Słowo Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka na Uroczystości Jubileuszu 50-lecia koronacji Obrazu Matki Bożej Krasnobrodzkiej

Odezwa Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego Mariana Rojka do odczytania w niedzielę, 28 czerwca 2015 r.
Zamość, 20 czerwca 2015 r.

Drodzy Bracia i Siostry w Chrystusie, Umiłowane Dzieci i Wierni Czciciele Maryi, naszej Matki i Królowej!
Jakże piękne i poruszające są słowa pieśni, napisanej przez  ks. Dominika Maja podczas pobytu w obozie koncentracyjnym w Dachau,  która  jest śpiewana w Sanktuarium Maryjnym w Krasnobrodzie na odsłonięcie cudownego obrazu i na rozpoczęcie uroczystych Eucharystii:
„Witaj Maryjo Krasnobrodzka PaniTylu łaskami wsławiona.Tobie składamy serca nasze w daniNa wieki bądź pozdrowiona.Spojrzyj na lud Twój z tej zamojskiej ziemiZbierz wszystkie łzy i cierpienia.Wspieraj nas z nieba modłami swoimiDaj siły, wiedź do zbawienia”.
Pieśń zaprasza do tego, by wspomnieć wszelkie łaski i dary, jakie przez wieki i pokolenia wyprasza dla wiernego ludu kochająca Matka Kościoła i by z wdzięcznością oddać Jej serca, nie wątpiąc, że również dzisiaj nikomu nie zabraknie Jej opieki i wstawiennictwa pośród trudów i zmagań na drodze do zbawienia.
W tym roku upływa 50 lat od wydarzenia Koronacji Obrazu Matki Bożej z Krasnobrodu – głównego Sanktuarium Maryjnego Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Tego uroczystego aktu dokonał w dniu 4 lipca 1965 r., na mocy dekretu Stolicy Apostolskiej, w obecności licznie zgromadzonych pielgrzymów, ówczesny Biskup Lubelski Piotr Kałwa. Poświęcone i nałożone na skronie Jezusa i Maryi korony są wyrazem żywej wiary w Moc Miłosiernego Boga, okazywaną ludziom przez przyczynę Bożej Rodzicielki oraz wyrazem wielkiego zaufania w Jej macierzyńską opiekę.
Trudno zbadać i policzyć, jakie duchowe owoce stały się udziałem wiernych, którzy przez ostatnie pół wieku przybywali tak licznie do stóp Matki Bożej Krasnobrodzkiej, nie tylko z terenów Archidiecezji Lubelskiej czy naszej – Zamojsko-Lubaczowskiej, ale również z wielu stron Polski i świata. Jestem przekonany, że owoce te stają się widoczne w codziennym życiu czcicieli Maryi, przepełnionym ofiarną pracą, gorącą modlitwą, znoszonym pokornie trudem i cierpieniem, prostą chrześcijańską radością i niegasnącą nadzieją na pełne zjednoczenie z Bogiem po śmierci.
Przez te pięćdziesiąt lat świat wokół nas bardzo się zmienił. Zmienił się też człowiek. Wyrosło nowe pokolenie Polaków, członków Chrystusowego Kościoła. Staliśmy się świadkami i uczestnikami wielu przełomowych wydarzeń w Ojczyźnie i w świecie, wśród których znalazły się dobre i pożyteczne, ale także te niepokojące, a nawet zatrważające. Na naszych oczach zrealizował się niezwykły pontyfikat Wielkiego Papieża Polaka, którego dziś czcimy już jako Świętego, pontyfikat, który niejako przypieczętował nowe oblicze Kościoła Katolickiego we współczesnym świecie, ale również na naszych oczach zaistniało wielkie zagrożenie terroryzmem i niebezpieczne napięcie relacji pomiędzy blokami militarno-politycznymi, państwami, narodami i kulturami, które owocują wojną i cierpieniem wielu niewinnych ludzi. W naszym Ojczystym Domu ciągle uczymy się zagospodarowywać odzyskaną wolność i budować wzajemne relacje na zasadzie odpowiedzialności, szacunku i solidarności – nie zawsze nam się to udaje, nie obywa się bez kłótni, wewnętrznych waśni, nieuczciwości i prywaty.
Jak bardzo w tych wszystkich wydarzeniach i okolicznościach potrzeba nam dziś ponownego zawierzenia się Chrystusowi i Jego oraz naszej Matce. Jak potrzeba nam mądrości, pokory i odwagi, aby ocalić w sercach bojaźń Bożą i szacunek dla Bożego Prawa, aby uchronić rodzinę, małżeństwo i świętość najpiękniejszego daru, jakim jest ludzkie życie.
Okazją do tego zawierzenia i do serdecznej modlitwy, w wymiarze lokalnego Kościoła Zamojsko-Lubaczowskiego, jest świętowanie Jubileuszu 50-lecia Koronacji Obrazu naszej Pani Krasnobrodzkiej. Wolno nam powiedzieć, że Lud zamieszkały na tej Ziemi od Łukawca po Zamość i od Hrubieszowa po Biłgoraj pozostał i pragnie pozostać wiernym Bogu. Dajmy wyraz temu pragnieniu i zgromadźmy się na wspólnej modlitwie w Krasnobrodzie w dniach 1 i 2 lipca bieżącego roku, aby w ręce Maryi złożyć podziękowanie dla Boga za dobro, które z Jego Łaski stało się naszym udziałem w przeszłości i jednocześnie zaczerpnąć Bożych mocy na teraźniejszość i przyszłość.
 Naszej modlitwie będą przewodniczyć liczni Księża Biskupi, a pośród nich przedstawiciel Ojca Świętego – Nuncjusz Apostolski w Polsce, Ksiądz Arcybiskup Celestino Migliore. Modlitewne spotkania rozpocznie Eucharystia i Apel Jasnogórski, wieczorem we środę, 1 lipca, potem nastąpi tradycyjna Procesja Różańcowa i Pasterka przy Kaplicy na Wodzie. Głównym wydarzeniem Jubileuszu  będzie uroczysta Eucharystia we czwartek, 2 lipca o godz. 12.00.
Serdecznie zapraszam do pielgrzymowania do Krasnobrodu i do bezpośredniego włączenia się w uroczysty chór głosów i serc wyśpiewujących Maryi:
„Witaj Maryjo Krasnobrodzka PaniTylu łaskami wsławiona […].Zbierz wszystkie łzy i cierpienia.Wspieraj nas z nieba modłami swoimiDaj siły, wiedź do zbawienia”.

† Marian RojekBiskup Zamojsko-Lubaczowski

pobierz KRASNOBROD.doc