Wczasorekolekcje Caritas dla niepełnosprawnych 2023 – podsumowanie

W dniach 15-25 lipca 2023 roku po raz kolejny odbyły się wczasorekolekcje dla osób z niepełnosprawnością. Podobnie jak w ubiegłym roku gościliśmy w ośrodku wypoczynkowym „U Buzunów” w Krasnobrodzie. Nie mogliśmy tam narzekać na nudę, ponieważ każdy dzień przynosił ze sobą coś nowego.

Po przyjeździe oddaliśmy się integracji wolontariuszy z uczestnikami. Pomimo spokojnego początku z każdym następnym dniem plan stawał się co raz to intensywniejszy, gdyż już niedzielne popołudnie umiliła nam Ania wspólnym śpiewaniem pieśni ludowych. Wieczorem poszerzyliśmy repertuar o pieśni religijne, a do śpiewu dołączył taniec.

W kolejnym dniu jeden z uczestników zaprezentował nam jak można wykorzystać stare gazety. Z tego pomysłu miały powstać papierowe róże, ale niestety ze względu na nagłą zmianę pogody musieliśmy przerwać zajęcia. Na szczęście mogliśmy je zrobić na nowo kilka dni później.

We wtorek nadal pozostaliśmy w tematyce artystycznej. Odwiedziła nas Roztoczańska Spółdzielnia Socjalna „Warto”, która w ramach swojej pracowni ceramicznej przeprowadziła warsztaty z lepienia z gliny. Osoby chętne mogły zasiąść przy kole garncarskim i spróbować swoich sił w ulepieniu dzbanka lub kubka. Wieczorem zawitała do nas rodzina jednego z uczestników, a jego siostra zagrała kilka utworów na wiolonczeli.

Następnego dnia przedpołudnie spędziliśmy na wiciu wianków oraz malowaniu obrazów. Natomiast po obiedzie udaliśmy się do kościoła na adorację. W ramach wieczoru pogodnego obejrzeliśmy wspólnie film pt. „Johnny”. Wywołał on wśród uczestników i wolontariuszy wiele emocji, a dyskusje na jego temat przewijały się wśród rozmów do końca wczasorekolekcji.

Kolejnego dnia, korzystając z wolnego czasu, ponownie podjęliśmy próbę zrobienia róż ze starych gazet. Tym razem udało się przeprowadzić warsztaty do końca bez żadnych komplikacji. Później ze względu na ładną pogodę wybraliśmy się na lody. Wieczór spędziliśmy w towarzystwie dzieci i młodzieży z Ukrainy, którzy zaśpiewali dla nas kilka piosenek zarówno w swoim języku ojczystym, jak i w języku polskim. Po występie był czas na zapoznanie się z naszymi gośćmi i rozmowę.

Piątek wolontariusze rozpoczęli już o 4:00 rano wyjściem na wschód słońca. To jednak nie spowodowało u nich braku sił na kolejne aktywności, gdyż zaraz po śniadaniu wybrali się razem z uczestnikami nad zalew, gdzie miło spędzili przedpołudnie. Po powrocie odwiedziły na panie z zespołu „Krajka”. Ten dzień zakończyliśmy Drogą Krzyżową na krasnobrodzkiej Kalwarii.

W sobotę wybraliśmy się do Górecka Kościelnego na Mszę św. w intencji śp. Ks. Stanisława Michała Budzyńskiego – twórcy wczasorekolekcji w naszej diecezji – oraz naszych niebieskich sponsorów. Następnie złożyliśmy znicze na grobie i udaliśmy się na poczęstunek. W drodze powrotnej pokłoniliśmy się Matce Bożej Krasnobrodzkiej w kapliczce na wodzie.

Kolejny dzień był wyjątkowy. To właśnie wtedy świętowaliśmy 10-lecie święceń kapłańskich ks. Karola. Z tej okazji kupiliśmy tort oraz złożyliśmy życzenia. Był to również wyraz naszej wdzięczności za jego posługę osobom potrzebującym oraz za wsparcie, którym obdarza wolontariuszy zarówno na wczasorekolekcjach, jak i na co dzień. Popołudnie z tej okazji było czasem wolnym poświęconym na odpoczynek, wyjście na spacer lub lody, czy zwykłą rozmowę.

W ostatnim dniu naszego pobytu w Krasnobrodzie mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez inną grupę przebywającą na terenie ośrodka. Wieczorem natomiast usiedliśmy razem przy ognisku, aby sobie nawzajem podziękować i się pożegnać. Każdy dostał drobny upominek. Nie obyło się bez łez smutku, czy wzruszenia.

Nasz plan pomimo tego, iż był bardzo bogaty, posiadał trzy stałe punkty (nie licząc posiłków): poranną modlitwę o godzinie 10:00, Koronkę do Miłosierdzia Bożego o godzinie 15:00 oraz codzienną adorację i Eucharystię o 17:30.

Wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i naszym gościom dziękujemy za obecność oraz wspólnie spędzony czas.