Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

25 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Tomaszowie Lub. zostały rozegrane I Mistrzostwa Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w Szachach. W zawodach wzięło udział 63 uczestników reprezentujących 24 parafie. Mistrzostwa rozegrano w dwóch grupach: szkoły podstawowe oraz gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Oprócz klasyfikacji indywidualnej prowadzono klasyfikację drużynową parafii.
Mistrzostwa rozpoczęły się Mszą św. w kościele św. Ojca Pio której przewodniczył i wygłosił homilię ks. Piotr Szeptuch - diecezjalny duszpasterz sportowców. Msza święta była sprawowana w intencji  ministrantów, lektorów biorących udział w mistrzostwach.
W najmłodszej grupie w rocznikach 2005 i młodszych zwyciężył Łukasz Kordulski - par. św. Brata Alberta  Zamość przed Wiktorem Kiełbińskim - par. św. Krzyża w Zamościu i Konradem Iwańcem - par. Najśw. Serca Jezusa w Jarosławcu. W klasyfikacji parafii zwyciężyła par. św. Krzyża w Zamościu przed par. św. Brata Alberta w Zamościu i par Najśw. Serca Jezusa w Tomaszowie Lubelskim.
W grupie ministrantów z klas IV-VI szkół podstawowych zwyciężył Norbert Bukała par. Najśw. Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. przed Dominikiem Tyrką par. Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Krasnobrodzie i Dominikiem Pańko par. św. Krzyża w Zamościu. W klasyfikacji parafii zwyciężyła par. Najśw. Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. przed par. Nawiedzenia Najśw. Maryi Panny w Krasnobrodzie i par. św. Krzyża w Zamościu.
W grupie ministrantów z gimnazjów zwyciężył Karol Wolczyk par. św. Ojca Pio w Tomaszowie Lub. przed Michałem Żabickim par. Najśw. Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. i Maciejem Wojnarem par. św. Maksymiliana Kolbego w Ulhówku. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła par. św. Ojca Pio w Tomaszowie Lub. przed par. Najśw. Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. i par. Zwiastowania Najśw. Maryi Panny w Zamościu.
W grupie ministrantów ze szkół ponadgimnazjalnych zwyciężył Patryk Widz par. św. Bartłomieja w Goraju przed Łukaszem Wiatrzykiem i Patrykiem Baranowskim obaj z par. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu. Klasyfikację drużynową wygrała par. św. Bartłomieja w Goraju przed par. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu.
Zwycięzcy w poszczególnych grupach otrzymali puchary, natomiast zawodnicy, którzy zajęli miejsca od 1 do 3 medale. Zwycięskim drużynom parafii wręczono puchary, a wszystkim uczestnikom i parafiom pamiątkowe dyplomy.
Obowiązki sędziego pełnił Ryszard Żądło. Pomocą organizacyjną służyły Ewa Bukała, Anna Wolczyk i Elżbieta Żądło.
Inicjatorem zorganizowania I Mistrzostw Ministrantów Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej był o. Grzegorz Wiejak – franciszkanin, wielki pasjonat szachów.
Nie przypadkiem o. Grzegorz wybrał Szkołę Podstawową nr 2 z Tomaszowa na miejsce rozgrywek, gdyż jest to placówka o wielkich tradycjach szachowych. W październiku 2014 r. o. Wiejak był w niej na  turnieju „Puchar Roztocza”, zauważył życzliwą atmosferę i zaangażowanie wielu osób, tu poznał znanych tomaszowskich działaczy szachowych Elżbietę i Ryszarda Żądło, na co dzień nauczycieli szachów w Szkole Podstawowej nr. 2. Wspólne działania o. Grzegorza Wiejaka,  dyrekcji szkoły, księdza Grzegorza Świtalskiego - proboszcza par. św. Ojca Pio zaowocowały udanym turniejem, radością odnoszących zwycięstwa ministrantów i ich opiekunów. Turniej stał się ciekawą formą spędzenia wolnego dnia, sposobem na integrację młodych ludzi zaangażowanych w życie swoich parafii.
Słowa podziękowania i uznania należą się księdzu proboszczowi par. św. Ojca Pio, który zadbał o to, by każdy uczestnik mistrzostw mógł zaspokoić głód i pragnienie. W organizacji zawodów pomagali harcerze, którzy pod opieką ks. Kamila Tarasa zadbali o porządek i czystość w stołówce oraz przygotowali salę gimnastyczną do rozgrywek. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy poświęcili swój czas i zaangażowali się w sprawne przygotowanie imprezy. Mamy nadzieję, że za rok znów Tomaszów Lubelski będzie gościł ministrantów i lektorów kochających tę królewską dyscyplinę jak są często nazywane szachy na już II mistrzostwach. Już dziś zapraszamy.
Organizatorzy.