Zmarł o. Antoni Onak CSsR - redemptorysta z Zamościa

Pogrzeb odbędzie się we wtorek 1 marca 2016 r. o godz. 14.00 w kościele sanktuaryjnym Matki Bożej w Tuchowie. Niech miłosierny Bóg przyjmie jego życie i obdarzy go wieczną radością. R.I.P.
O. Antoni Onak ur. 15.09.1945 w Trzemesnej k/ Tarnowa, syn Władysława i Stefanii zd. Onik, ochrzczony 16.09.1945 w kościele parafialnym w Łękawicy. Miał 3 siostry, jedna z nich wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanej (Dębickich).
Po ukończeniu szkoły podstawowej (1959) pracował na roli pomagając rodzicom w prowadzeniu gospodarstwa (7 ha). Myślał o życiu zakonnym i kapłańskim, w tym celu podjął naukę w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie. W tamtym czasie zmarła jego matka. Kiedy zdał maturę, mając 28 lat, poprosił o przyjęcie do Zgromadzenia Redemptorystów (20.08.1973). Rozpoczął nowicjat w Łomnicy (21.09.1973) i tamże przywdział habit zakonny (12.04.1974). Pierwsze śluby zakonne złożył 15.08 1974 r., a profesję wieczystą 15.08.1979 r. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych w Wyższym Seminarium Duchownym Redemptorystów w Tuchowie przyjął święcenia prezbiteratu 05.06.1980 r. z rąk ks. abp. Jerzego Ablewicza.
Jego pierwszą placówką duszpasterską po święceniach było Braniewo, dokąd o. Antoni został skierowany jako katecheta.
Następnie został posłany do Lubaszowej, gdzie pełnił funkcję socjusza magistra nowicjatu (od 31.01.1985) i katechety (pierwsze lata pobytu), magistra nowicjatu (1991-1992) i przełożonego wspólnoty zakonnej (1990-1996).
Kolejną placówką zakonną o. Antoniego był Tuchów, gdzie pracował w duszpasterstwie (1999-2006). Przebywając w Lubaszowej i Tuchowie był spowiednikiem kleryków Wyższego Seminarium Duchownego Redemptorystów.
W roku 2006 został skierowany do Zamościa, gdzie pełnił posługę duszpasterza i rektora kościoła pw. św. Mikołaja. Po przejściu na emeryturę, pomagał w miejscowym duszpasterstwie.
W styczniu br. zdiagnozowano u o. Antoniego chorobę nowotworową.
O. Antoni Onak zmarł w Tuchowie 27 lutego 2016 r.
Pogrzeb odbędzie się 1 marca 2016 r. o godz. 14.00 w sanktuarium MB w Tuchowie.
We wspomnieniach zakonnych współbraci śp. o. Antoni Onak zapisał się jako człowiek pogodny, życzliwy i uczynny. Przełożeni i wychowawcy podkreślali jego pracowitość i sumienność w podejmowaniu obowiązków, a przy tym duchową prawość i głęboką religijność. Cenili go ludzie, którzy spotykali się z nim jako duszpasterzem. Jedną z pasji o. Antoniego były pszczoły. W Lubaszowej założył i przez wiele lat prowadził pasiekę. Niech miłosierny Bóg przyjmie jego życie i obdarzy go wieczną radością. R.I.P.