Niedziela Palmowa na ulicach Tomaszowa Lubelskiego

W Niedzielę Palmową na ulicach Tomaszowa Lubelskiego mogliśmy podziwiać niezwykły, wielobarwny korowód. Był to uroczysty orszak, który o 1400 wyruszył sprzed kaplicy św. Ojca Pio do sanktuarium Matki Bożej. Zorganizowano go z inicjatywy duszpasterzy parafii Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, by przybliżyć wiernym wjazd Chrystusa do Jerozolimy.

W Ewangelii według św. Jana czytamy: „...ludzie, którzy wielkim tłumem przybyli na święto, usłyszawszy, że Jezus zbliża się do Jerozolimy, pobrali gałązki palmowe i wybiegli Mu naprzeciw, wołając: Hosanna, błogosławiony, który przychodzi w imię Pańskie, oraz: Oto Król izraelski!” (J 12, 12-13)
 Tomaszowscy wierni tak jak biblijni Izraelici nieśli liście palmowe i przepiękne, kolorowe palmy. Najbardziej okazałe, górujące nad idącymi, wykonali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w ramach konkursu na najładniejszą palmę, zorganizowanego przez ks. katechetę Kamila Tarasa. Największa palma licząca 6,6 m została wykonana przez klasę VI b – zwycięzców konkursu.
W procesji palmowej uczestniczyli księża tomaszowskich parafii: ks. dziekan Czesław Grzyb, ks. dziekan Grzegorz Chabros, ks. proboszcz Grzegorz Świtalski. Na przedzie za krzyżem, księżmi i ministrantami podążała młodzież przebrana w tradycyjne biblijne stroje. Szedł też kucyk, a jego obecność nawiązywała do oślęcia, na którym Jezus wjeżdżał do Jerozolimy.

Kiedy zgromadzeni dotarli do kościoła pw. Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, o 1500 została odprawiona uroczysta Msza św., podczas której zgodnie z tradycją odczytano Mękę Pańską.
 Przejście wiernych ulicami miasta było dla dorosłych okazją do zamanifestowania swojej wiary, a dla dzieci „żywą lekcją religii”. Wszystkich zaś wprowadziło w szczególny klimat i charakter rozpoczynających się obchodów Wielkiego Tygodnia.
A. Wolczyk