4 października 2020 r. - Niedziela św. Franciszka

Biskup Zamojsko-Lubaczowski Marian Rojek idąc za sugestią Przewodniczącego KEP abpa Stanisława Gądeckiego, zachęca duszpasterzy do włączenia się w inicjatywę „Niedzieli św. Franciszka”.

W dniu liturgicznego wspomnienia św. Franciszka z Asyżu przypadającego 4 października będziemy obchodzić Niedzielę św. Franciszka, która kończy „Czas dla Stworzenia”, rozpoczęty 1 września Dniem Modlitwy o Ochronę Stworzenia.

Tegoroczny „Czas dla Stworzenia” zbiega się z Jubileuszem Ziemi obchodzonym z okazji 50-lecia ustanowienia Dnia Ziemi. „W tym okresie chrześcijanie na całym świecie pogłębiają swoją wiarę w Boga Stwórcę i jednoczą się w sposób szczególny na modlitwie i w działaniach na rzecz ochrony wspólnego domu” – czytamy w orędziu papieża Franciszka na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia 2020.

„W tym roku pandemia COVID-19 pokazała, jak głęboko jest ze sobą powiązany świat. Uświadomiliśmy sobie bardziej niż kiedykolwiek, że nie jesteśmy od siebie odizolowani i że warunki dla zdrowia i ludzkiego dobrobytu są kruche. Skutki pandemii zmuszają nas do poważnego potraktowania konieczności czujności i zrównoważonych warunków życia na całej ziemi. Jest to tym ważniejsze, jeśli weźmie się pod uwagę zniszczenie środowiska i zagrożenie zmianami klimatycznymi” – napisali kard. Angelo Bagnasco, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy, i ks. Christian Krieger, przewodniczący Konferencji Kościołów Europejskich, w oświadczeniu na tegoroczny „Czas dla Stworzenia”.

W Polsce Niedziela św. Franciszka organizowana jest już po raz trzeci z inicjatywy Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska, a w tym roku została objęta oficjalnym patronatem Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego.

list_do_proboszczow.pdf