Zaproszenie na Kongres Misyjny

W dniach 12-14 czerwca 2015 r. pod hasłem: „Radość Ewangelii źródłem misyjnego zapału” odbędzie się w Warszawie IV Krajowy Kongres Misyjny.
Hasło Kongresu bezpośrednio nawiązuje do adhortacji apostolskiej papieża Franciszka „Evangelii gaudium”. Papież zwraca w niej uwagę na dynamizm radości tkwiący w wierze ewangelicznej, bo ten, kto cieszy się wiarą, nie może egoistycznie zachować jej dla siebie. Wiara jest także źródłem radości, która pobudza do trudu misyjnego.
Celem Kongresu jest nie tylko ożywienie świadomości misyjnej wszystkich członków Kościoła w Polsce, ale jeszcze głębsze zainteresowanie problematyką misyjną duszpasterzy i wiernych, budzenie powołań misyjnych, nawiązanie trwałej współpracy środowisk misyjnych oraz zintensyfikowanie form pomocy duchowej i materialnej dla misyjnej działalności Kościoła oraz polskich misjonarzy i misjonarek.
Patronem Kongresu jest nasz rodak, Św. Jan Paweł II, który poprzez podróże apostolskie docierał do niezliczonych rzesz ludzi, ucząc o Chrystusie i zapraszając do wiary. A jego Encyklika „Redemptoris missio” stała się „magna carta” dzieł misyjnych.
Do udziału w spotkaniach kongresowych zaproszeni są szczególnie ci, którzy już angażują się w niesienie pomocy misjom - kapłani, osoby życia konsekrowanego, dzieci, młodzież, rodziny, członkowie kół misyjnych, ruchów ewangelizacyjnych, Żywego Różańca oraz innych grup działających w parafii.
Zainteresowani wyjazdem do Warszawy proszeni są o zgłoszenie swojego udziału do 31 maja  pod numerem tel. 505 088 098 lub wysyłając zgłoszenie (ZAŁĄCZNIK - poniżej) na adres: [email protected] albo pocztą tradycyjną na adres: ks. Andrzej Łuszcz, Buśno 80, 22-135 Białopole.

W programie Kongresu:
W piątek, 12 czerwca 2015 r. – Konferencja naukowa na UKSW, ul. Dewajtis 5 w Warszawie. Wykłady i sesje naukowe dla przedstawicieli kapłanów, zgromadzeń zakonnych, świeckich animatorów misyjnych, wolontariuszy, kleryków, młodzieży, wspólnot, ruchów i stowarzyszeń kościelnych, katechetów oraz rodzin.

W sobotę, 13 czerwca 2015 r. – Stacje kongresowe, dla dzieci - „Torwar; dla młodzieży - Bazylika przy ul. Kawęczyńskiej i dla dorosłych - Bazylika przy placu Grzybowskich.

W niedzielę kongresową, czyli w dniu 14 czerwca, podejmijmy tematykę misyjną w naszej parafii zarówno w liturgii, jak i poza nią. Przygotujmy homilię o tematyce misyjnej, wykorzystajmy też Modlitwę powszechną oraz zaznaczmy misyjnym akcentem procesję z darami. Na zakończenie Eucharystii, przed rozesłaniem, przeczytajmy głośno modlitwę za misje i misjonarzy, odmówmy dziesiątek różańca. Powiedzmy też wiernym o misjonarzach z naszej diecezji posługujących w takich krajach jak: Argentyna, Gruzja, Kazachstan, Sudan Południowy, Ukraina.
Możemy też przygotować inscenizację misyjną, gdzie dzieci i młodzież przed Mszą Świętą lub po niej, przedstawią krótką scenkę misyjną. W parafiach jeśli to możliwe zorganizujmy festyny, koncerty, loterie misyjne... Dochód przeznaczmy na wsparcie misjonarzy z naszej diecezji. Zachęćmy wiernych do modlitwy rodzinnej w tym dniu oraz czytania prasy misyjnej lub innej literatury misyjnej.
Dziękując za wszelką życzliwość zapewniam o modlitewnej wdzięczności naszych misjonarek i misjonarzy, których cieszy każdy gest solidarności i troski. Niech Chrystus Dobry Pasterz rozbudzi w nas wszystkich zapał misyjny i wspiera w realizacji naszego misyjnego powołania.
Wiecej na http://www.misje.pl/kongres-misyjny-2015-3714

Z darem modlitwy
ks. Andrzej Łuszcz Dyrektor Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

MODLITWA O POWOŁANIA MISYJNE