Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Zamościu

W związku z zakończeniem postępowania karnego dotyczącego ks. Stanisława G., skazanego za czyny wykorzystania seksualnego, Kuria Diecezjalna w Zamościu oświadcza:
                                                                                                                                         Zamość, 24 listopada 2016 r.

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Zamościu

Do czasu zawiadomienia przez Prokuraturę o wszczętym wobec księdza postępowaniu, Kuria Diecezjalna nie otrzymała żadnych informacji o nadużyciach księdza, ani ze strony osób, wobec których ksiądz zachowywał się niewłaściwie, ani ze strony środowiska parafialnego czy szkolnego, w których ksiądz funkcjonował na co dzień.

Natychmiast po otrzymaniu informacji o działaniach prokuratury wobec duchownego, biskup diecezjalny podjął w stosunku do niego odpowiednie działania – został on odwołany z urzędu proboszcza parafii, zawieszony w obowiązkach katechety oraz duszpasterza dzieci i młodzieży. Kuria w pełni współpracowała z organami wymiaru sprawiedliwości w celu rzetelnego wyjaśnienia sprawy.

O przypadku duchownego powiadomiono właściwą Kongregację Stolicy Apostolskiej, a po zakończeniu postępowania podjęto czynności przewidziane prawem kanonicznym, mające na celu ocenę zachowania księdza.

Biskup diecezjalny, tak jak to już wcześniej czynił, poprzez rzecznika prasowego diecezji, wyraża współczucie i solidarność z osobami pokrzywdzonymi, oraz głębokie ubolewanie z powodu  zła wyrządzonego przez osobę duchowną.

Diecezji przedstawiono w imieniu osób poszkodowanych roszczenia dotyczące zapłaty za czyny, których dopuścił się skazany duchowny. Pełnomocnik poszkodowanych w najbliższym czasie zostanie powiadomiony o stanowisku Diecezji w tej sprawie.

Ks. Michał Maciołek
Rzecznik Prasowy Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej