Świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

Czcigodni Księża Proboszczowie. Zwracam się do Was z przeprosinami, ponieważ nie dotarły jeszcze do wielu dekanatów świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zazwyczaj były już w parafiach w I niedzielę adwentu. Z całego zamówienia, dzisiaj (piątek) dotarła do nas z Caritas Polska 1/6 całego zamówienia. Obiecano nam, że pozostałe świece dotrą w poniedziałek 30 listopada, a najpóźniej we wtorek 1 grudnia.
Czcigodni Księża Proboszczowie. Zwracam się do Was z przeprosinami, ponieważ nie dotarły jeszcze do wielu dekanatów świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zazwyczaj były już w parafiach w I niedzielę adwentu. Z całego zamówienia, dzisiaj (piątek) dotarła do nas z Caritas Polska 1/6 całego zamówienia. Obiecano nam, że pozostałe świece dotrą w poniedziałek 30 listopada, a najpóźniej we wtorek 01 grudnia. Wiem, że dla wielu z Was jest to już spóźniony termin. Tym bardziej bardzo proszę o wybaczenie i cierpliwość.
Jak tłumaczył Prezes Pro Caritate (Fundacja, która w Caritas Polska realizuje zamówienia) to opóźnienie jest wynikiem problemów rynkowych. Parafina, z której są wykonane świece jest oczyszczona i musi posiadać atesty, nie może to być parafina, z której są wykonane znicze, gdyż takiej nie można używać w mieszkaniach. W ostatnich miesiącach były problemy z dostępnością „oczyszczonej parafiny” - skutek uboczny embargo nałożonego na Rosję.
Jeszcze raz przypomnę, że cena świec nie zmieniła się od ubiegłego roku. W razie gdyby świece nie zostały rozprowadzone, przyjmiemy je, nie obciążając parafii.
Pozyskane środki finansowe z rozprowadzenia świec, a także z 1% i darowizny indywidualne, przeznaczymy na pomoc dzieciom, głównie w programie SKRZYDŁA oraz kolonie letnie, także doraźną pomoc rodzinom wielodzietnym. Na dzień dzisiejszy z programu SKRZYDŁA, korzysta 104 dzieci i młodzieży. Docieramy do potrzebujących uczniów głównie przez Szkolne Koła Caritas, przez ich opiekunów i pedagogów. W ten sposób mamy większą pewność, że fundusze (147 zł/m-c dla jednego dziecka) będą rzeczywiście spożytkowane na potrzeby dzieci. Dlatego koordynatorzy wolontariatu usilnie zabiegają o powstawanie nowych kół Caritas w szkołach i parafiach, by oddziaływanie Caritas w różnorakich działaniach objęło całą Naszą Diecezję.

Ks. Adam SobczakDyrektor Caritas

pobierz WYJASNIENIE.pdf