Bractwo Szkaplerza
www: szkaplerz.pl
KTO MOŻE NALEŻEĆ DO BRACTWA?
Do Bractwa może należeć każda osoba przynależąca do Kościoła katolickiego, która otrzymała sakrament dojrzałości chrześcijańskiej (bierzmowanie) oraz nosi Szkaplerz poświęcony i nałożony przez kapłana.
JAKIE SĄ OBOWIĄZKI CZŁONKÓW BRACTWA?
- Zawsze i z pobożnością nosić Szkaplerz św. lub medalik, jako widzialny znak ich przynależności do Maryi w Rodzinie Karmelu.
- Stale poświęcać czas na spotkanie z Bogiem na modlitwie, często uczestniczyć w Eucharystii, odmawiać części Liturgii godzin lub kilku Psalmów, modlić się na różańcu, bądź odmawiać inne modlitwy zatwierdzone przez Kościół.
- Uczestniczyć w okresowych spotkaniach, podczas których ożywiane jest poczucie wspólnotowej więzi, poznaje się ducha Karmelu i uwrażliwia na potrzeby braci i sióstr, czyniąc to wszystko w zażyłej komunii z Maryją.
JAKIE SĄ CELE BRACTWA?
- zapoznawanie się z duchem Karmelu Terezjańskiego;
- rozważanie życia Najświętszej Maryi Panny i naśladowanie Jej cnót;
- rozszerzanie czci Najświętszej Maryi Panny i nabożeństwa szkaplerznego;
- czynne włączanie się - w duchu maryjnym - w życie Kościoła lokalnego;
- współpraca z innymi stowarzyszeniami i ruchami katolickimi.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZAŁOŻYĆ BRACTWO?
Do zatwierdzenia Bractwa uprawniony jest Generał Zakonu Karmelitańskiego. Aby mogło ono powstać przy kościołach innych niż karmelitańskie, konieczne jest pisemne pozwolenie biskupa diecezjalnego.
W JAKI SPOSÓB MOŻNA ZOSTAĆ PRZYJĘTYM DO BRACTWA?
Do Bractwa może przyjąć osoba upoważniona do działania w imieniu Zakonu, po złożeniu deklaracji przez kandydata, wpisaniu do odpowiedniej Księgi Bractwa i wręczeniu legitymacji członka Bractwa Szkaplerznego. Przyjęcie dokonuje się podczas stosownego obrzędu liturgicznego.
KTO KIERUJE BRACTWEM?
Odpowiedzialni za Bractwo są Proboszcz, rektor kościoła lub osoba wyznaczona przez właściwego prowincjała. Odpowiedzialny za Bractwo zatwierdza moderatora i animatorów, wybranych przez członków miejscowego Bractwa na okres trzech lat.
JAKIE SĄ OBOWIĄZKI MODERATORA?
- prowadzenie spotkań formacyjnych, organizowani nabożeństw ku czci NMP z Góry Karmel;
- zapoznawanie członków Bractwa z materiałami formacyjnymi i liturgicznymi Zakonu dla laikatu karmelitańskiego i zachęcania do odprawiania rekolekcji w duchu Karmelu;
- przygotowanie Prowincjalnego Kongresu Animatorów Bractw i animowanie współpracy z innymi Bractwami i grupami laikatu Karmelu.
- przygotowanie Bractwa do udziału w Ogólnopolskin Spotkaniu Rodziny Szkaplerznej w Czernej.