Spis Duchowieństwa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

W odpowiedzi na pytania dotczące spisu duchowieństwa informujemy, że w Kurii Diecezjalnej są dostępne już ostatnie egzemplarze powyższej publikacji (40 szt.).
Pierwszy Synod Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej w statucie 20 stwierdza: „Do grona najbliższych współpracowników Biskupa należą kapłani, którzy z racji swego powołania, winni szczególnie świadczyć o Chrystusie i Jego Kościele. Sprawowanie kapłańskiej posługi dokonuje się w imieniu Biskupa poprzez gromadzenie wiernych we wspólnotę i przewodniczenie im w ziemskim pielgrzymowaniu do Boga. Wszyscy kapłani powinni budować jedność Kościoła, zarówno poprzez modlitwę, jak i świadome działanie w parafii, dekanacie i Diecezji. Braterska życzliwość, szacunek i współpraca powinny łączyć wszystkich kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Budowanie wspólnoty Kościoła bierze swój początek w utrzymywaniu braterskiej więzi wśród duchowieństwa i w jedności z Biskupem. Fundamentem tej więzi jest braterstwo sakramentalne wynikające ze święceń”.
Niniejsza publikacja jest odpowiedzią na oczekiwania wielu kapłanów, otrzymała też szczególne błogosławieństwo Biskupa Diecezjalnego Mariana Rojka. Jej celem jest budowanie wspólnoty kapłańskiej poprzez pomoc we wzajemnym poznaniu się kapłanów, oraz informacje dotyczące miejsc posługi księży w różnych zakątkach diecezji.
Materiał został przygotowany na podstawie kart kapłańskich, które do dnia 25 marca 1992 r. były tworzone i aktualizowane w Kurii Arcybiskupiej w Lubaczowie oraz w Kurii Diecezjalnej w Lublinie. Po powstaniu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej jej pierwszy kanclerz, ks. infułat prof. Franciszek Greniuk, szczegółowo i skrupulatnie nanosił na kartach kapłańskich informacje o wszelkich zmianach personalnych i uzupełniał to specyfincze archiwum. Praca ta do dziś jest kontynuowana.

Niewątpliwie niniejszy spis duchowieństwa Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej pozostawia wiele kwestii otwartych, jak chociażby sprawę fotografii kapłanów, które wymagają niekiedy aktualizacji (jak się okazuje nie jest to takie łatwe zadanie). Mam jednak nadzieję, że na 25-lecie istnienia naszej diecezji, lub z racji innego jubileuszu, ukaże się podobna publikacja, tym razem bardziej przyjazna, tak dla oka, jak i dla historii, by przekazać przyszłym pokoleniom, kto wcześniej w tej, czy innej parafii, siał ziarno Bożego Słowa i sprawował święte sakramenty.




Spis duchowieństwa dostępny jest w Kancelarii Kurii Diecezjalnej w Zamościu (30 zł).  
Jedna z 483 stron książki: