Jubileusze Małych Sióstr Jezusa

W tym roku wspólnota Małych Sióstr Jezusa świętuje jubileusz 75 lat istnienia i 25 lat od śmierci założycielki, ms Magdaleny.
W tym roku wspólnota Małych Sióstr Jezusa świętuje jubileusz 75 lat istnienia i 25 lat od śmierci założycielki, ms Magdaleny.
W czasie, gdy wybuchła II wojna światowa, na Saharze, pośród ubogich koczowników i muzułmanów, rodziło się nowe zgromadzenie zakonne – odrobina ewangelicznego zaczynu do ciasta. Wobec szerzącej się przemocy, nienawiści i eliminowania drugiego człowieka, misją Małych Sióstr Jezusa stało się niesienie orędzia Bożego Narodzenia, świadczenie całym życiem o głębokim znaczeniu Betlejem i Nazaretu. „Niech wspólnoty wszędzie, na całym świecie, staną się naprawdę, jak Grota Betlejemska, znakiem Bożej czułości… promieniem światła i nadziei pośrodku świata pełnego niesprawiedliwości i przemocy. Niech będą oazami cichości, pokoju, miłości i radości” – tak pisała ms Magdalena do swoich sióstr.
Narodziny tej wspólnoty są jednym z wielu owoców śmierci Bł. Karola de Foucauld, francuskiego arystokraty, który odzyskał swoją wiarę dzięki pobytowi w Ziemi Świętej i spotkaniu ze światem islamu. To on pierwszy utorował w Kościele drogę dla nowej formy życia kontemplacyjnego, które nie odgradza się od świata za murem klauzury, ale toczy się w warunkach, w jakich żyją zwykli ludzie. Zafascynowany Mesjaszem, który większą część Swojego życia przeżył w ukryciu – Jezusem z Nazaretu, ubogim cieślą – brat Karol zrozumiał, że zwykła codzienność przeciętnego człowieka może stać się miejscem spotkania z Bogiem i kontemplowaniem Jego Oblicza.
Przez pierwsze lata swojego istnienia Małe Siostry Jezusa zakładały wspólnoty jedynie pośród muzułmanów, pragnąc nie tyle słowem, co życiem świadczyć o Ewangelii. To w szczególności za nich oddają Bogu swoje życie na ofiarę. Z biegiem czasu zrozumiały, że Pan wzywa je również do innych środowisk, zwłaszcza tych najbardziej oddalonych od Kościoła, wykluczonych i żyjących na peryferiach współczesnych społeczeństw.
Dziś są obecne w prawie 70 krajach świata, na wszystkich kontynentach. Tworzą małe, 3-4 osobowe wspólnoty i starają się naśladować ukryte życie Jezusa w Nazarecie, mieszkając w bloku albo w domku jednorodzinnym, nisko kwalifikowaną pracą fizyczną zarabiają na swe utrzymanie. W mieszkaniach jeden pokój przeznaczają zawsze na kaplicę, w której jest obecny Najświętszy Sakrament. To jest serce ich życia, miejsce gdzie adorują Boga i modlą się za ludzi, wśród których żyją i pracują.
Małe Siostry Jezusa pragną podzielić sie radością z przeżywanych Jubileuszów.
Patrz prezentacja: https://www.youtube.com/watch?v=XaQzrYwNwNc#t=50

źródło: http://www.diecezja.waw.pl/3749