Zmarł o. Ryszard Szostak - Redemptorysta

W sobotę 6 września w katedrze pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w Zamościu odbędzie się pogrzeb śp. o. Ryszarda Szostaka, redemptorysty, wykładowcy seminarium i wieloletniego duszpasterza w Niemczech. O godz. 12:00 nastąpi wprowadzenie trumny do katedry i różaniec, zaś o godz. 12:30 Eucharystia pogrzebowa. Po Mszy św. odbędzie się złożenie ciała w kwaterze redemptorystów na cmentarzu parafialnym przy ul. Peowiaków w Zamościu. Śp. o. Ryszarda polecajmy w naszych modlitwach Miłosierdziu Bożemu.

O. Ryszard Szostak zmarł po ciężkiej i długotrwałej chorobie w niedzielę 31 sierpnia 2014 w klinice w Neumarkt koło Norymbergii. Przeżył lat 56, w Zgromadzeniu Redemptorystów 32 i w kapłaństwie 27.
Msza św. żałobna w intencji śp. o. Ryszarda Szostaka została odprawiona w środę 3 września o godz. 19:00 w sanktuarium maryjnym Mariahilfberg w Neumarkt, gdzie przebywał przez ostatnie lata. Eucharystii, którą poprzedziła modlitwa różańcowa, przewodniczył ks. Richard Distler, dziekan miejscowego dekanatu, a koncelebrowało ją 20 kapłanów przy udziale najbliższej rodziny i licznych wiernych.

O. Ryszard Szostak urodził się 17 lipca 1958 r. w miejscowości Mircze w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Jego rodzicami byli Kazimierz i Weronika z d. Wszoła. Po ukończeniu szkoły podstawowej w Zamościu podjął naukę w technikum kolejowym w Lublinie, a następnie pracował na kolei. W 1980 roku wstąpił do Zgromadzenia Redemptorystów i odbył postulat w Tuchowie. Nowicjat przeżył w Lubaszowej i złożył pierwsze śluby zakonne 2 lutego 1982 r. Po ukończeniu studiów filozoficzno-teologicznych w WSD w Tuchowie przyjął święcenia kapłańskie 31 maja 1987 r.

Pracował jako duszpasterz i katecheta w Tuchowie (1987-1988) i w Zamościu (1988-1991). W latach 1991-1996 odbył studia z dziedziny katolickiej nauki społecznej na Uniwersytecie w Ratyzbonie, gdzie uzyskał doktorat z teologii na podstawie pracy Wert und Würde der Ergebnisse der Arbeit als Konsequenz der Würde des Menschen und der Würde der Arbeit. Podczas studiów pełnił jednocześnie posługę wikariusza Polskiej Misji Katolickiej w Ratyzbonie.

Po powrocie do Polski przez 6 lat był dyrektorem studiów i wykładowcą katolickiej nauki społecznej w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie (1996-2002).

W czerwcu 2002 r. został proboszczem niemieckiej parafii Wappersdorf-Mühlhausen i Sulzbürg w diecezji Eichstätt. Ciężka choroba nowotworowa zmusiła go do wycofania się z posługi proboszcza, którą zakończył w sierpniu 2011 roku. Został przeniesiony do wspólnoty redemptorystów w Neumarkt, gdzie w miarę swoich sił pomagał duszpastersko w sanktuarium maryjnym Mariahilfberg.

Na drodze swojego powołania o. Ryszard spotykał wielu ludzi. Był ceniony za swoją skromność i uprzejmość w podejściu do innych, za sumienność w pełnieniu powierzonych zadań i duchową głębię kapłańsko-zakonnego życia. W jego posłudze przejawiała się życzliwość, miłość do ludzi i gorliwość o ich zbawienie.
Po długotrwałej terapii i latach cierpień, które znosił z godną podziwu cierpliwością i zaufaniem do Pana Boga, nadeszła jego ostatnia godzina. W niedzielny poranek 31 sierpnia 2014 roku po przyjęciu sakramentów świętych zakończył swoją ziemską pielgrzymkę w klinice w Neumarkt.

W poniedziałek 15 września o godz. 19:00 odbędzie się nabożeństwo żałobne w kościele parafialnym w Mühlhausen, gdzie był proboszczem.

Polecajmy zmarłego Współbrata Bogu w naszych modlitwach. Niech dobry Bóg wynagrodzi Mu jego życie i cierpienie. Niech odpoczywa w pokoju wiecznym!