Festiwal Soli Deo w Biłgoraju formą Nowej Ewangelizacji

W dniach 5 - 6 VII 2014 r. w Biłgoraju odbył się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej SOLI DEO - pod patronatem J.E. Ks. Bp Mariana Rojka. Ogólnopolski Festiwal SOLI DEO w Biłgoraju pokazał, że wbrew wszelkim zmianom jakie zachodzą w naszym społeczeństwie nadal nie brakuje ludzi, których interesuje muzyka chrześcijańska
W dniach 5 - 6 VII 2014 r. w Biłgoraju odbył się XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Religijnej SOLI DEO - pod patronatem J.E. Ks. Bp Mariana Rojka. Organizatorami tego festiwalu jest Komitet Organizacyjny SOLI DEO oraz KSM „Nadzieja” z Gromady. Współorganizatorami są: Urząd Miasta w Biłgoraju, Urząd Gminy w Biłgoraju, Starostwo Powiatu Biłgorajskiego oraz Biłgorajskie Centrum Kultury. Przy organizacji festiwalu pracowało ok. 80 młodych wolontariuszy z KSM „Serce”, „Arka” i „Nadzieja” oraz studenci. Prezenterką była Monika Białek z TVP. Dyrektorem festiwalu jest już od lat ks. Marek Kuśmierczyk.
W tej edycji festiwalu wystąpili: zespół CANTATE DOMINO z Pabianic, solistka Klaudia Groth z Rumii o/Gdyni, Zespół AGAPE z Żukowa, solistka Kinga Kutrzyba z Grabin, Zespół ETTA z Rumii o/Gdyni, solistka Iga Fierka z Żukowa, zespół WSCHÓD z Łosic, solistka Ewelina Machalewska z Rumii o/Gdyni oraz zespół RUAH ELOHIM z Lubaczowa.
Tegoroczne jury w składzie: Tomasz Książek - przewodniczący Jury, Mira Krużel, ks. Piotr Spyra, Paweł Romek postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:
GRAND PRIX - w tym roku nie przyznano, I MIEJSCE - Zespół WSCHÓD z Łosic, II MIEJSCE - Ewelina Machalewska - solistka z Rumii o/Gdyni, III Miejsce - Zespół AGAPE z Żukowa. WYRÓŻNIENIA - Iga Fierka - solistka z Żukowa oraz Zespół ETTA z Rumii o/Gdyni. Organizatorzy przygotowali bardzo cenne nagrody: za I miejsce - 2500 zł; za II miejsce - dwa certyfikaty na 2-dniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli - nagrodę ufundował eroposeł prof. Mirosław Piotrowski; za III miejsce - 1000 zł. Za I Wyróżnienie - jeden certyfikat na 2-dniowy wyjazd do Parlamentu Europejskiego w Brukseli - nagrodę ufundował eroposeł prof. Mirosław Piotrowski. Za II Wyróżnienie - 500 zł
Ogólnopolski Festiwal SOLI DEO w Biłgoraju pokazał, że wbrew wszelkim zmianom jakie zachodzą w naszym społeczeństwie nadal nie brakuje ludzi, których interesuje muzyka chrześcijańska. Już dawno zauważono, że słowa uczą, a przykłady pociągają. Na scenie festiwalu SOLI DEO występują bardzo często muzycy, którzy chcą nam coś ważnego opowiedzieć. Są to często świadectwa osób, których ścieżki życia były do pewnego momentu poplątane. Bywają świadectwa oparte na zachwycie Bogiem. Wśród muzyków chrześcijańskich jest wielu takich, którzy odkrywając talent muzyczny po prostu go nie marnują.
Tegoroczny festiwal Soli Deo w Biłgoraju w zamierzeniach organizatorów miał być formą Nowej Ewangelizacji. I tak też się stało. Podczas wieczornych koncertów wstąpiły dwa zespoły ewangelizacyjne: Razem za Jezusem z Lublina oraz Twoje Niebo z Przemyśla. W sobotę (5 VII 2014 r.) w trakcie modlitewnego koncertu zespołu Razem za Jezusem z Lublina wzywano Ducha Świętego aby zstąpił na całe miasto. Nastąpił moment uwielbienia Boga i prośba o uzdrowienia ciała i duszy. Wielu słuchaczy dało się porwać tej muzyce i włączali się do śpiewu takich utworów jak: „Raduje się dusza ma”, „Niepojęty”, „Już czas”, „Mym oddechem”, „Dotknij Panie rany mej”, „Jak przedziwna Panie”, Panie twa dobroć” i wiele innych. W niedzielę (6 VII 2014 r.) odbył się koncert zespołu Twoje Niebo z Przemyśla. Zespół liczył ok. czterdziestu wokalistów i instrumentalistów, a wśród nich energiczni soliści, dynamiczny chór, niezwykła sekcja instrumentalna oraz pełni spontaniczności dyrygenci, którzy śpiewem i modlitwą wielbili imię Pana.
Festiwal ze względu na wysoki poziom wykonawców, ewangelizacyjne koncerty oraz pogodę zaliczony został do bardzo udanych.
Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można zobaczyć ciekawe zdjęcia z prezentacji festiwalowych czy koncertów: www.solideo.lbl.pl lub na Facebooku.
Do zobaczenia na festiwalu za rok!
Mirosław Kita