VIII TYDZIEŃ BIBLIJNY

W III Niedzielę Wielkanocną 10.04.2016 rozpocznie się VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Temat nawiązuje do przeżywanego roku duszpasterskiego: „Chrzest - nowe życie w Chrystusie”.
„Gdy usłyszeli Ewangelię, przyjęli chrzest w imię Pana Jezusa”
                                                                                                       (por. Dz 19,5)

W III Niedzielę Wielkanocną 10.04.2016 rozpocznie się VIII Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Temat nawiązuje do przeżywanego roku duszpasterskiego: „Chrzest - nowe życie w Chrystusie”.

Do każdej parafii naszej diecezji dotarły już materiały przygotowane przez Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Zachęcamy do wykorzystania ich w katechezie, na spotkaniach grup formacyjnych, a także jako pomoc przy przygotowaniu nabożeństw związanych z Tygodniem Biblijnym.
Poniżej podaję kilka propozycji do wykorzystania w czasie Tygodnia Biblijnego:
1. Intronizacja Pisma Świętego
Podczas Mszy świętych sprawowanych w Niedzielę Biblijną można dokonać intronizacji Pisma Świętego podczas procesji wejścia. Księga zostaje umieszczona na specjalnie przygotowanym miejscu i okadzona.
2. Wspomnienia z Ziemi Świętej
Wiele osób, duchownych i świeckich, miało to szczęście być w Ziemi Świętej. Dlatego można zorganizować spotkanie połączone z pokazem zdjęć, filmów, pamiątek przywiezionych z ojczyzny Jezusa. Takie wydarzenie niewątpliwie pomogłoby wielu osobom lepiej zrozumieć historie, które zapisano w Piśmie Świętym.
3. Adoracja Słowa Wcielonego słowem Pisma/Nabożeństwa słowa Bożego
W wybranym dniu Tygodnia Biblijnego można zaproponować adorację Najświętszego Sakramentu, podczas której materią modlitwy będą psalmy. Czas adoracji: po wieczornej Mszy świętej do Apelu jasnogórskiego. Wybrane psalmy będą odczytywane przez różne osoby co dziesięć minut. Pozostały czas wypełni cisza do indywidualnej medytacji.
4. Maratony Biblijne
W ciągu trwania Tygodnia Biblijnego, np. przed wieczorową Mszą świętą, można zaproponować półgodzinne czytanie słowa Bożego, ponieważ wiara rodzi się słuchania (Rz 10,17). Proponuję rozpocząć od Ewangelii, aby poznać Jezusa oczami ewangelistów. Warto przypomnieć wiernym, że Kościół udziela łaski odpustu zupełnego za trzydziestominutowe czytanie Biblii.
Odpust zupełny zostanie udzielony wiernemu, który będzie czytał Pismo Święte: według tekstu zatwierdzonego przez odpowiednią władzę, z czcią należną słowu Bożemu i na sposób lektury duchowej, przez co najmniej pół godziny. Jeśli będzie to czynił krócej, odpust będzie cząstkowy. Gdy ktoś z uzasadnionego powodu nie będzie zdolny czytać, odpust zupełny lub cząstkowy, jak wyżej, zostanie udzielony, jeśli sam tekst Pisma Świętego wysłucha albo odczytywany przez kogoś innego, albo za pomocą sprzętu audio/video
5. Nabożeństwa
Pod poniższym linkiem można znaleźć wiele gotowych propozycji nabożeństw związanych z Bibliąhttp://biblista.pl/index.php/ukryte/nabozenstwa.html
6. Katechezy biblijne