Warsztaty Muzyki Liturgicznej w Biłgoraju

"Śpiewy radości" - 9-11 października, parafia św. Jerzego w Biłgoraju

Wydaje się, że skoro radość towarzyszy nam nieodłącznie w codziennym życiu to jest ona już jakby odkryta. Jednak głębokie przeżycie muzyki liturgicznej jest okazją do odkrycia radości chrześcijańskiej na o wiele głębszym poziomie niż może nam to zaoferować dzisiejsza pop kultura. Wynika ona z doświadczenia ciepłej, czułej, przebaczającej obecności Pana, który pociesza, uzdrawia, leczy rany, a także wyposaża w dary i charyzmaty Ducha św. umożliwiające pełne nadziei spojrzenie na przyszłość oraz odważne stawienie czoła nadchodzącym wyzwaniom. Przez swoje sacrum muzyka liturgiczna pobudza słuchacza do realnego spotkania z Bogiem pełnym miłości - stąd ta wielka radość. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywana w kościele muzyka dzięki starannemu wykonaniu, a także własciwej interpretacji treści mogła dotrzeć nie tylko do uszu ale i do serca obecnych na liturgii wiernych. Aby tak się stało musi mieć ona odpowiednią jakość i formę oraz wyczucie sacrum danego momentu wykonania utworu.
Stąd można wyróżnić następujące cele Warsztatów Muzyki Liturgicznej:

• odpowiednie przygotowanie do śpiewania
  • kształtowanie umiejętności właściwej rozśpiewki
  • właściwe rozeznanie swojej skali głosu i umiejscowienie go w chórze wielogłosowym
  • kształtowanie umięjętności współgrania z innymi głosami
  • ukazanie specyfiki i piękna śpiew chóralnego
  • podnoszenie świadomości sacrum śpiewanych treści
  • właściwy dobór pieśni liturgicznych
  • tworzenie nowych formacji muzycznych wrażliwych na własciwy kształt muzyki liturgicznej

Zapraszamy serdecznie