Słowo Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka

do wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli 2016 roku w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
do wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli 2016 roku
w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej
 
Orszak Trzech Króli, który 6 stycznia 2016 roku z hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość, Pokój, Przebaczenie”, już po raz 8, gdy chodzi o niektóre miasta w naszej Ojczyźnie, rozpocznie swoją drogę, wyruszając do betlejemskiej stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka Bożego, w takiej formie, charakterystycznie wpisał się w aktualną rzeczywistość religijną oraz zwyczaje i tradycje bożonarodzeniowe. W Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej te specyficzne nowoczesne jasełka, ukazujące główne sceny z wydarzeń biblijnych związanych z przeżywaniem Bożego Narodzenia, są organizowane już od kilku lat w niektórych miejscowościach, na większą czy mniejszą skalę. Warto tu wymienić dla przykładu Tomaszów Lubelski, Lubaczów, Zamość, Biłgoraj, wśród wielu innych wspólnot parafialnych i lokalnych, które na czele z dziećmi i młodzieżą ze szkół, rodzicami, nauczycielami, duchowieństwem, siostrami zakonnymi, katechetkami i katechetami świeckimi, stowarzyszeniami katolickimi, takimi jak choćby Rycerze Kolumba, czy w Zamościu Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli, podjęły to piękne wyzwanie.
Trzeba koniecznie zauważyć, iż w ten sposób ożywia się współcześnie na nowo dawną polską tradycję jasełkową, choć może w nieco innym wydaniu, z większym zaangażowaniem wiernych świeckich. Rzeczywistość ta służy także temu, aby publicznie ukazać treści religijne, duchowe oraz patriotyczne związane z prawdą Bożego Narodzenia. Ma to również swoje walory edukacyjne, kulturowe, ściślej wiąże wspólnotę parafialną we wzajemnym zaangażowaniu wszystkich ludzi oraz mobilizuje włodarzy miast i miejscowości w wymiarze społecznym, oraz, co bardzo ważne, staje się publicznym świadectwem naszej wiary. Zależnie od możliwości i inwencji twórców są w przestrzeni życia publicznego podczas takich przemarszów wystawiane jasełka. Jest to czas wspólnego kolędowania i włączania się w śpiew tradycyjnych pieśni bożonarodzeniowych.
Dziękuję wszystkim osobom ze strony kościelnej, jak też i włodarzom miast oraz miasteczek i wsi naszej diecezji, gdzie takie Orszaki w różnej formie się odbywają, za te inicjatywy, za ich wspieranie i duże zaangażowanie społeczne. To wszystko w wydaniu ogólnopolskim, a jest to już oficjalnie ponad 300 miejscowości, ukazuje nam w Ojczyźnie i całemu światu nasz religijny lokalny koloryt, prezentując jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Również w perspektywie zbliżających się Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 roku ma to swoje ważne przesłanie dla Kościoła powszechnego i dla ludzi patrzących na Polskę z bliska i z daleka.
Wszystkie inicjatywy Orszaku Trzech Króli, podejmowane przez społeczności parafialne, wiernych świeckich i stowarzyszenia katolickie w Kościele Zamojsko-Lubaczowskim, jako Biskup Diecezjalny obejmuję honorowym patronatem i przekazuję każdej osobie na to wydarzenie dar Bożego błogosławieństwa. Życzę Wam, abyście w swym codziennym życiu doznali skarbu znalezienia Bożego Dziecięcia, oddali Mu chwałę i uwielbienie oraz uczestniczyli w radości, jakiej doznali betlejemscy pasterze i Trzej Mędrcy ze Wschodu. Włączajmy się wszyscy w radosny hymn aniołów: „Chwała na wysokości Bogu”.
 
† Marian RojekBiskup Zamojsko-Lubaczowski
 
Zamość, 3 grudnia 2015 r.

pobierz ORSZAK.doc