Zaproszenie na film KAROLINA

W związku ze współpracą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z Dyrektorem CKF Stylowy w Zamościu, 19 listopada o godz. 18.00 w kinie Stylowy przy ul. Odrodzenia 9 w Zamościu będzie miała miejsce zamojska przedpremiera filmu Karolina, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży.
W związku ze współpracą Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z Dyrektorem CKF Stylowy w Zamościu
19 listopada o godz. 18.00 w kinie Stylowy przy ul. Odrodzenia 9 w Zamościu będzie miała miejsce zamojska przedpremiera filmu Karolina, którego fabułę zainspirowała postać bł. Karoliny Kózkówny, patronki młodzieży. Film wyprodukowało Stowarzyszenie „Rafael, a jego reżyserem jest Dariusz Regucki. Powstał on z okazji setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.
 „Karolina” to fabularna historia dziewczyny z dzisiejszych czasów, uczennicy szkoły filmowej, która aby zaliczyć rok, ma nakręcić film o – jak się jej początkowo wydawało – dziwnej osobie. A że życie lubi płatać figle, jej spojrzenie szybko się zmienia. Okazuje się, że Karolina jest postacią podobną wielu młodym ludziom. Mimo młodego wieku, była animatorką i liderką życia w swoim środowisku. Przejmowała inicjatywę, była iskrą wśród znajomych. Wiele dobrego działo się dzięki jej żarliwości. Dbała o rówieśników, chorych i biednych. A swoje życie zakończyła tragicznie – broniąc czystości. Została zamordowana w wałrudzkim lesie (okolice Tarnowa) przez rosyjskiego żołnierza na początku pierwszej wojny światowej. „Karolina” okazuje się więc być opowieścią o ciągle aktualnych pragnieniach i wyborach szczególnie młodych ludzi. Film wyprodukowało Stowarzyszenie „Rafael z Krakowa. Absolwentom Liceum Aktorskiego w Krakowie towarzyszą znakomici aktorzy m.in. Jerzy Trela, Dorota Pomykała, Anna Radwan, Maciej Słota, Piotr Cyrwus.
Bł. Karolina Kózkówna urodziła się w podtarnowskiej wsi Wał-Ruda 2 sierpnia 1898 r. jako czwarte z jedenaściorga dzieci Jana Kózki i Marii z domu Borzęckiej. Jej rodzice posiadali niewielkie gospodarstwo. Pracowała z nimi na roli, z troską opiekując się także licznym młodszym rodzeństwem. W 1912 roku ukończyła ludową szkołę podstawową, a potem uczęszczała na tzw. naukę dopełniającą. Była pracowita i obowiązkowa.
Wzrastała w atmosferze żywej i autentycznej wiary, która wyrażała się we wspólnej rodzinnej modlitwie, częstym przystępowaniu do sakramentów i uczestniczeniu we Mszy także w dzień powszedni. Krewni i sąsiedzi gromadzili się u nich często na wspólne czytanie Pisma świętego, żywotów świętych i religijnych czasopism. Sama Karolina od najmłodszych lat ukochała modlitwę. Nie rozstawała się z otrzymanym od matki różańcem.
Zginęła w 17. roku życia 18 listopada 1914 roku, na początku I wojny światowej. Carski żołnierz uprowadził ją przemocą i bestialsko zamordował, gdy broniła się pragnąc zachować dziewictwo. Dopiero po kilkunastu dniach, 4 grudnia 1914 r., w pobliskim lesie znaleziono jej zmasakrowane ciało. Tragedia jej śmierci nie miała świadków. Pogrzeb jej zgromadził ponad 3 tysiące osób i stał się wielką manifestacją patriotyczno-religijną okolicznej ludności, która przekonana była, że uczestniczy w pogrzebie męczennicy.
10 czerwca 1987 r. w Tarnowie św. Jan Paweł II beatyfikował Karolinę. W czasie Mszy beatyfikacyjnej powiedział: Święci są po to, ażeby świadczyć o wielkiej godności człowieka. Świadczyć o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym dla nas i dla naszego zbawienia - to znaczy równocześnie świadczyć o tej godności, jaką człowiek ma wobec Boga. Świadczyć o tym powołaniu, jakie człowiek ma w Chrystusie.
Bł. Karolina Kózkówna jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) i Ruchu Czystych Serc.
Na film zaprasza ks. Stanisław Książek - asystent kościelny Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, którego patronką jest bł. Karolina Kózkówna.
 
ORGANIZATOR:
CKF Stylowy w Zamościu
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.