Tydzień Laudato si’- 22-29 maja 2022 r.

„Słuchając i idąc razem”

Papież Franciszek zaprasza do udziału w Tygodniu Laudato si’. Obejrzyj specjalne nagranie Ojca Świętego, sprawdź co będzie się działo i zobacz jak możesz się zaangażować – Ty i Twoja parafia!

Tydzień Laudato si’ (22-29 maja 2022) to inicjatywa watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, upamiętniająca opublikowanie encykliki Laudato si’ Papieża Franciszka, a przede wszystkim zaproszenie do wcielenia jej przesłania w życie nasze i naszych wspólnot parafialnych. Hasło tegorocznego Tygodnia Laudato si’ – „słuchając i idąc razem” jest zachętą do wsłuchania się w „wołanie ziemi i krzyk ubogich” oraz do wspólnego zaangażowania na rzecz rozwiązania złożonego kryzysu społeczno-ekologicznego naszych czasów.  Jako Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska chcemy na to zaproszenie odpowiedzieć i zachęcić wiernych do podjęcia w tym czasie refleksji, modlitwy i działania na rzecz naszego wspólnego domu.

Co wydarzy się w czasie Tygodnia Laudato si’? Jak mogę się zaangażować?

1. Włącz się w modlitwę, zaangażuj się ze swoją parafią – w niedzielę 29 maja (lub w innym dogodnym dniu podczas Tygodnia Laudato si’) razem ze swoją parafią lub wspólnotą podejmijcie refleksję i pomódlcie się specjalnie przygotowaną modlitwą na Tydzień Laudato si’, do których warto zaprosić siostry i braci z Ukrainy. Szczegółowe informacje, a także treść refleksji i modlitwy znajdują się na stronie programu Zielone Parafie (A może chcesz dołączyć swoją parafię programu? Nic prostszego – wystarczy się zarejestrować – poprowadzimy Cię dalej!).

2. Weź udział w specjalnych webinarach o tym jak skutecznie działać na rzecz wspólnego domu – przygotowaliśmy cykl trzech bezpłatnych webinarów (24, 25 i 30.05 – wszystkie o godz. 19:00), które pomogą nam zdobyć wiedzę i umiejętności, by skutecznie przeciwdziałać palącym przejawom kryzysu ekologicznego, angażując do tego nasze społeczności. Dowiedz się więcej na temat spotkań i zarejestruj się by wziąć udział!

3. Obejrzyj wyjątkową zapowiedź filmu o Laudato si’ z Papieżem Franciszkiem – prześledź globalny progam obchodów Tygodnia Laudato si’ i dołącz do interesujących Cię spotkań online. W szczególności zapraszamy na pierwszy otwarty pokaz nowego filmu o Laudato si’ z Papieżem Franciszkiem oraz towarzyszącą mu konferencję prasową z udziałem reżysera i przedstawicieli Watykanu. Termin: 27.05.2022 godzina 14:00 – niezbędna jest rejestracja.

Tydzień Laudato si’ rozpocznie się w niedzielę 22 maja, a w trakcie modlitwy Anioł Pański do włączenia się zaprosi nas Ojciec Święty. Odpowiedzmy jako ludzie wiary na to wezwanie! Wszystkie parafie i wspólnoty, a także wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób włączą się w obchody Tygodnia Laudato si’ zachęcamy do zrobienia zdjęcia lub krótkiej relacji słownej i przesłania ich na nasz adres email. Nadesłane zdjęcia opublikujemy na naszym Facebooku. Pokażmy, że „słuchając i idąc razem” podejmujemy troskę o nasz wspólny dom.

Ponadto zapraszamy do dołączenia do programu Zielone Parafie objętego patronatem Konferencji Episkopatu Polski. W programie Zielone Parafie w praktyczny sposób chcemy realizować nauczanie Kościoła o ekologii integralnej.

Materiały do wykorzystania:
tydzien_laudato_si'_-_informacja.pdf