KOLĘDNICY MISYJNI 2020 MAASAJSKIM DZIECIOM

Każdego roku wiele dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, nie zważając na pogodę i zmęczenie, podejmuje wysiłek kolędowania w swoich szkołach, parafiach i miejscowościach. Niosąc radość Ewangelii, mali kolędnicy stają się misjonarzami. Przypominają bowiem odwiedzanym mieszkańcom o narodzeniu Jezusa Chrystusa i uwrażliwiają ich na potrzeby swoich rówieśników na całym świecie.

Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych przeznaczony jest dla najmłodszych Maasajów. To dzieci półkoczowniczego ludu afrykańskich wojowników, które od najmłodszych lat potrafią zajmować się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale bardzo często nie umieją czytać i pisać. Nie są też objęte żadną opieką lekarską.

W materiałach liturgicznych, które prezentujemy jako pomoc do przygotowania całego przedsięwzięcia, znajdują się wszelkie potrzebne informacje na temat Maasajów, scenariusze katechez dla uczniów klas I – II i IV-VI, tekst scenki do przedstawienia podczas odwiedzin w rodzinach, scenariusz jasełek do zorganizowania w szkole lub parafii oraz teksty do animacji Mszy Świętej na rozesłanie kolędników (26 grudnia) oraz podsumowanie całej akcji (6 stycznia). Zamieściliśmy również „obowiązki przy żłobku”, czyli konkretne zadania, które pomogą dzieciom głębiej przeżyć czas Bożego Narodzenia. Są one odpowiedzią na list papieża Franciszka „Admirabile signum” o znaczeniu i wartości żłóbka.

Całość materiałów została wzbogacona o zdjęcia, filmiki i gotowe załączniki do wydruku, które z pewnością okażą się pomocne w przygotowaniu kolędowania, jak i w jego przebiegu.

Można również zakupić plakat informujący o całej akcji oraz pamiątkę kolędowania, którą dzieci zostawiają odwiedzanym rodzinom.

Tegoroczna nawiązuje do plastra miodu. „Miód (jedzony i pity) wraz z mlekiem towarzyszą Maasajom przez całe życie, szczególnie w chwilach najważniejszych. Dla tych ludzi sawanny, odwiecznych wędrowców, właśnie miód i mleko mają bezcenną wartość. Nie odbyłaby się żadna uroczystość, gdyby zabrakło któregoś z tych elementów. Narodziny dziecka i „wybieranie imienia”, obrzezanie, ślub, dojrzałość, starość…” (fragment listu o. Arkadusza Nowaka SMA) .

W przygotowaniu znajduje się 6. numer czasopisma „Świat Misyjny”, który w całości poświęcony będzie Masajom i będzie stanowił dopełnienie innych naszych materiałów.

Ufamy, że opracowane przez nas treści okażą się pomocne w formacji dzieci. Zachęcamy gorąco do zapoznania się z nimi, wykorzystywania i promowania ich w szkołach i parafiach! Prosimy również o odwiedzanie naszych mediów społecznościowych, na których na bieżąco publikujemy to, czym żyją Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce oraz na świecie.

Wszystkie tegoroczne materiały Papieskich Dzieł Misyjnych dostępne są zarówno w wersji drukowanej, jak też elektronicznej. Można je zamawiać w naszym sklepiku MISSIO KOLĘDNICY MISYJNI - KUP TUTAJ