PASJA według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich

23 marca br. będzie dostępny w parafiach Tygodnik Katolicki „Niedziela” z książką pt. „Pasja według objawień bł. Anny Katarzyny Emmerich” (354 strony) – cena numeru 6 zł. O szczegóły proszę pytać duszpasterzy w swoich parafiach.
Anna Katarzyna Emmerich urodziła się w 1774 r. w ubogiej, wielodzietnej rodzinie rolniczej w Westfalii. Już od najmłodszych lat odznaczała się głęboką pobożnością, doświadczając licznych doznań mistycznych. W 1802 r. wstąpiła do klasztoru św. Agnieszki w Dulmen, jednak dziewięć lat później władze pruskie – w ramach prowadzonej wówczas polityki przymusowej laicyzacji – zlikwidowały konwent sióstr augustianek. 35-letnia zakonnica została więc zmuszona do opuszczenia swej zakonnej celi i wynajęcia mieszkania.
Rok później na jej ciele pojawiły się stygmaty, czyli rany podobne do tych, jakie zadano Chrystusowi w Wielki Piątek. Mistyczka zaczęła też ciężko chorować, wiele razy ocierając się o śmierć. Całymi dniami cierpiała, łącząc swe doświadczenia z męką Jezusa na Krzyżu i ofiarowując je w intencji nawrócenia grzeszników. Przez kolejnych 11 lat nie mogła wstać z łóżka i samodzielnie chodzić. Podejrzewana o oszustwo była wielokrotnie badana przez lekarzy, którzy wydawali jednak orzeczenia o autentyczności jej stygmatów. Wśród owych medyków znaleźli się nawet protestanci, wolnomularze i agnostycy, bardzo wobec niej nieprzychylni, którzy musieli jednak uznać prawdziwość jej mistycznych ran.
Niemiecka stygmatyczka miała także dar wglądu w ludzkie wnętrza, nic więc dziwnego, że wkrótce z całego kraju zaczęli przyjeżdżać do niej ludzie z prośbami o poradę duchową i modlitwę. Wśród nich było wielu przedstawicieli arystokracji oraz duchowieństwa, m.in. biskup Ratyzbony czy przyszły metropolita Wrocławia.
Anna Katarzyna Emmerich należała do największych mistyczek XIX stulecia, zaś „Pasja”, którą po sobie zostawiła, okazała się jednym z najpopularniejszych dzieł chrześcijańskiego piśmiennictwa w dziejach.
3 października 2004 r. w Rzymie Anna Katarzyna Emmerich została ogłoszona błogosławioną Kościoła katolickiego. Beatyfikacji dokonał Jan Paweł II. A „Pasja”? Nadal jest czytana. Dla niektórych pozostaje nawet źródłem inspiracji, jak dla Mela Gibsona przy kręceniu jego głośnego filmu.
 
Zapraszamy do lektury
 
Redakcja Zamojsko-Lubaczowskiej edycji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” organizuje akcję pt. „NIEDZIELA z książką” dla Pola­ków na Ukrainie. Polega ona na tym, że każdy, kto chce ofiarować naszym rodakom mieszkającym na Wschodzie Tygodnik „Niedziela” z książką „Pasja” powinien zakupić egzemplarz i zostawić go w zakrystii lub w kancelarii na plebanii.
Wszystkie gazety zostaną przekazane na Ukrainę do parafii w Podwołoczyskach, Krzemieńcu, Jaworowie, Lwowie, Dolinie i Starej Hucie, gdzie pracu­ją kapłani z naszej diecezji.