Cz@t ze Słowem!

Materiały formacyjne na spotkanie dekanalne 17 października 2014 r.
pobierz spotkanie_pazdziernik.doc


Na październikowe spotkanie dekanalne proponujemy modlitwę różańcową z młodzieżą. Poniżej znajdują się rozważania przygotowane przez Krajowe Biuro Organizacyjne Światowych Dni Młodzieży (warto też wykorzystać sugerowane pieśni).  Proponujemy odmówić jedną część różańca przed Najświętszym Sakramentem, a potem zorganizować spotkanie integracyjne przy herbacie i ciastku
 
 
CELEBRACJAOTO JA!
Nabożeństwo różańcowe
WPROWADZENIE
Maryja przez całe Swoje życie kroczyła za Synem, zawsze i wszędzie towarzyszyła Jezusowi. Wsłuchiwała się w Jego nauczanie, była świadkiem Jego czynów i cudów, w cichości serca przeszytego bólem przemierzyła razem z umiłowanym Synem Drogę Krzyżową, z Nim cierpiała pod krzyżem oraz uczestniczyła w chwale i radości Jego zmartwychwstania. W dniu Pięćdziesiątnicy trwała razem z Apostołami na modlitwie w Wieczerniku i otrzymała Ducha Świętego, a po Wniebowzięciu doznała radości spotkania z Synem w niebie i została ukoronowana na Królową nieba i ziemi.
Z różańcem w naszych rękach przez Matczyne Serce Maryi, z wielką pokorą i zaufaniem chcemy powierzyć Bogu nas samych. Przynosimy to wszystko, z czego jesteśmy dumni i czym się szczycimy – nasze talent, dobre czyny i postanowienia. Prosimy, aby Bóg to wszystko przyjął i pomnożył w jeszcze większe dobro.
Przychodzimy także z tym wszystkim, co nas smuci i czego się wstydzimy – z naszymi grzechami, słabościami, wadami i przywarami – ze słabością naszej woli i niedotrzymanymi przyrzeczeniami…
To wszystko chcemy oddać Bogu, prosząc, aby swoją Miłością Miłosierną oczyścił naszą miłość i umocnił nas w dobrym…
Przez modlitwę różańcową razem z Maryją pragniemy na nowo przeżywać zbawcze wydarzenia, w których Ona uczestniczyła od Niepokalanego Poczęcia Jezusa aż po wyniesienie Jej na Królową nieba i ziemi. Rozważając wydarzenia z życia naszego Zbawiciela i Jego Matki chcemy stawać się lepsi, kształtować naszą osobowość według wskazań Chrystusa, czerpiąc wzór z Maryi oraz odnawiać naszą miłość do Boga i ludzi.
A jednocześnie Matczynej opiece Maryi chcemy powierzyć całe dzieło przygotowań do Światowego Dnia Młodzieży Kraków 2016 roku.
CZĘŚĆ PIERWSZA
TAJEMNICE RADOSNE
ZWIASTOWANIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNIE
Oto ja Służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa (Łk 1,38).
Bóg tak zaufał Maryi, że od Jej zgody uzależnił cały swój plan zbawienia. Teraz podobną ufność składa we mnie. Codziennie daje mi wybór. Codziennie Bóg uzależnia jakieś swoje działanie od mojego tak – od mojej zgody i przyzwolenia. Bóg przygotował niesamowite dary i złożył je w moje ręce. Chce, żebym sam je przyjął i zaczął dawać innym, jak Maryja. A ja często czekam, sam nie wiem na co. A ja tak często się waham…
Wspieraj nas, Maryjo, abyśmy umieli podejmować Boże wezwania i świadomie współpracować w dziele zbawiania świata - wypełniając Boże plany.
Maryjo, wyproś nam odwagę codziennego mówienia Bogu tak – uproś nam dyspozycyjność na Boże wezwanie oraz otwartość i gotowość na przyjęcie Bożych darów i Bożej woli w naszym życiu.
NAWIEDZENIE ŚWIĘTEJ ELŻBIETY
A skądże mi to, że Matka mojego Pana przychodzi do mnie? (Łk 1,43).
Maryja przychodzi do Elżbiety, by ofiarować Jej pomoc oraz samego Jezusa i Jego błogosławieństwo. Maryja idzie i posługuje potrzebującej, ale przede wszystkim niesie Tego, który począł się w Jej łonie.
Z czym ja idę do ludzi? Co im przynoszę?
Jezus mnie też posyła. Mnie też nie pozwala zostać wygodnie w domu. On chce, żebym szedł i służył wszystkim, których postawi na mojej drodze. On pragnie dotrzeć do nich przeze mnie. Ale w domu jest tak miło, bezpiecznie, ciepło. Boję się z tego zrezygnować.
Maryjo, naucz nas nieść ludziom prawdziwą pomoc, jakiej w danej chwili najbardziej potrzebują oraz Boży pokój.
Maryjo, uproś nam siły potrzebne do opuszczenia swojego bezpiecznego, znanego miejsca i podjęcia nieraz trudnej drogi do drugiego człowieka.
NARODZENIE JEZUSA
Dziś narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan (Łk 2,11).
Bóg stał się człowiekiem i narodził się w ludzkiej postaci po to, aby nas zbawić, by stworzyć każdemu człowiekowi możliwość uczestnictwa w Bożej rzeczywistości.
Niełatwo jest, patrząc po ludzku, zrozumieć sens tego wydarzenia. Niełatwo zrozumieć, jak ważne jest to, co się dzieje w żłobie, na sianie, pośród bydła. Żaden człowiek nie wymyśliłby takiej scenerii dla narodzin Zbawiciela. Jednak wiara pozwoliła Maryi wznieść się ponad to, co zewnętrzne. Dlaczego ja tak często nie potrafię zobaczyć działania Boga w tym, co ubogie i niepozorne? Czemu tak bardzo pragnę spektakularności wiary?
Maryjo, rodząca światu Zbawiciela, naucz nas nieustannie rozpoznawać w naszym życiu Boga i przyjmować Go zawsze, gdy do nas przychodzi.
Módlmy się o wrażliwość na przychodzącego Boga, abyśmy potrafili dostrzegać Go w drugim człowieku.
OFIAROWANIE JEZUSA W ŚWIĄTYNI
Oto Ten przeznaczony jest... na znak, któremu sprzeciwiać się będą (Łk 2,34).
Te słowa wypowiedział Symeon podczas ofiarowania małego Jezusa w świątyni jerozolimskiej.
Maryja ofiarowała Bogu swój największy skarb - Jezusa. W tym akcie zgodziła się na wszystko, cokolwiek będzie zgodne z Bożą wolą. Zaufała całkowicie, mimo iż to oznaczało, że jej duszę przeniknie miecz boleści. Ja jednak boję się zaufać. Boję się, że jeśli Bóg zażąda zbyt wiele, będzie się to wiązało z bólem, stratą. Że będę musiał coś poświęcić…
Maryjo, ucz nas poznawać prawdę o Twoim Synu, Jezusie Chrystusie, by zawsze pozostawał światłem rozjaśniającym mroki naszego myślenia i pojmowania życia.
Módlmy się o wolność od samych siebie, o dyspozycyjność naszą dla Bożych wezwań, aby nasze życie miało sens większy, niż my sami jesteśmy w stanie mu nadać. Prośmy o taką wiarę, która pozwoli zaufać do końca, tak jak zaufała Maryja.
ODNALEZIENIE JEZUSA W ŚWIĄTYNI
Dopiero po trzech dniach odnaleźli Go w świątyni (Łk 2,46).
Nawet Maryi zdarzyło się zagubić Jezusa i nie wiedzieć, gdzie Go szukać. Ale szukała. Była w tym poszukiwaniu wytrwała i konsekwentna. Nie bała się zawrócić z drogi i opuścić bezpiecznej grupy pielgrzymów, z którą podążała. Wiedziała, że najważniejszą rzeczą w życiu jest odnalezienie Jezusa. Ja natomiast tak łatwo rezygnuję z poszukiwań. Nie chcę zejść z utartych ścieżek, aby szukać Pana.
Maryjo, pomagaj nam zawsze, ilekroć zagubimy w życiu Chrystusa, byśmy wiedzieli, gdzie Go szukać, byśmy mogli ponownie się z Nim spotkać i zaprosić Go znowu do naszej codzienności. Maryjo, ucz nas wytrwałości w szukaniu Twojego Syna zawsze, ilekroć zagubimy Go w swoim życiu.
Módlmy się, aby przez mądrość i prostotę serca każdy człowiek znalazł w swoim życiu miłość i spotkał Jezusa.
CZĘŚĆ DRUGA
TAJEMNICE ŚWIATŁA
CHRZEST JEZUSA W JORDANIE
A gdy Jezus został ochrzczony... głos z nieba mówił: Ten jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie (Mt 3,16-17).
Janowi Chrzcicielowi przypadło zadanie bezpośredniego wskazania światu osoby Zbawiciela. Jan mówił: Idzie [za mną] mocniejszy ode mnie... On chrzcić was będzie Duchem Świętym (Łk 3,16).
Zarówno Maryja, jak i Jan Chrzciciel, wiedzieli, że do nich nie należy zajmowanie pierwszego miejsca, ale wskazywanie na Jezusa. Trzeba, aby On wzrastał, a ja się umniejszał. Tymczasem ja tak szybko o tym zapominam. Pragnę, żeby ludzie podziwiali moje sukcesy i płakali nad moimi klęskami. Nie wskazuję na Jezusa, ale na siebie. Pragnę być w centrum.
Maryjo, pomóż nam zrozumieć, że przyjmując chrzest Janowy, Jezus wszedł jeszcze pełniej w nasz ludzki świat, naznaczony grzechem, ażeby go z grzechu wyzwolić.
Maryjo, proś Twojego Syna, który jest lekarzem dusz, aby uleczył nas z pychy i nauczył pokory.
 
OBJAWIENIE SIĘ JEZUSA W KANIE GALILEJSKIEJ
Odbywało się wesele w Kanie Galilejskiej i była tam Matka Jezusa. Zaproszono... także Jezusa i Jego uczniów (J 2,1-2).
Podczas uczty weselnej Maryja spostrzegła zakłopotanie gospodarzy, którym zabrakło wina. Zwróciła się więc do Syna ze słowami: Wina nie mają, a do pozostałych: Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie.
Maryjo, przez swoją prośbę ukazała, że nie jest Jej obojętny ludzki niepokój, a Jezus przez jej spełnienie dowiódł, iż jest gotów zaradzać także potrzebom przyziemnym, aby otworzyć ludzkie oczy na prawdę wiary. Chrystus w Kanie objawił swoją chwałę i uwierzyli w Niego Jego uczniowie.
Maryja potrafiła się modlić wytrwale. Nie zraziła jej ani pozorna błahość sprawy brakującego wina, ani pozorna niechęć Jezusa do spełnienia Jej prośby. Zaufała całkowicie i do końca, a Syn nie mógł Jej odmówić. Ja nie potrafię się tak modlić. Nie mam takiej odwagi i wytrwałości. Nie mam takiej wiary.
Maryjo, ucz nas prawdziwej modlitwy, a kiedy nie potrafimy się dobrze modlić, wypraszaj dla nas łaski u Jezusa, tak jak je wyprosiłaś dla nowożeńców w Kanie Galilejskiej. Pomóż, Matko, byśmy i my całym sercem uwierzyli.
GŁOSZENIE KRÓLESTWA I WZYWANIE DO NAWRÓCENIA
Jezus przyszedł do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: Czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię (Mk 1,14-15).
Wypełnił się czas obietnic dotyczących przyjścia Mesjasza. Nadszedł czas realizacji zbawienia poprzez przyjęcie ogłoszonej prawdy. Z daru zbawienia skorzystać mogą ci, którzy uwierzą w Ewangelię, nawrócą się i podejmą życie znaczone nauką i przykładem Zbawiciela, Jezusa Chrystusa.
Matka współuczestniczy w misji Syna na sobie właściwy sposób - przez modlitwę i cichą obecność. Przez słuchanie, zachowywanie wszystkiego w swoim sercu i wierne wypełnianie słów Jezusa.
Maryjo, wskazuj nam, w jaki sposób mamy realizować swój udział w zbawczym dziele Twojego Syna. Maryjo, wesprzyj nas, by Chrystusowe wezwanie do nawrócenia i pójścia za Nim pozostawało dla nas zawsze aktualne i zobowiązujące nasze sumienia. Byśmy szli przez trudy życia, nawracając się i wierząc w Ewangelię.
PRZEMIENIENIE PAŃSKIE NA GÓRZE TABOR
Jezus wziął z sobą Piotra, Jana i Jakuba i wyszedł na górę... Gdy się modlił, wygląd Jego twarzy odmienił się, a Jego odzienie stało się lśniąco białe... Z obłoku odezwał się głos: To jest Syn mój, Wybrany, Jego słuchajcie (Łk 9,28.35).
Zbliżała się męka i śmierć Chrystusa, chwila wielkiej próby wiary dla apostołów. Jezus wziął trzech uczniów na górę, by tam ukazać im inny niż ludzki wymiar swojego istnienia. Apostołowie dostrzegli w przemienionym na ich oczach Chrystusie Boga i usłyszeli od samego Ojca, że Jezus jest Synem Bożym, którego należy słuchać. Jezus swoim przemienieniem chciał przygotować ich na swoją mękę i śmierć. Jezus Maryi nie musiał pokazywać się w chwale. Jej wiara tego nie potrzebowała. A ja tak często chcę wcześniej wszystko zobaczyć, z góry wszystko wiedzieć. Potzrebuję zobaczyć, aby uwierzyć…
Maryjo, dopomóż, by nikomu z nas nie zabrakło świadomości, kim jest Jezus Chrystus, zwłaszcza podczas trudnej próby życiowej. Byśmy także nigdy nie zapomnieli słów Ojca: Jego słuchajcie.
Maryjo, ucz nas zaufania wobec Twojego Syna. Zawsze i w każdej sytuacji…
USTANOWIENIE EUCHARYSTII
To jest Ciało moje, które za was będzie wydane: to czyńcie na moją pamiątkę! (Łk 22,19).
Wypowiadając te słowa w Wieczerniku, Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i polecił nam go sprawować na Swoją pamiątkę. W ten sposób miała się wypełnić obietnica Jezusa, że nie pozostawi nas samych. Jezus zostawia dla nas swoje Ciało i swoją Krew - największy skarb chrześcijan. To ciało, które Maryja nosiła w swoim łonie, On zostawił dla nas jako pokarm.
Maryjo, to dla nas Twój Syn pozostał w eucharystycznych postaciach, byśmy się Nim karmili i zdobywali moc potrzebną na czas ziemskiego pielgrzymowania. Naucz nas wielbić Jezusa w Eucharystii i doświadczać, jak bardzo nas umiłował. Pomóż naszą miłością odpowiedać na Jego miłość…
Maryjo, nie pozwól nam nigdy zapomnieć o niewyobrażalnej wartości Eucharystii. Módl się do Syna, aby Jego Ciało zawsze umacniało nas na drodze do zbawienia.
CZĘŚĆ TRZECIA
TAJEMNICE BOLESNE
MODLITWA JEZUSA W OGRÓJCU
Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich (Mt 26,39).
Chrystus w Ogrójcu wzywa apostołów i wszystkich nas, abyśmy z Nim czuwali, gdyż to jest jedyne zabezpieczenie przed upadkiem w godzinie pokusy i próby. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty – brzmiały końcowe słowa modlitwy Chrystusa do Ojca.
Jezus wie, co Go czeka, i czuje strach. Jest człowiekiem i boi się, tak jak ja często boję się wielu rzeczy. Ale Jego ten strach nie powstrzymuje przed pełnieniem woli Ojca. Zawierza całkowicie Bogu, pomimo swego lęku.
Maryjo, przyczyń się za nami, abyśmy i my nauczyli się przyjmować we wszystkim wolę Ojca. Maryjo, ucz nas takiego oddania Bogu, żeby nic nie powstrzymało nas przed pełnieniem Jego woli do końca. Tylko tak bowiem dokonuje się zbawienie świata i nasze własne.
BICZOWANIE JEZUSA
Piłat wziął Jezusa i kazał Go ubiczować (J 19,1).
Każda rana na ciele Jezusa odbija się także boleśnie na sercu Jego Matki. Jej cierpienie jest tym większe, że nie może w żaden sposób pomóc Synowi. Jednak mimo wszystko ufa Bogu i zawierza Mu całą swoją bezsilność i ból.
Jezu cierpiący i Maryjo, któraś współcierpiała, przepraszamy za to, że zgadzamy się niekiedy na zło wyrządzane bliźnim i na ich cierpienie, tłumacząc sobie, że w ten sposób możemy osiągnąć większe dobro i coś w ogóle ocalić. Przepraszamy za naszą obojętność wobec cierpienia innych. Przepraszamy za nasze Piłatowe umywanie rąk.
Maryjo, naucz nas ufać i mieć nadzieję w Panu także w chwilach cierpienia i bezsilności. Niech nigdy nie zapominamy, że Boża miłość jest stale przy nas.
CIERNIEM UKORONOWANIE JEZUSA
Ja się na to narodziłem i na to przyszedłem na świat, aby dać świadectwo prawdzie (J 18,37).
Chrystus odrzucony przez ludzi Król pozostaje nim nadal i to On przynosi zbuntowanej ludzkości zbawienie i pokój.
Maryja widzi swojego cierpiącego Syna, jak znosi szyderstwa i kpiny. Widzi, jak On potrafi to przyjąć w milczeniu i zachować właściwą sobie godność mimo wszystko.
Maryjo, pomóż nam zrozumieć i doświadczyć w sercu, że Jezus – i tylko On – przynosi światu prawdę i nadzieję wiecznego życia. Pomóż zachować pokój i pokorę, gdy in as dotykają cierpie życia…
Maryjo, módl się za nami do Syna, by żadna sytuacja w naszym życiu nie odarła nas z godności bycia dzieckiem Bożym i Twoim dzieckiem.
DŹWIGANIE KRZYŻA NA KALWARIĘ
Jeśli kto chce pójść za Mną... niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje (Mk 8,34).
Chrystus zaprasza każdego człowieka, by krzyż swojej codzienności związał z krzyżem Zbawiciela. Wtedy wszystko nabiera nowego sensu i nowego znaczenia. Idę przez życie, niosąc swój krzyż, a obok mnie idzie mój brat i moja siostra, mój bliźni, i także dźwiga krzyż, może jeszcze cięższy.
Ból, cierpienie i upokorzenie nie są w stanie powstrzymać Jezusa przed realizacją Bożego planu zbawienia. Podejmuje drogę krzyżową dla mnie. Na tej drodze spotyka Matkę, która w ciszy towarzyszy Mu do końca.
Maryjo, proszę, bądź także przy nas w trudach i zmaganiach naszego życia. Pomóż nam dotrzeć do celu, którym jest Twój Syn. Maryjo, bądź przy nas, gdy stajemy wobec wyzwania, jakie stało się udziałem Szymona z Cyreny i Weroniki, by choć odrobinę ulgi i pomocy okazać naszym bliźnim. Bo to przecież oznaczają słowa: Niech Mnie naśladuje.
UKRZYŻOWANIE I ŚMIERĆ JEZUSA
Gdy przyszli na miejsce, zwane «Czaszką», ukrzyżowali tam Jezusa (Łk 23,33).
Wykonało się”, Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią– uczy nas z krzyża Zbawiciel. Do skruszonego złoczyńcy mówi: Dziś ze Mną będziesz w raju. A na koniec zostawia nam testament: Niewiasto, oto syn Twój; Oto Matka twoja, powierzając macierzyńskiej opiece Maryi całą ludzkość i każdego z nas.
Wydaje się, że wszystko się skończyło. Uczniowie uciekli, ciało Jezusa jest składane do grobu. Kamień zamyka wejście. Tylko Maryja ufa, że coś jeszcze może się zdarzyć...
Maryjo, ucz nas, byśmy patrząc na krzyż, umieli widzieć perspektywę zmartwychwstania i zbawienia. Maryjo, wstaw się za nami, by wydarzenia z Kalwarii nauczyły nas przebaczania oraz miłości do Twojego Syna i Ciebie, Jego i mojej Matki. Bądź przy nas w ostatniej godzinie, abyśmy oddali swego ducha Ojcu w cieniu Jezusowego krzyża, żebyśmy i my mogli usłyszeć słowa nadziei: będziesz ze Mną w raju.
CZĘŚĆ CZWARTA
TAJEMNICE CHWALEBNE
ZMARTWYCHWSTANIE JEZUSA CHRYSTUSA
Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma, i rzekł do Nich: Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie, w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom (Łk 24,45-47).
Każdy człowiek został zaproszony do uczestnictwa w Zmartwychwstaniu Chrystusa. A współuczestniczyć w nim może ten, kto Jezusa naśladuje w dźwiganiu krzyża i kto razem z Nim umiera. Jeśli bowiem z Nim umieramy, z Nim też żyć będziemy.
Jezus żyje. Objawia się w chwale, czyni znaki i cuda. Objawia się też i działa codziennie w moim życiu. A ja tak często nie umiem tego zauważyć, docenić. Nie potrafię się tym cieszyć.
Maryjo, proś swojego Syna, by umocnił nasze kroki na Jego ścieżkach, abyśmy nigdy z nich nie zeszli, ale wiernie trwali przy Nim, w życiu, śmierci i zmartwychwstaniu.
Maryjo, naucz nas żyć prawdziwą radością mającą swoje źródło w zmartwychwstaniu Twojego Syna.
WNIEBOWSTĄPIENIE CHRYSTUSA
W domu Ojca mego jest mieszkań wiele... Idę przygotować wam miejsce (J 14,2).
Miejsce w domu Ojca jest przygotowane dla tych, którzy uwierzyli i rozpoznali Chrystusa w głodnym, bezdomnym, cierpiącym i udzielili Mu pomocy. Ci usłyszą: Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego, weźcie w posiadanie królestwo, przygotowane wam od założenia świata (Mt 25,34).
Maryjo, proś za nami, by Twój Syn nauczył nas słyszeć głos Jego prośby o naszą pomoc, wypowiadany przez człowieka i jego ludzkie biedy. Byśmy nie zapomnieli słów Jezusa: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili (Mt 25,40).
ZESŁANIE DUCHA ŚWIĘTEGO
I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym (Dz 2,4).
Przestraszeni wydarzeniami męki i śmierci Chrystusa, apostołowie spotykali się w ukryciu na modlitwie razem z Maryją, Matką Jezusa. I oto wydarzyło się coś szczególnego, co przemieniło serca uczniów i zmieniło ich życiowe postawy. Zaczęli odważnie głosić, że Jezus Chrystus żyje, że prawdziwie zmartwychwstał. I że tylko On, Jezus, jest Panem i nadzieją każdego człowieka. A wszystko to stało się dzięki darom, które otrzymali w dniu zesłania Ducha Świętego.
Jezus wstępuje do Ojca, żeby przygotować mi miejsce. Lecz przed odejściem posyła mnie na krańce świata, żebym niósł Go wszystkim ludziom. Duch Święty Pocieszyciel, który w dniu Pięćdziesiątnicy zstąpił na apostołów i Maryję, został posłany przez Jezusa także do mnie.
Maryjo, wybłagaj nam u swego Syna, by zesłał moc Ducha Świętego i na nas, abyśmy tu i teraz, w swoim życiu, umieli pełnić Jego polecenie: Będziecie moimi świadkami... aż po krańce ziemi (Dz 1,8).
Maryjo, ucz nas całkowitej uległości wobec Ducha Świętego i nie pozwól nam nigdy zamknąć uszu na Jego wskazania. Maryjo, nie pozwól na bezczynność, ale dodaj nam siły, abyśmy dotarli wszędzie tam, dokąd Twój Syn zechce nas posyłać. I podjęli odważnie i z radością te zadania, które stawia przed nami …
WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
Ojcze, chcę, aby także ci, których Mi dałeś, byli ze Mną tam, gdzie Ja jestem (J 17,24).
Maryja została dana Jezusowi przez Boga jako Matka. Była z Nim w Betlejem, gdzie się narodził, w Nazarecie, gdzie wzrastał w łasce u Boga i ludzi, i na Kalwarii, gdzie zrealizował najważniejszy etap swojej misji – zbawienie świata. Jezus chciał, żeby przebywała na zawsze tam, gdzie On jest. Maryja Niepokalanie Poczęta, wolna od grzechu, uwolniona została także od oczekiwania w grobie na dzień zmartwychwstania. Jej zaśnięcie było zarazem przejściem do chwały Wniebowzięcia z duszą i ciałem.
Maryja została wzięta przez Jezusa do Jego królestwa. Teraz Matka czeka tam na mnie. Ja jednak często nie podejmuję wystarczających starań, żeby tam dotrzeć. Nie raz nie przykładam się starannie do realizacji swego powołania.
Maryjo, wielkie rzeczy uczynił Ci Wszechmogący, bo byłaś Mu wierna i całkowicie oddana. Upraszaj nam, Matko, łaskę wierności i oddania Bogu w naszym życiu.
Maryjo, prowadź nas przez codzienne trudy naszej drogi życia, żebyśmy po drugiej stronie mogli się zjednoczyć z Twoim Synem.
UKORONOWANIE MARYI NA KRÓLOWĄ NIEBA I ZIEMI
Zwycięzcy dam zasiąść ze Mną na moim tronie (Ap 3,21).
Maryja odniosła zwycięstwo. Pokonała grzech i śmierć, a także ludzką słabość. Jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy. Jeśli trwamy w cierpliwości, wespół z Nim też królować będziemy (2 Tm 2,11). Królowanie Maryi oznacza świadczenie miłości i opieki tym, dla których stała się Matką, oraz nieustanną troskę o to, by nikt z odkupionych przez Jej Syna nie zginął, ale doszedł do pełni życia wiecznego. Ona nas kocha, nieustannie otacza opieką, prowadzi i wyprasza dla nas łaski u Syna, który niczego przecież Jej nie odmówi.
Maryjo, nasza Matko i Królowo, Królowo różańca świętego, Królowo Polski, Królowo świata, prowadź nas bezpiecznie do swojego Syna. Maryjo, módl się za nami grzesznymi, teraz i w godzinę śmierci naszej. Amen.
Na podstawie rozważań: - Wawrzyniec Wawro OP; - br. Mateusz Dziadowicz OP.
ZAKOŃCZENIE
Boże, Ojcze miłosierny,
który objawiłeś swoja miłość w Twoim Synu Jezusie Chrystusie,
i wylałeś ją na nas w Duchu Świętym, Pocieszycielu,
Tobie zawierzamy dziś losy świata i każdego człowieka.
Zawierzamy Ci szczególnie
ludzi młodych ze wszystkich narodów, ludów i języków.
Prowadź ich bezpiecznie po zawiłych ścieżkach współczesnego świata
i daj im łaskę owocnego przeżycia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
 
Ojcze niebieski,
uczyń nas świadkami Twego miłosierdzia.
Naucz nieść wiarę wątpiącym,
Nadzieję zrezygnowanym,
miłość oziębłym,
przebaczenie winnym i radość smutnym.
Niech iskra miłosiernej miłości,
którą w nas zapaliłeś,
stanie się ogniem przemieniającym ludzkie serca
i odnawiającym oblicze ziemi.
 
Maryjo, Matko Miłosierdzia, módl się za nami.
Święty Janie Pawle II, módl się za nami.
Święta Siostro Faustyno, módl się za nami.
PIEŚNI do wyboru:
„Abba Ojcze” („Ty wyzwoliłeś nas, Panie”)
„Będę śpiewał Tobie, mocy moja”
„Bóg jest miłością. Miejcie odwagę żyć dla miłości”
„Ci, którzy Jahwe ufają”
„Dotknij Panie moich oczu”
„Duchu Święty przyjdź“
„Jesteś Królem”
„Jezu Ty jesteś światłością mej duszy“
„Jezus jest tu”
„Dotknij Panie”
„Duchu Święty przyjdź”
„Nie bój się, wypłyń”
„Jezus jest tu”
„Jezus Najwyższe Imię”
„Nie bój się, nie lękaj się Bóg sam wystarczy”
„Nie bój się, wypłyń na głębię“
„Nie lękajcie się. Ja Jestem z wami”
„Pan jest mocą swojego ludu“
„Wzywam Cię Duchu przyjdź”