Słowo Biskupa Diecezjalnego Mariana Rojka do Rolników z racji dożynek

Dożynki dla rolników, ogrodników i sadowników są zawsze wielkim wydarzeniem o charakterze dziękczynnym, a dla ludzi wiary jest to święto kierujące nas w modlitwie uwielbienia i wychwalania za wszelkie dary, bezpośrednio do Boga, od Którego wszystko pochodzi.
 
Drodzy Rolnicy, Ogrodnicy i Sadownicy, Osoby związane w jakikolwiek sposób z pracą na roli, Umiłowani Diecezjanie,
Dożynki dla rolników, ogrodników i sadowników są zawsze wielkim wydarzeniem o charakterze dziękczynnym, a dla ludzi wiary jest to święto kierujące nas w modlitwie uwielbienia i wychwalania za wszelkie dary, bezpośrednio do Boga, od Którego wszystko pochodzi. To Stwórca daje przyrodzie, roślinom, zwierzętom oraz człowiekowi łaskę zarówno zaistnienia na tej ziemi, jak też wzrastania i owocowania. Dla nas przeżywanie takiej radości z otrzymanych, wypracowanych i pomyślnie zebranych plonów jest zawsze związane z nadzieją ukierunkowaną na przyszłość. Ów dożynkowy wieniec ze zbóż, a właściwie, według wiejskiej tradycji, z ostatnich kłosów zboża i kwiatów, przyozdobiony również owocami oraz bochen pięknego pachnącego chleba, stają się dla spracowanych rolników symbolem ich gospodarskiego szczęścia i oznaką błogosławieństwa Boga, które przeradza się w obfitość dokonanych zbiorów oraz bywa zaproszeniem do należytego wypoczynku po żniwnym wysiłku.
Dożynkowe wieńce ludzie rolniczej pracy i trudu, ci którzy wiedzą, iż „bez Boga ani do proga” przynoszą na uroczystą dziękczynną Eucharystię, która sama jest najwspanialszym dziękczynieniem Bogu Ojcu, jakie na ołtarzu w tej sakramentalnej ofiarnej uczcie składa sam Jezus Chrystus, włączając w tę tajemnicę wiary cały Kościół, czyli swoje Mistyczne Ciało. Dla polskich rolników dożynki zawsze były i są świętem oraz wydarzeniem religijnym, dlatego zapraszam wszystkich, którzy na roli pracują i z niej żyją, co pszenny i żytni chleb spożywają, wypieczony z ziarna zebranego do spichlerzy z hojnej w tegoroczny urodzaj ziemi zamojsko-lubaczowskiej, na uroczyste Diecezjalne Dożynki w Krasnobrodzie w dniu 13 września 2015 roku. Zaś Ogólnopolskie Dożynki Centralne na Jasnej Górze będą miały miejsce tydzień wcześniej 5 i 6 września. Razem będziemy Bogu dziękować za szczęśliwie w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej zakończone żniwa i zebrane plony, mimo upałów mocno doskwierających w tym roku zarówno rolnikom, ziemi, roślinom, jak też i zwierzętom. Dlatego zapraszam w miarę możliwości z dożynkowymi wieńcami, z innymi płodami naszej roztoczańskiej ziemi, także Gospodarzy i Gospodynie w ludowych, tradycyjnych strojach, jak przystało na ludzi szanujących zwyczaje naszych ojców, do Domu Krasnobrodzkiej Pani, świętującej w tym roku 50-lecie koronacji swego wizerunku.
 
W każdej Mszy świętej ofiarowany jest chleb, który jako owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich staje się również symbolem życia, radości, nasycenia naszych głodów i zwyczajnego szczęścia. W tym znaku zawarty jest obraz rodzinnego domu, rodziców: ojca wraz z matką, którzy dzielą powszedni chleb między swoich domowników. Stół, przy którym są zgromadzeni spożywający ów chleb, zaprasza wszystkich do modlitwy wdzięczności za otrzymane dary, do gościnności, przyjaźni i wspólnoty. Dobrze wiemy o tym, iż w powszednim chlebie, o który prosimy każdego dnia w modlitwie „Ojcze nasz”, zawierają się wszelkie nasze potrzeby duchowe i materialne, a w czasie Mszy św. staje się on dla nas Ciałem Chrystusa, pokarmem na życie wieczne. W dożynkowe śpiewanie dziękczynienia „Ciebie Boga, wysławiamy” w Krasnobrodzkim sanktuarium zbierzmy się w jedno, jak ziarna tworzące całość pożywnego chleba i dajmy jako wspólnota Chrystusowego Diecezjalnego Kościoła wraz z Pasterzami parafii, Diecezjalnym Duszpasterzem Rolników oraz Biskupem, świadectwo naszego uwielbienia dla Dawcy wszelkich darów za szczęśliwe ukończenie żniw i zebrane plony, mimo panującej powszechnie suszy.
Do przeżywania dożynkowej radości, która na naszej polskiej rolniczej ziemi wpisana jest w lokalne zwyczaje i tradycje, zapraszamy wszystkich: Siostry i Braci, Diecezjan, Gości i Pielgrzymów oraz tych, co nie mają bezpośrednio w swym życiu kontaktu z uprawną ziemią, aby wspólnie dziękować Bogu i ludziom za ten owocny czas żniw i udane zbiory. To rolnicze wydarzenie naszej diecezji niech też będzie zaproszeniem, zgodnie z zapowiedzianym przez Ojca św. Franciszka Roku Miłosierdzia, do uświadomienia sobie, że we współczesnym świecie jest tylu głodnych ludzi. Jak my możemy im podać pożywny chleb? A warto też, dziękując Bogu za plony, za pracę rolników i za nich samych oraz za cały świat przyrody, jaki nas otacza, zaglądnąć do ostatniej papieskiej encykliki „Laudato si”, by uświadomić sobie naszą większą odpowiedzialność za relację człowiek – natura w jaką wprowadził nas Pan i Stwórca. Niech ziarno, jakie rolnicy już w najbliższym czasie „na Matkę Bożą Siewną” będą poświęcać i wsiewać do swej roli, stanie się nadzieją dla nas wszystkich i dla tych osób oraz rodzin, którym nie wystarcza codziennego chleba w dostatecznej obfitości.
Z serca błogosławię wszystkim Rolnikom, Kapłanom i Duszpasterzom Rolników, a także każdemu wiernemu naszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.
 
Z darem modlitwy
 
† Marian RojekBiskup Zamojsko-Lubaczowski
 
Zamość, 21 sierpnia 2015 r.
 


pobierz ROLNICY.doc