Drodzy Przyjaciele Misji

W piątek, 12 czerwca w Warszawie rozpocznie się IV Krajowy Kongres Misyjny. Jego celem jest ożywienie świadomości misyjnej wszystkich członków Kościoła, dotarcie z problematyką misyjną do duszpasterzy i wiernych, animacja misyjna parafii, szkole, budzenie powołań misyjnych, nawiązanie trwałej współpracy środowisk misyjnych oraz zintensyfikowanie form pomocy duchowej i materialnej dla misyjnej działalności Kościoła oraz polskich misjonarzy i misjonarek.
W programie Kongresu:
W piątek, 12 czerwca – Konferencja naukowa na UKSW, ul. Dewajtis 5 w Warszawie. Wykłady i sesje naukowe dla przedstawicieli kapłanów, zgromadzeń zakonnych, świeckich animatorów misyjnych, wolontariuszy, kleryków, młodzieży, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, katechetów oraz rodzin.
W sobotę, 13 czerwca  – Stacje kongresowe, dla dzieci - „Torwar; dla młodzieży - Bazylika przy ul. Kawęczyńskiej i dla dorosłych - Bazylika przy placu Grzybowskich.
Niedzielę  – 14 czerwca – przeżyjmy wspólnie jako misyjne święto w parafiach. Bądźmy kreatywni i zaproponujmy naszym wspólnotom ciekawe formy świętowania tego dnia. Przygotujmy homilię o tematyce misyjnej, wykorzystajmy też Modlitwę powszechną oraz zaznaczmy misyjnym akcentem procesję z darami. Na zakończenie Eucharystii, przed rozesłaniem, przeczytajmy głośno modlitwę za misje i misjonarzy, odmówmy dziesiątek różańca. Powiedzmy też wiernym o misjonarzach z naszej diecezji posługujących w takich krajach jak: Argentyna, Gruzja, Kazachstan, Sudan Południowy, Ukraina.
Możemy też przygotować inscenizację misyjną, gdzie dzieci i młodzież przed Mszą Świętą lub po niej, przedstawią krótką scenkę misyjną. W parafiach jeśli to możliwe zorganizujmy festyny, koncerty, loterie misyjne... Dochód przeznaczmy na wsparcie misjonarzy z naszej diecezji. Zachęćmy wiernych do modlitwy rodzinnej w tym dniu oraz czytania prasy misyjnej lub innej literatury misyjnej.

W oczekiwaniu na IV Krajowy Kongres Misyjny pragnę zapewnić o modlitwie
ks. Andrzej ŁuszczDyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej

Propozycje działań kongresowych  w  diecezji, parafii przed 14 czerwca i w niedzielę 14 czerwca

PARAFIA:
1. Msze święte z homilią o tematyce misyjnej, pracy misjonarzy.
- Zaangażowanie w przygotowanie liturgii:
kapłani, osoby konsekrowane, parafialne rady duszpasterskie, katecheci, katechetki, wspólnoty, ruchy i stowarzyszenia kościelne, dzieci i młodzież z PDMD, kolędnicy misyjni ….
- zaprosić misjonarza, misjonarkę na tę niedzielę do parafii (jeśli to możliwe),
- katecheci mogą przygotować scenkę z dziećmi, młodzieżą o tematyce misyjnej.  Do Wydziału Katechetycznego zostanie przesłana taka scenka misyjna.
 2. Nabożeństwa czerwcowe o tematyce misyjnej a szczególnie w dni  kongresowe (piątek, sobota, niedziela)
- Zaangażowanie w przygotowanie nabożeństwa:
kapłani, osoby konsekrowane katecheci, katechetki, chorzy i cierpiący, ruchy kościelne, wspólnoty, stowarzyszenia, Parafialne Rady Duszpasterskie, Róże różańcowe, Sodalicje, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Rodzin Nazaretańskich, Legion Maryi,
Godzina miłosierdzia: Modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia
Różaniec w intencji misji i misjonarzy
 RODZINA:
Rodzice, dzieci
- modlitwa w rodzinie za misje, rozmowy na temat zaangażowania misyjnego  Pomoc: literatura misyjna, czasopisma misyjne, filmy misyjne- modlitwa wieczorna w intencji misji- modlitwa Koronką do Miłosierdzia Bożego- udział we Mszy św. w intencji misjonarzy i Komunia św.

EWANGELIZACJA NA ULICACH w sobotę lub niedzielę (13 lub 14 czerwca)
Osoby konsekrowane, Neokatechumenat, Akcja Katolicka, KSM, Ruch Światło –Życie, Wolontariat, Zespoły młodzieżowe, Harcerze, grupy nowej ewangelizacji…
w myśl papieża Franciszka „Idźcie na ulice…”, Idźcie i czyńcie raban”

PROPOZYCJE DO WYKORZYSTANIA W PARAFII I SZKOLE
- koncert piosenki misyjnej w wykonaniu chórów, zespołów, scholii dziecięcej lub młodzieżowej- scenka z życia misjonarzy i misji (zaangażować szkołę, grupy),- konkurs wybranej piosenki lub wiersza (dzieci i młodzież ze szkół),- film misyjny (przy parafii lub nawet w kinie),- wystawa o życiu misjonarzy w parafii (z namalowanych prac przez dzieci, młodzież)- wystawa misyjna o misjonarzach i misjonarkach z diecezji w Centrach kultury, parafiach,- najlepszy strój misyjny – przedstawiają kontynenty świata,- loterię fantową lub kiermasz (na pomoc misjonarzom),- „Misyjna Kanapka”  lub zupa – albo dla wszystkich, albo do kupienia….- bieg kongresowy, zabawy sportowe i gry itp.,- nauka hymnu kongresowego i pieśni misyjnych

SZKOŁA przed 14. czerwca:
Zaangażowani: kapłani, katecheci, katechetki, nauczyciele, uczniowie, dzieci i młodzież z PDDM, szkoły katolickie, szkoły im. Jana Pawła II
- katecheza o tematyce misyjnej,- konkurs wiedzy o misjach – wcześniej przygotowują katecheci,- malowanie plakatów misyjnych o pracy misjonarzy,- zaproszenie jakiegoś misjonarza – jeśli jest to możliwe,- założenie Koła Misyjnego, albo PDMD (Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci) -    z okazji Kongresu Misyjnego, jako owoc i zachęta,- modlitwy za misje i misjonarzy,- film misyjny itp.