Święto Muzyki Kościelnej 2014 r.

Przeżywamy Święto Muzyki Kościelnej, które łączymy ze wspomnieniem św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. W tym szczególnym czasie, duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają nas, abyśmy przeżyli ten czas na rekolekcjach, dniach skupienia, warsztatach liturgiczno-muzycznych, sympozjach i kongresach.
Czcigodni Współbracia w Kapłaństwie!Kochani Bracia i Siostry Muzycy Kościelni!!!Przyjmijcie serdeczne pozdrowienia od Tronu Jasnogórskiej Pani.        Przeżywamy Święto Muzyki Kościelnej, które łączymy ze wspomnieniem św. Cecylii, dziewicy i męczennicy, patronki muzyki i śpiewu kościelnego. W tym szczególnym czasie, duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają nas, abyśmy przeżyli  ten czas na rekolekcjach, dniach skupienia, warsztatach liturgiczno-muzycznych, sympozjach i kongresach. Organizowane są liczne koncerty, które przyczyniają się do podnoszenia poziomu wielu chórów i zespołów wokalno-instrumentalnych, stwarzając okazję do refleksji nad swoim powołaniem i uwielbienia Boga, Stwórcy wszelkiego piękna i dobra. Rok 2014 – 2015 przeżywamy pod hasłem „Nawróćcie się i uwierzcie w Ewangelię”.  Św. Jan pisze: Jeżeli mówimy, że nie mamy grzechu to samych siebie oszukujemy i nie ma w nas prawdy (1 J 1,8) Słowa te ujmują problem grzechu w jego perspektywie antropologicznej jako część integralną prawdy o człowieku, wpisują się jednak od razu w perspektywę Boską, w której grzech zostaje skonfrontowany z prawdą Bożej miłości: sprawiedliwej, wielkodusznej i wiernej, ujawniającej się nade wszystko w przebaczeniu i odkupieniu (Jan Paweł II, Reconcilatio et paenitentia, 13)         Dlatego też istotne jest uznanie swego grzechu, co jest równoznaczne z uznaniem siebie grzesznikiem, zdolnym do popełnienia grzechu i skłonnym do grzechu. Jest to konieczne do tego, by powrócić do Boga, gdyż pojednanie z Bogiem zakłada i obejmuje wyraźne i zdecydowane oderwanie się od grzechu, w który się popadło. Zakłada i obejmuje zatem czynienie pokuty w najpełniejszym tego słowa znaczeniu: żal, okazanie skruchy, przyjęcie postawy skruszonej, czyli wkroczenie na drogę powrotu do Ojca (tamże)        Prorok Ezechiel mówi: „Oto otwieram wasze groby i wydobywam was z grobów (Ez 37,12). Tymi grobami są nasze grzechy, z których chce nas wyzwolić Chrystus, który wyprowadził z grobu Łazarza, wskrzeszając go ze śmierci do życia, aby nam objawić tajemnicę życia i nieśmiertelności. Kościół święty zaprasza nas, abyśmy odważnie weszli na drogę dojrzałej wiary, która rodzi się ze słuchania Słowa Bożego, i w ten sposób przygotowuje nasze serca na  przyjęcie Chrystusa Miłosiernego i przebaczającego, który przychodzi  do nas w sakramencie pokuty i pojednania, aby odpowiedzieć na nasze grzechy swoim przebaczeniem. Dla nas muzyków kościelnych, uczestnictwo w codziennej Eucharystii jest wielkim darem, z Niej bowiem czerpiemy prawdziwe życie. Chrystus Pan w mowie eucharystycznej w Kafarnaum mówi: „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z Nieba. Jeśli ktoś spożywa ten chleb, będzie żył na wieki. Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało [wydane] za życie świata...Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym” (J 6, 51-55). Podczas celebracji liturgicznych, pogłębiamy naszą osobistą relację z Chrystusem naszym Odkupicielem i Panem. Od tej relacji z Bogiem zależy kształt naszego chrześcijańskiego życia, posługiwania w Kościele i dawania świadectwa.
        Życzę wszystkim duszpasterzom oraz muzykom kościelnym głębokiego zjednoczenia z Chrystusem, podążania drogą Miłości, która na Krzyżu zajaśniała swym blaskiem objawiając swą moc, i w zmartwychwstaniu przywróciła nam życie wieczne. Niech Najświętsza Maryja Panna, która uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane jej od Pana (por. Łk 1, 45) uprosi nam wszystkim łaskę wiary, abyśmy mogli dostrzegać Chrystusa we wszystkich wydarzeniach naszego życia.        Wraz z duszpasterzami muzyków kościelnych, Stowarzyszeniem Polskich Muzyków Kościelnych, Federacją Caecilianum, Polską Federacją Pueri Cantores,  zapraszamy Was na VI Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych /organistów, dyrygentów, chórów, scholi liturgicznych, kantorów i zespołów instrumentalnych na Jasną Górę w dniu 28 marca 2015 r. Rozpoczęcie pielgrzymki o godz.10.00 w Bazylice Jasnogórskiej. Pełny program pielgrzymki zostanie ogłoszony w styczniu 2015 r. Liturgię i śpiewy podejmą muzycy kościelni Diecezji Gliwickiej. Niech Jasnogórska Królowa Polski ogarnia nas wszystkich płaszczem swojej opieki.
Z modlitwąO. dr Nikodem Kilnar OSPPEKrajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych