List dyrektora KRZ na 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu

W parafiach naszej diecezji z racji Dnia Środków Społecznego Przekazu (16.09) zbierane będą ofiary do puszek na rzecz Katolickiego Radia Zamość. Za pozwoleniem Biskupa Diecezjalnego publikujemy list dyrektora diecezjalnej rozgłośni, który można odczytać tego dnia w ramach ogłoszeń parafialnych.

52. Dzień Środków Społecznego Przekazu w Kościele w Polsce

16 września 2018 r. w Kościele w Polsce przeżywamy 52. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu. W orędziu jakie skierował z tej okazji Ojciec święty Franciszek, wzywani jesteśmy do refleksji nad właściwym korzystaniem z mediów i do krzewienia „dziennikarstwa pokoju”. Wprowadzanie w życie treści, zawartych w przesłaniu papieża, w dużej mierze dotyczy dziennikarzy, którzy „we współczesnym świecie nie tylko wykonują pracę, ale prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu misję. (…) Zadaniem dziennikarza jest przypominanie, że w centrum wiadomości nie jest szybkość w jej nadaniu i wpływ na odbiorców, ale osoby. Informowanie to formowanie, i ma ono coś wspólnego z życiem ludzi. Z tego powodu poprawność źródeł i strzeżenie komunikacji są prawdziwymi procesami rozwoju dobra, które rodzą zaufanie i otwierają drogi jedności i pokoju” – czytamy w orędziu.

Pielęgnowanie prawdy, dobra i piękna to szczególne zadanie dla mediów katolickich, w tym dla Katolickiego Radia Zamość. Nasza diecezjalna rozgłośnia od 20 lat, nieprzerwanie cieszy się zaufaniem słuchaczy i trwale wpisuje się w życie lokalnego Kościoła. Przez dwie dekady mogliśmy służyć wiernym naszej diecezji, a dziś, dzięki internetowi także tym, którzy rozsiani po całym świecie, związani są z naszą zamojsko-lubaczowską ziemią. Jesteśmy obecni tam, gdzie dzieją się najważniejsze wydarzenia w diecezji i regionie. Staramy się być blisko ludzi, ich radości i problemów. Wierzymy, że – jak zaznaczał papież Franciszek w orędziu – sposób informowania, to zarazem formowanie naszych słuchaczy. Jest to wyzwanie dla nas, by tak dobierać treści jakie proponujemy, aby uwzględniały dobro i rozwój intelektualny oraz duchowy naszych odbiorców.

Naszą wielką radością jest powstanie nowej siedziby Katolickiego Radia Zamość w roku jubileuszu 20-lecia istnienia rozgłośni. Dziś możemy służyć naszym słuchaczom w godnych warunkach pracy, co z pewnością przekłada się także na jakość naszego programu. Jesteśmy przekonani, że to dzieło nie dokonałoby się bez wsparcia ludzi o dobrym sercu, którzy zatroskani są o dzieło ewangelizacji i stale lub okazjonalnie wspierają diecezjalną rozgłośnię. Bez Waszego zaangażowania i wrażliwości wiele dzieł, które podejmujemy, nie byłoby możliwych do zrealizowania.

Dziś, w Światowym Dniu Środków Społecznego Przekazu, który obchodzimy w Kościele w Polsce, a zarazem w Dniu modlitw w intencji ludzi służących w środkach społecznego przekazu, ośmielamy się prosić o dalsze wsparcie. Przede wszystkim potrzebujemy modlitwy, aby nasze Katolickie Radio Zamość mogło dalej istnieć, służyć słuchaczom i we właściwy sposób spełniać swoją misję. Z serca dziękujemy także za pomoc materialną, której od lat doświadczamy od naszych diecezjan, a także za ofiary, które dziś zostaną złożone do puszek. Z naszej strony również zapewniamy o codziennej modlitwie w intencji naszych ofiarodawców, w sposób szczególny podczas wieczornej Mszy św. w każdy poniedziałek o godz. 18:00, transmitowanej na naszej antenie.

Z serca dziękuję wszystkim słuchaczom i ofiarodawcom Katolickiego Radia Zamość, zachęcając do współtworzenia i słuchania diecezjalnej rozgłośni – Radia Dobrych Wiadomości.

Ks. Sylwester Zwolak
dyrektor Katolickiego Radia Zamość

Zamość, 16 września 2018 r.

Treść listu do pobrania:
52._dzien_srodkow_spolecznego_przekazu_puszka_krz.pdf