Rusza Synod Biskupów o młodzieży - zaproszenie do modlitwy

„Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania” to temat XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów, które odbędzie się w Rzymie w dniach 3-28 października z udziałem papieża Franciszka.

W odpowiedzi za wezwanie Ojca świętego do modlitwy za Synod  i w porozumieniu z Pasterzem diecezji, Ks. Bp. Marianem Rojkiem zalecamy i zachęcamy Księży, by w czasie trwania Synodu Biskupów podjąć następujące inicjatywy modlitewne podczas Mszy świętych i nabożeństw różańcowych w parafiach, w intencji młodzieży i obrad biskupów:

1) W  niedziele (7, 14, 21 i 28 października) podczas każdej Mszy św. dołączyć do wezwań modlitwy powszechnej intencje, dotyczące młodzieży i obrad Zgromadzenia Synodu Biskupów.

Przykładowe wezwanie:  Módlmy się w intencji trwającego Synodu Biskupów poświęconego młodzieży, o dary Ducha  Świętego dla Biskupów, pozwalające odkrywać zamysł Boga wobec Kościoła.

2) Proponujemy, by po każdej Mszy św. w czasie trwania Synodu odmówić modlitwę Ojca świętego Franciszka, w intencji XV Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów o treści:

Panie Jezu,
Twój Kościół podążający ku Synodowi kieruje wzrok na wszystkich młodych ludzi świata.
Prosimy Cię, by z odwagą wzięli oni życie w swoje ręce,
zawsze mając wolne serca dążyli do najpiękniejszych i najgłębszych celów.
Pomóż im odpowiedzieć na wezwanie,
które kierujesz do każdego z nich,
by realizując właściwy projekt życia
osiągnęli szczęście wsparci obecnością mądrych i ofiarnych przewodników.

Otwieraj ich serca na wielkie marzenia i uczyń wrażliwymi na dobro innych.
Niech trwają pod Krzyżem jak Umiłowany Uczeń,
by przyjmować w darze Twoją Matkę.
 Uczyń ich świadkami Twojego Zmartwychwstania,
by doświadczając Twojej bliskości, głosili z radością, że jesteś Panem. Amen.

3) Zachęcamy, by w wybrane lub wszystkie piątki października (5.10, 12.10, 19.10, 26.10) zorganizować wraz z młodymi czuwanie modlitewne w intencji owoców Synodu.

4) 9 października (wtorek) młodzież z naszej diecezji została zaproszona do czuwania modlitewnego na Jasnej Górze w czasie trwania Synodu Biskupów. Zachęcamy dekanalnych duszpasterzy młodzieży do wyjazdu z młodymi na diecezjalne czuwanie, a także wszystkich Księży do organizowania tego dnia w parafiach spotkań modlitewnych w intencji Synodu i młodzieży.

Niech podjęcie różnorodnych form modlitwy w intencji Synodu i młodzieży będzie wyrazem troski duszpasterskiej o młodych ludzi.

Ks. Jarosław Kędra
diecezjalny duszpasterz młodzieży
Ks. Tomasz Szady
diecezjalny koordynator ŚDM w Panamie