Informacja Policji na temat wzrostu przestępczości wobec osób starszych

Komendant Miejskiej Policji w Zamościu, mł. insp. Konrad Piziorski zwrócił się do Księdza Biskupa Diecezjalnego Mariana Rojka o podanie wiernym następującej informacji.
Komenda Miejska Policji w Zamościu wspólnie z Komendą Wojewódzka Policji w Lublinie realizuje akcję, której celem jest ograniczenie przestępczości wobec osób starszych coraz częściej będących ofiarami przestępstwa oszustwa.
W ostatnim okresie czasu na terenie kraju, województwa lubelskiego, a także powiatu zamojskiego odnotowano przypadki przestępstw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka”, podczas których pokrzywdzeni niejednokrotnie dokonywali przekazania większych kwot pieniędzy osobom nieznanym.
Sprawcy przestępstw tego typu nawiązują telefoniczny kontakt na numery stacjonarne z osobami w starszy m wieku i wykorzystują ich ufność oraz chęć pomocy najbliższym (syn, córka, wnuki) w nagłych tragicznych zdarzeniach losowych.
Bardzo często przestępcy wprowadzają w błąd i informują, iż osoba najbliższa dla rozmówcy miała wypadek samochodowy lub też została zatrzymana przez Policje zaś jej ewentualne zwolnienie możliwe będzie po dokonaniu wpłaty określonej kwoty pieniędzy, co jest nieprawdą.
Przestępcy w rozmowie telefonicznej polecają potencjalnym ofiarom udanie się np. do banku celem wypłacenia pieniędzy, które następnie odbiera nieznana „godna zaufania” osoba lub dokonanie przelewu bankowego. Sprawcy zazwyczaj są w stałym kontakcie telefonicznym z pokrzywdzonymi i udzielają im wskazówek.
Mając powyższe na uwadze w ramach pomocy w ograniczeniu lego procederu będę wdzięczny za przekazanie powyższych informacji wiernym podczas odprawianych mszy, zwłaszcza osobom w wieku starszym zamieszkującym na terenie powiatu zamojskiego.
Osoby, które spotkają się z podobnymi telefonami powinny w pierwszej kolejności:
-   wypytać rozmówcę o dane osoby najbliższej, która znajdować się ma w trudnej sytuacji tj. Imię, nazwisko, wiek, miejsce pobytu, stosunki rodzinne itp. (przestępcy zazwyczaj nie znają tych danych i ustalają je podstępnie w rozmowie telefonicznej),
-   nie ujawniać rozmówcy danych osobowych członków rodziny, a tym hardziej swojego miejsca zamieszkania,
-   po zakończeniu rozmowy telefonicznej natychmiast podjąć próbę nawiązania kontaktu z członkami rodziny celem weryfikacji przekazanych przez rozmówcę informacji.
-    w przypadku potwierdzenia faktu próby wyłudzenia pieniędzy niezwłocznie poinformować o tym Policję pod nr telefonu 997 lub 112,
-   w przypadku ponownego telefonu od przestępcy nie ujawniać mu faktu poinformowania Policji, dążyć do odłożenia w czasie ewentualnego przekazania pieniędzy,
-   dalsze czynności wykonywać w uzgodnieniu z funkcjonariuszami Policji, którzy osobiście zgłoszą się do miejsca zamieszkania osoby pokrzywdzonej.
 
mł. insp. Konrad Piziorski
Komendant Miejski Policji
w Zamościu