Ważne informacje o programach i podręcznikach do religii

Zgodnie z dekretem Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z dnia 6 kwietnia 2016 r. (L.dz. 119/Gł/16) w szkołach na terenie Diecezji wybór podręczników do nauczania religii pozostawia się nauczycielom religii.
1. Na podstawie komunikatu Biura Programowania Katechezy z dnia 23 kwietnia 2016 r. do nauczania religii w przedszkolnych i szkolnych oddziałach sześciolatków (zerówkach) do dnia 31 VIII 2018 roku  mogą być wykorzystane między innymi dotychczasowe podręczniki dla dzieci sześcioletnich:
M. Piątek, W świecie mojego Boga, nr AZ-03-04/3-0 Kocham dobrego Boga, red. E. Osewska, J. Stala, nr AZ-03-04/3-1 Podręczniki te zostały przygotowane do programu nr AZ-0-04/3 z 26 III 2004: W radości dzieci Bożych, opr. T. Śmiech i są zgodne z Podstawą programową katechezy Kościoła katolickiego w Polsce z roku 2001.
Więcej informacji na stronie: http://www.katecheza.episkopat.pl/index.php/menu/biuro-programowania-katechezy/10-biuro-programowania-katechezy/19-numery-programow-i-podrecznikow 
 
2. Zgodnie z dekretem Pasterza Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z dnia 6 kwietnia 2016 r. (L.dz. 119/Gł/16) w szkołach na terenie Diecezji wybór podręczników do nauczania religii pozostawia się nauczycielom religii. Katecheci mogą wybrać podręczniki spośród podręczników do nauczania religii, które zostały zatwierdzone do użytku szkolnego na lekcjach religii na terenie całej Polski, otrzymały numer i zostały wpisane do wykazu podręczników przez Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski. Zaleca się, aby w danej szkole na tym samym etapie edukacyjnym obowiązywały te same podręczniki.
 
3. Dyrekcja szkoły nie zatwierdza programów i podręczników do nauczania religii. Nauczyciele religii nie składają wniosku o dopuszczenie danego programu i podręcznika do użytku w szkole, a tylko informują dyrekcję o podręcznikach, które będą stosowane w szkole. Kwestię tę reguluje Rozporządzenie MEN z 14 kwietnia 1992 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 1992 r. Nr 36, poz. 155, z 1993 r. Nr 83, poz. 390 oraz z 1999 r. Nr 67, poz. 753). § 4. tego rozporządzenia brzmi następująco: Nauczanie religii odbywa się na podstawie programów opracowanych i zatwierdzonych przez właściwe władze kościołów i innych związków wyznaniowych i przedstawionych Ministrowi Edukacji Narodowej do wiadomości. Te same zasady stosuje się wobec podręczników do nauczania religii.
 
Ks. dr Robert StrusDyrektor WNiWK