Złoto i srebro naszej młodzieży KSM w Częstochowie

W dniach 30 maja – 1 czerwca 2014 r. w Częstochowie odbyły się V Mistrzostwa Polski Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w Piłce Siatkowej, w których wzięło udział ok. 240 uczestników z 12 Diecezji. W Częstochowie nie zabrakło również 28 reprezentantów naszej Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej wraz z Asystentem Diecezjalnym KSM ks. Stanisławem Książkiem, ks. Piotrem Gmiterkiem oraz trenerem Panem Tomaszem Jezuitem. Mistrzostwa KSM stały się już cyklicznym spotkaniem, co roku odbywającym się w innej części kraju. Nie są to jednak zwyczajne zawody sportowe. Przez trzy dni młodzi ludzie z całej Polski, oprócz podejmowania rywalizacji sportowej, razem modlą się, bawią i zawiązują przyjaźnie. Jest to doskonały dowód tego, że sport łączy, a nie dzieli. Mistrzostwa są organizowanie, by propagować jedną z zasad Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, że należy dbać o zdrowie i rozwój fizyczny ze szczególnym propagowaniem trzeźwości.
 Dzień przyjazdu do Częstochowy, piątkowy wieczór, był czasem na zakwaterowanie i losowania grup. Wieczorem wszyscy uczestnicy Mistrzostw modlili się wspólnie Apelem Jasnogórskim przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej o dobre i wartościowe przeżycie kolejnych dni rozgrywek.
Pierwszy dzień zmagań sportowych rozpoczął się w sobotę wspólną Eucharystią w Kaplicy Matki Bożej, której przewodniczył J. E. ks. Abp Wacław Depo. Po duchowej uczcie przy stole Chrystusa nastąpił czas rozpoczęcia rozgrywek. Zawody odbyły się na głównej Hali Sportowej Miasta Częstochowy. Wszystkie mecze pomimo zaciętej walki były rozgrywane w duchu zasady „fair play” i przyjaźni. Zarówno na boisku jak i na trybunach panowały jedynie pozytywne emocje. Nieprzewidziane zwroty akcji, euforia, obawa, napięcie, zawód – tego wszystkiego nie zabrakło podczas rozgrywek w piłkę siatkową. W tym dniu zostały rozegrane wszystkie mecze grupowe. Nasze obie drużyny zakwalifikowały się do finałów, dziewczęta zwyciężyły we wszystkich meczach grupowych, a chłopcy przegrali tylko jeden mecz.
Sobotni wieczór był przeznaczony na odpoczynek oraz ucztę duchową, jaką był Koncert Uwielbienia  w wykonaniu Mate.O w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie.
Ostatni dzień Mistrzostw rozpoczął się wspólną Mszą Świętą w Kościele p.w. św. Barbary. Niedziela była czasem rozegrania finałów. Po zaciętej rywalizacji najlepszą drużyną męską okazała się  drużyna gospodarzy z Częstochowy, a nasi chłopcy ostatecznie zajęli II miejsce. Dziewczęta natomiast nie pozwoliły zwyciężyć w czasie zawodów nikomu i zostały Mistrzyniami Polski.
Po zakończeniu meczy nadeszła chwila podsumowania Mistrzostw oraz rozdania pucharów, medali i nagród. Podczas tej uroczystości obecni byli przedstawiciele władz Częstochowy, Zarząd Diecezjalny KSM z ks. Asystentem oraz gospodarze obiektu sportowego, którzy po skierowaniu krzepiącego słowa wręczyli nagrody zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom imprezy. Ubogaceni współzawodnictwem, wspólną modlitwą, zabawą i swoim towarzystwem uczestnicy powrócili do swoich domów. To właśnie dzięki takim inicjatywom między młodymi ludźmi rodzą się przyjaźnie, skłaniające do innego stylu życia i umacniające od wewnątrz.
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli młodzieży KSM zorganizować, uczestniczyć oraz tym, którzy wsparli finansowo wspólny wyjazd do Częstochowy.

Młodzież KSM
Uczestnicy Mistrzostw