XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie 10.12

W niedzielę 10 grudnia br. (II Niedziela Adwentu), w Kościele w Polsce i w parafiach polonijnych obchodzić będziemy: XXIV Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.

W tym roku towarzyszy mu hasło: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Celem tego dnia jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, na Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie. Aktualnie, Kościołowi za wschodnią granicą, służy 168 kapłanów diecezjalnych, 364 kapłanów zakonnych, 213 sióstr i 37 braci zakonnych z Polski oraz wolontariusze świeccy.

W II niedzielę Adwentu w naszych parafiach odbędzie się zbiórka do puszek na ten cel.

Mijający rok w Kościele na Wschodzie jest naznaczony ciągle trwającą wojną na Ukrainie, zbierającą tragiczne żniwo, kolejnym exodusem Ormian z Górskiego Karabachu,
niepokojącymi wieściami o kapłanach na Białorusi i trudnymi konsekwencjami wojny, dotykającymi również inne kraje. W fali pomocy jaka ciągle płynie z Polski na Ukrainę, od samego początku wojny uczestniczy też Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski. We współpracy z różnymi instytucjami, wspólnotami i dzięki ofiarodawcom indywidualnym udało się i nadal udaje zorganizować wiele transportów z pomocą humanitarną a także pomagać tym, którzy zdecydowali się schronić w Polsce. W roku 2023 zostało już zrealizowanych 194 prośby na kwotę 3 mln 11 tysięcy 757 złotych.

Zachęcamy do wsparcia duchowego i materialnego dzieł duszpasterskich, ewangelizacyjnych i charytatywnych Kościoła katolickiego na Wschodzie. Ofiary zebrane w II niedzielę Adwentu do puszek a także napływające od stałych ofiarodawców indywidualnych przez cały rok służą bezcenną pomocą katolikom we wszystkich tamtejszych diecezjach.

DO POBRANIA:
List Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP