Informacja dla Kustoszów Sanktuariów Maryjnych

Komisja Maryjna i Zespół ds. Sanktuariów Konferencji Episkopatu Polski,  Polskie Towarzystwo Mariologiczne, Ojcowie paulini z Jasnej Góry

zapraszają na ogólnopolską konferencję w 100. rocznicę odzyskania niepodległości nt.

JASNOGÓRSKA MATKA I NARÓD.

Z Bogurodzicą ku polskiej wolności myśli i czynu,

która odbędzie się w Sali Różańcowej na Jasnej Górze w dniach 22-23 października 2018 r.

Patronat Narodowy
Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości

Patronat honorowy
Księdza Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

Radio Jasna Góra, Radio FIAT, Tygodnik „Niedziela”, Miesięcznik „Jasna Góra”,

22 X, poniedziałek

15.00-18.00 – Spotkanie kustoszy sanktuariów polskich: Sanktuarium miejscem Nowej Ewangelizacji – bp dr Adam WODARCZYK (członek Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterskiej KEP).
16.30 – Sala Papieska – Doroczne Walne Zebranie członków Polskiego Towarzystwa Mariologicznego.
18.00 – kolacja
20.00 – Różaniec – o. dr Piotr POLEK OSPPE (Wieruszów).
21.00 – Apel Jasnogórski – bp dr hab. Henryk CIERESZKO (Białystok).

23 X, wtorek

7.30 – Msza św. – przewodniczy: bp dr Łukasz BUZUN OSPPE (Kalisz)
8.15 – Śniadanie.
9.00 – Otwarcie obrad: Powitanie – o. Marian WALIGÓRA OSPPE, Przeor Jasnej Góry. Wprowadzenie – abp Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski.

I sesja – Jasnogórskie doświadczenie niepodległości – przewodniczenie: ks. prof. dr hab. Zdzisław JANIEC (KUL, Lublin).

9.20 - 9.40 – Jasna Góra w okresie międzywojennym – dr Grzegorz PRUS OSPPE (UPJPII, Kraków).
9.40 - 10.00 – Jasna Góra w okresie komunizmu – dr Andrzej SCHNEIDER (IPN, Katowice).
10.00 - 10.20 – Jasna Góra Jana Pawła II – ks. prof. dr hab. Wojciech ZYZAK (Rektor UPJPII, Kraków).
10.20 - 10.40 – Światło Jasnej Góry na III tysiąclecie – o. dr Arnold CHRAPKOWSKI OSPPE (Generał Zakonu Paulinów, Jasna Góra).
10.40 - 11.00 – Przerwa

II sesja – Maryjny kształt polskiego patriotyzmu – przewodniczy: ks. dr hab. Janusz LEKAN, prof. KUL.

11.00 - 11.20 – Społeczne treści aktów jasnogórskich – ks. prof. dr hab. Janusz KRÓLIKOWSKI (UPJPII, Dziekan Wydziału Teologicznego, Sekcja w Tarnowie).
11.20 - 11.40 – Patriotyczne nauczanie kardynała Stefana Wyszyńskiego na Jasnej Górze – prof. dr hab. Paweł SKIBIŃSKI (UW, Warszawa).
11.40 - 12.00 – Peregrynacje Obrazu afirmacją niepodległości Narodu – prof. dr hab. Jan MAZUR OSPPE (UPJPII, Kraków).
12.00 - 12.30 – Dyskusja.
13.00 – Obiad

III sesja – Polska droga maryjna – przewodniczy: mgr. lic. Iwona KRYSIAK (Kolbianum, Niepokalanów).

14.30 - 14.50 – Rozumienie obecności Maryi w Narodzie – ks. prof. dr hab. Bogdan FERDEK (PWT, Wrocław).
14.50 - 15.10 – Bolesna Królowa Polski. Teologiczna interpretacja obrazu Matki Bożej Licheńskiej – dr Janusz KUMALA MIC (Centrum Formacji Maryjnej „Salvatoris Mater”, Licheń).
15.10 - 15.30 – Mariologia w służbie Narodu – dr hab. Grzegorz BARTOSIK OFMConv, prof. UKSW (Dyrektor Kolbianum, Niepokalanów).
15.30 - 15.50 – Maryja w polskiej duchowości indywidualnej i wspólnotowej – ks. prof. dr hab. Marek CHMIELEWSKI (KUL, Lublin).
15.50 - 16.10 – Przerwa

IV sesja – Z Maryją ku przyszłości – przewodniczy: dr Michał LEGAN OSPPE (UPJPII Kraków, Jasna Góra).
16.10 - 16. 30 – Jasna Góra młodych – ks. dr hab. Adam RYBICKI, prof. KUL (Lublin).
16.30 - 16.50 – Jasnogórska Maryja Matką Chrystusowego Kościoła Polaków – prof. dr hab. Andrzej NAPIÓRKOWSKI OSPPE (UPJPII, Kraków).
16.50 - 17.10 – Matka Boska Częstochowska na Watykanie – bp prof. dr hab. Michał JANOCHA (UW, Warszawa), Biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej.
17.10 - 18.00 – dyskusja.
18.00 – Zamknięcie obrad – ks. prof. dr hab. Marek CHMIELEWSKI (Przewodniczący PTM).
18.30 – Kolacja
20.00 – Różaniec – dr Stanisław PRZEPIERSKI OP (Warszawa).
21.00 – Apel Jasnogórski – abp dr Wacław DEPO, Metropolita Częstochowski.

UWAGA:
a) Noclegi i posiłki można rezerwować w Domu Pielgrzyma za pośrednictwem Instytutu Maryjnego i Biblioteki Maryjnej na Jasnej Górze (tel. 34-3777439; e-mail: [email protected]

b) Opłata za nocleg z posiłkami na Jasnej Górze: 1 doba – 120 zł; 2 doby – 250 zł.
c) Posiłki na Jasnej Górze bez noclegu w Domu Pielgrzyma – 40 zł (dla chętnych).
d) Zgłoszenie, opłaty i odebranie kart uczestnictwa upoważniających do noclegu i/lub posiłków w Recepcji sympozjum w holu Domu Pielgrzyma.
e) W holu Sali Różańcowej będzie można nabyć publikacje z serii "Biblioteka Mariologiczna". Szczególnie polecamy tom z treścią odczytów sympozyjnych.

Dane kontaktowe związane ze zgłoszeniem, rezerwacją zakwaterowania i posiłków na ulotce-programie sympozjum - do ściągnięcia: TUTAJ