować uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest Owocem i Pamiątką Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa, a nie na figurę Chrystusa leżącego w grobie.
- Zbiórka ofiar przy adoracji Krzyża na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. Ofiary wpłacamy na konto Kurii: 84 1240 2005 1111 0000 1764 4468.
- Duszpasterze zatroszczą się o to, by przed rozpoczęciem Liturgii Męki Pańskiej wierni zostali pouczeni odpowiednim komentarzem o obrzędzie adoracji Krzyża oraz zostali nauczeni śpiewów.
- KRZYŻ DO ADORACJI POWINIEN BYĆ TYLKO JEDEN I DREWNIANY, NIGDY METALOWY! Jeżeli w Liturgii Męki Pańskiej bierze udział duża ilość wiernych, wówczas do adoracji Krzyża należy wyznaczyć tylko delegacje poszczególnych stanów: dzieci, młodzieży, kobiet, mężczyzn. Po adoracji, do której podchodzą wydelegowane osoby, celebrans bierze do ręki Krzyż, staje przed ołtarzem na środku, zachęca wiernych do adoracji, po czym podnosi Krzyż ku górze, wszyscy wierni klękają i przez chwilę w milczeniu adorują Krzyż Pana Jezusa. Następnie umieszcza się Krzyż w miejscu dogodnym do ucałowania, jednak nie przed Bożym Grobem, aby wierni mogli adorować Krzyż przez Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Za adorację Krzyża zyskuje się odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.
- „Po zakończeniu liturgii obnaża się ołtarz, pozostawia się jednak na nim Krzyż z czterema świecznikami” (Kongr. Kultu Bożego o obchodzeniu Świąt Paschalnych z dnia 18 I 1988 n. 71).
- Od Liturgii Męki Pańskiej aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej przed Krzyżem klęka się podobnie jak przed Najświętszym Sakramentem.
- Zachęcić wiernych, do adoracji przez całą noc lub jej część.
- Komunię św. rozdziela się wiernym tylko podczas liturgii Męki Pańskiej, chorym można zanieść Eucharystię o każdej porze dnia.
DRUGI DZIEŃ TRIDUUM PASCHALNEGO
DZIEŃ SPOCZYNKU PANA