Umiłowani Diecezjanie i Drodzy Rolnicy

Zamość, 8 sierpnia 2019 r.

Umiłowani Diecezjanie i Drodzy Rolnicy

Chleb jaki prawie każdego dnia spożywamy, rodzi się z rolniczego trudu. I ta świadomość mobilizuje nas do tego, abyśmy zawsze z wdzięcznością i szacunkiem odnosili się do tych, co  w pocie czoła pracują na roli i zawsze, gdy trzeba było, szli na pomoc Ojczyźnie, by stawać w jej obronie, nawet nie szczędząc własnej krwi – o czym trzeba przypomnieć w tym wrześniowym czasie, gdy wspominamy 80-tą rocznicę napaści Niemiec i Rosji na Polskę.

Pora dożynek w naszych wioskach, parafiach i gminach, a także w diecezji, zaprasza do wdzięczności wobec rolników, sadowników i ogrodników za trud z jakim wypracowali tegoroczne zbiory. Niech Bóg dawca każdego życia, wzrostu i owocowania, błogosławi wszelkiej pracy na roli, niech swoją łaską obdarza tych wszystkich, co najbliżej spośród nas współpracują z Bogiem Stwórcą i na co dzień związani są rytmem funkcjonowania naszych pól, sadów i lasów.

Uwielbienie Boga, Wszechmocnego Dawcy licznych darów, dzięki którym żyjemy i jakie spożywamy, którymi się codziennie karmimy, aby żyć, pracować, kochać i realizować osobiste powołanie oraz wdzięczność wobec rolników i osób pracujących na roli i przy owocach naszych pól, stanowią główne przesłanie każdych dożynkowych uroczystości: religijnych i ludowych oraz społecznych.

Świadomość tego, iż dzięki Bożemu błogosławieństwu i pracy polskiego rolnika nie zabraknie chleba na naszych stołach, niech stanie się radością tych wszystkich, którzy świętują dożynkowe wydarzenia i radują się przepięknymi wieńcami ubranymi w kłosy, ziarno, owoce i warzywa.

W naszym kraju tu na Ziemi Zamojskiej, Lubaczowskiej, Biłgorajskiej, Hrubieszowskiej, Tomaszowskiej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej z przepięknym Roztoczem, bochen urodzajnego chleba na stole i w dożynkowej procesji pozostaje zawsze wyjątkowym znakiem: urodzaju i dostatku, szacunku oraz wdzięczności wobec Stwórcy. Każdy oderwany kęs i ukrojona kromka owego chleba, napoczęta pajda dożynkowej bułki, jest symbolem i zapowiedzią polskiej gościnności oraz dzielenia się z drugim człowiekiem tym, czego potrzebuje: pokarmem, miłością, darem obecności, otwartym domem. Dorodny chleb z tegorocznych plonów przekażą na ręce gospodarzy starostowie dożynek, rolnicy i mieszkańcy naszej ziemi, parafianie ze wspólnot lokalnego Kościoła.

Wszystkich wiernych naszej diecezji zapraszam, wraz z głównym duszpasterzem rolników ks. Józefem Bednarskim, na nasze dziękczynienie, do wspólnej radości i wdzięczności w Krasnobrodzie. Już teraz przekazuję wszystkim rolnikom gorące Bóg zapłać za chleb, który jest darem waszych rąk oraz serc i za wszelkie owoce pracy na roli – ciężkiej, trudnej i wiele od was wymagającej, ale także niezwykle wdzięcznej i dającej satysfakcję.

Przybądźcie na głos religijnego śpiewu i muzyki wiejskich kapeli z waszych domów i wiosek na wspólną modlitwę, dziękowanie i równocześnie pokorną prośbę o dalsze błogosławieństwo dla owocowania naszej Ziemi – Karmicielki. Zabierzcie też ze sobą rolników starszych wiekiem, spracowanych, utrudzonych, weźcie od chorych i samotnych ich intencje ze sobą do naszej Pani Roztocza – Krasnobrodzkiej Maryi. Domowe Gospodynie, ukażcie Bożej Matce – tej wyjątkowej Gospodyni z Nazaretu, wasze dożynkowe wieńce oraz kosze nabrzmiałe od urodzajnych owoców i warzyw, od kwiatów i ziarna, jakie powoli trzeba przygotowywać i poświęcać pod nowy zasiew.

Uroczystość diecezjalnych dożynek rozpoczniemy świętą Eucharystią, najpiękniejszym dziękczynieniem samego Chrystusa i Kościoła, w dniu 8. września 2019 r. o godz. 12.00 w Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej.

Z serca błogosławię wszystkim Rolnikom, Kapłanom i Duszpasterzom Rolników, a także każdemu wiernemu naszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Z darem modlitwy

† Marian Rojek