Kalendarz liturgiczny
Kalendarz liturgiczny
Niedziela, 1 grudnia 2024
I NIEDZIELA ADWENTU
Oficjum i Msza I Niedzieli Adwentu, Psałt. I tyg., Wierzę, pref. adwentowa nr 1
Kolor liturgiczny: fioletowy
Adoracja: Parafia pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - Horyniec ZdrójKalendarium adroacji
Czytania mszalne: Jr 33,14-16; Ps 25 (24); 1 Tes 3,12 – 4, 2; Łk 21,25-28.34-36
Ogłoszenia:
OKRES ADWENTU
LEKCJONARZ MSZALNY TOM I
CZYTANIA: „C”
LITURGIA GODZIN TOM I
- Okres Adwentu ma podwójny charakter: Jest czasem przygotowania do Uroczystości Narodzenia Pańskiego, podczas której czcimy pierwsze przyjście Syna Bożego na świat. Jest też czasem, w którym uwaga wiernych zostaje skierowana na oczekiwanie powtórnego przyjścia Chrystusa przy końcu dziejów. Z tych dwóch powodów okres Adwentu przeżywany jest jako czas świętego i radosnego oczekiwania (OZRLiK 39).
- Przez cały okres Adwentu, na mocy specjalnego indultu Kongregacji Obrzędów z 18 grudnia 1963 r., we wszystkich kościołach i kaplicach może być sprawowana jedna Msza wotywna o NMP, zwana Roratnią (kolor biały, Msza wł.: MR 9” lub ze Zbioru Mszy o NMP, tzw. Mszał Maryjny, zwł.: NMP Wybrana Córka Izraela, NMP w Tajemnicy Zwiastowania Pańskiego oraz Nawiedzenie NMP», Chwała, Pref. o NMP nr 58 albo adwentowa nr 2). Mszy tej nie wolno celebrować w niedziele Adwentu i uroczystości. Roraty celebruje się wcześnie rano albo wieczorem. W czasie tej Mszy św. zapala się dodatkową świecę w prezbiterium.
- W dni, w które przypada wspomnienie obowiązkowe albo dzień powszedni Adwentu aż do dnia 16 grudnia (…), Msze w różnych potrzebach i wotywne zasadniczo są zakazane. Jeżeli jednak prawdziwa potrzeba lub dobro wiernych tego wymaga, można sprawować z udziałem ludu Mszę św. odpowiadającą tej potrzebie lub temu dobru; decyduje o tym rektor kościoła albo sam kapłan celebrujący (OWMR 376)