MISJA KAMILIAŃSKA W GRUZJI

W lutym tego roku przyjechałam do Gruzji, jako wolontariuszka Misji Kamiliańskie w Tbilisi. Ku mojemu zaskoczeniu, jednym z ojców posługujących w tym miejscu jest Kamilianin – o. Zygmunt Niedźwiedź pochodzący z Krasnobrodu. W Gruzji jest więcej kapłanów pochodzących z naszego rejonu. Ksiądz Jerzy Piluś – zaangażowany w działalność Caritas Gruzja w Tbilisi, czy Ksiądz Dariusz Komadowski, aktualnie posługujący w Arali, na południu Gruzji.

Kamilianie, pracownicy socjalni, wolontariusze codziennie odwiedzają ludzi chorych, samotnych, cierpiących w ich domach. Przywożą lekarstwa, ubrania, pampersy, czasem jedzenie. Pomagają w kąpielach, zabiegach higienicznych, w razie potrzeby zawożą do lekarza. W Gruzji, jak już wyżej wspomniano, system pomocy społecznej jeszcze bardzo kuleje. Osoby obłożnie chore nie mają zapewnionej opieki pielęgniarki socjalnej, często pozostawione są same sobie. Jeśli nie mają rodziny gotowej pomóc sytuacja jest tragiczna i osoby takie często samotnie umierają w czterech ścianach swoich mieszkań, w których warunki są często wręcz nieludzki. Kamilianie zajmują się takimi właśnie ludźmi, niosąc im ostatnią posługę, starając się ulżyć w cierpieniu, towarzyszyć w ostatniej drodze życia.
Wszystkich zainteresowanych naszą działalnością zapraszamy:
·         na naszą stronę internetową:  http://www.kamilianie-gruzja.com/
·         facebooka https://pl-pl.facebook.com/MisjaKamilianskaWGruzji
                                                                Karolina Chruścińska – wolontariuszka w Centrum św. Kamila w Tbilisi

Więcej informacji w załączniku poniżej

pobierz KAMILIANIE.doc