Podsumowanie roku szkolnego 2013/14 w Zespole Szkół Katolickich w Zamościu

Wakacje to nie tylko upragniony czas odpoczynku dla uczniów i nauczycieli. Jest to też czas podsumowań pracy szkoły w ostatnim roku. W Zespole Szkół Katolickich w Zamościu to podsumowanie wypada bardzo korzystnie. Placówka od kilku lat cieszy się wieloma osiągnięciami zarówno w obszarze edukacji, jak i wychowania.
W roku szkolnym 2013/14 Katolicka Szkoła Podstawowa im. św. Ojca Pio osiągnęła bardzo dobry wynik ze sprawdzianu szóstoklasisty. Uczniowie zdobyli średnio 29,59 pkt., co dało im II miejsce w mieście Zamość wśród szkół publicznych, czyli bezpłatnych. Jeszcze lepsze wyniki osiągnęli uczniowie Katolickiego Gimnazjum im. św. Ojca Pio na egzaminie gimnazjalnym. Wśród szkół publiczny jedynie w egzaminach z przedmiotów przyrodniczych oraz języka angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony) oddali pierwsze miejsca Gimnazjum nr 5, w pozostałych stanęli na najwyższym stopniu podium. A w egzaminie z języka polskiego, zdobywając 82,2 pkt., wyprzedzili nawet gimnazjum społeczne. Jest to ogromny sukces naszych uczniów oraz nauczyciela tego przedmiotu pani Edyty Jóźkiewicz. Trzeba też pogratulować uczniom wyniku z egzaminu z języka niemieckiego, w którym znaleźli się w najwyższym dziewiątym staninie. Jest to wynik doskonałej pracy nauczyciela języka niemieckiego pani Elżbiety Michałkiewicz.
Uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu odnieśli też w ostatnim roku szkolnym wiele sukcesów w różnych konkursach. Między innymi uczennica klasy III b gimnazjum Iga Płachta otrzymała tytuł laureata w kuratoryjnym konkursie przedmiotowym z matematyki. Do konkursu przygotowywała ją pani Dorota Łyś – nauczyciel matematyki.
Tytuły laureatów w przedmiotowym konkursie kuratoryjnym „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego” otrzymali Paweł Marczuk i Mateusz Pysiewicz. Mateusz Pysiewicz reprezentował też województwo lubelskie na etapie centralnym tego konkursu w Warszawie, ponieważ na etapie wojewódzkim zdobył największą liczbę punktów.  Uczniów do konkursu przygotował nauczyciel historii pan Waldemar Wolanin.
Dużym powodzeniem zakończył się udział uczniów w Konkursie Wiedzy o Biblii i Historii Kościoła. Wojtek Brożek i Magda Szamik zostali jego laureatami. Do konkursu przygotowywał ich ks. Sylwester Zwolak.
Warto również wspomnieć o sukcesie zespołu trzecioklasistów z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. św. Ojca Pio, który pokonał zespoły z wszystkich zamojskich szkół w konkursie ortograficznym. Zostali oni przygotowani do konkursu przez panie Joannę Misztal i Krystynę Wojtak. Ogromnym sukcesem Katolickiej Szkoły Podstawowej są również osiągnięcia jej reprezentantek na XX Ogólnopolskim Finale Czwartków Lekkoatletycznych. Te zawody sportowe to nieoficjalne Mistrzostwa Polski. Arleta Stroczyńska z klasy piątej w biegu na 60m zajęła III miejsce, a Kinga Głuchowska (również z klasy piątej) w skoku w dal zdobyła miejsce V.
Oprócz wysokich osiągnięć w obszarze edukacji szkoła jest również bardzo dumna ze swojej pracy wychowawczej. W szkole odbywają się spotkania z nauczycielami i rodzicami o charakterze formacyjnym oraz prowadzi się wiele działań wychowawczych dla uczniów. Organizowane są rekolekcje szkolne, wyjazdy formacyjne, wycieczki szkolne, działają liczne organizacje uczniowskie (samorząd uczniowski, harcerstwo, szkolne koło CARITAS, wolontariat, koła teatralne i dziennikarskie, itp.). W ostatnim roku szkolnym uczniowie z grupy wolontariatu zaangażowali się w pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami. Codziennie społeczność szkoły spotyka się na jednej z przerw na modlitwie różańcowej. Młodzież z gimnazjum prowadzi audycje w Katolickim Radiu Zamość.

Ks. Robert Strus
Dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Zamościu