X Jubileuszowy Orszak Trzech Króli w Zamościu

Słowo do wszystkich uczestników Orszaku Trzech Króli 2024 roku w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

W Uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia 2024 r. w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej oraz licznych miejscowościach i parafiach pojawią się Orszaki Trzech Króli, a w samym Zamościu będzie to już 10. Jubileuszowe wydarzenie. W formie współczesnych jasełek uczestnikom spotkania zostanie ogłoszona biblijna prawda o tym, że „Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon»” (Mt 2,1-2).

To Trzej Królowie, którym nadano imiona: Kacper, Melchior i Baltazar, w liczbie jaka odpowiada ilości złożonych przez nich darów Bożemu Dziecięciu w Betlejem. Pochodzili z Mezopotamii, byli nazywani Mędrcami, posiadali wysoką pozycję społeczną, zajmowali się astronomią i filozofią. Zapatrzeni w gwiazdy na niebie stworzone przez Boga Stwórcę całego wszechświata, odkryli coś dla nich zadziwiającego i dosyć szczególnego, więc kiedy ich serca zostały zaniepokojone delikatnym wołaniem ze strony Boga zaczęli odkrywać prawdę. Wyruszyli w drogę ze swojej ziemi w poszukiwaniu nowego Króla, Króla wszystkich królów, Jezusa Chrystusa, gdyż według ich wiedzy i mądrości miał się On narodzić jako przedstawiciel Narodu Żydowskiego.

Szczególna pielgrzymka Trzech Króli nosiła na sobie znamiona trudnej drogi i musieli się przygotować na wszystko, co ich może spotkać łącznie z zaskoczeniem i niepowodzeniem. Jednak tęsknota za Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem wciąż ich przynaglała by nie ustawali, nie poddawali się zniechęceniu, lecz wytrwale podążali do celu. Trzej Mędrcy ze Wschodu szukając nowonarodzonego Króla, także na dworze królewskim Heroda, stają się dla uczestników barwnych Orszaków Trzech Króli i ludzi ochrzczonych wzorem naszej pielgrzymki wiary, gdzie my również rozglądamy się za Bogiem i tęsknimy za bezpośrednim spotkaniem z Nim. Tak jak im, także i nam w drodze niekiedy gaśnie światło prowadzącej gwiazdy i zaskakuje nas w życiu ciemność, lecz Ten, który nas umiłował nie zostawi nas samych, rozpali dla nas na nowo Betlejemskie światło zwiastujące Zbawiciela.

Podczas wspólnego kolędowania i wędrówki wraz ze wszystkimi uczestnikami Orszaku Trzech Króli, idąc za Trzema Mędrcami ze Wschodu, także i my dojdziemy do światłości prawdziwej, oświecającej każdego człowieka, jak to zauważył św. Jan Apostoł w swej Ewangelii (por. J 1,9).

Zapraszam i zachęcam wiernych do wspólnego rodzinnego świętowania wydarzenia Objawienia Pańskiego oraz włączenia się w tegoroczny Orszak Trzech Króli zdążający pod hasłem „W jasełkach leży”. Niech to będzie świadectwo i znak naszej wiary, polskiej tradycji a także forma modlitwy i uczestnictwo w Bożonarodzeniowej radości.

W samym Zamościu przez obecność w biskupim mieście Ojców Franciszkanów, którzy uświadamiają nam, iż w 2024 roku przywołujemy 800. rocznicę budowy pierwszej szopy Bożego Narodzenia, jaką zawdzięczamy świętemu założycielowi naszych Zakonników, św. Bratu Franciszkowi z Asyżu, jasełkowe wydarzenie nabierze swoistego znaczenia. Zachęcam do tego by wszystkie Orszaki Trzech Króli w diecezji zaczynały swoją drogę od Mszy św. i tak w Zamościu będzie to miało miejsce w katedrze zamojskiej o godz. 10.30.

Dziękuję wszystkim Organizatorom, Szkołom, Przedstawicielom lokalnej władzy, samorządowych organizacji, wolontariuszom, parafiom, kapłanom, siostrom zakonnym i osobom świeckim, uczestnikom, osobom w jakikolwiek sposób zaangażowanym w to wydarzenie przeżywania święta Epifanii, w jakim Bóg przychodzi do całego świata i obejmuje każdego swoją otwartością, zaproszeniem, miłością. Jestem wdzięczny uczestnikom Orszaków Trzech Króli w Zamościu i wszystkich ośrodkach Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej, za pokłon jaki oddajemy tego dnia Objawionemu Zbawicielowi.

Z błogosławieństwem i modlitwą na przeżywanie Orszaków Trzech Króli.

†  Marian Rojek
Biskup Zamojsko-Lubaczowski