Rodzinine i sportowo dla misjonarzy

Czwarty Rodzinny Sportowy Piknik z myślą o misjonarzach przyciągnął w niedzielę, 29 lipca do Grodu Posadów mieszkańców gminy Telatyn, ale również licznych gości z całej naszej diecezji i nie tylko.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli Pasterz Diecezji Zamojsko–Lubaczowskiej Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Marian Rojek, Wicemarszałek Sejmu RP Pani Beata Mazurek oraz Wojewoda Lubelski Pan Przemysław Czarnek. Patronat medialny nad piknikiem objęło Katolickie Radio Zamość oraz Tygodnik Katolicki Niedziela.

Organizatorzy, czyli Dzieła Misyjne Diecezji Zamojsko–Lubaczowskiej oraz Stowarzyszenie Miłośników Grodu Posadów postarali się o mnóstwo atrakcji. Na uczestników spotkania, młodszych i starszych, czekało wiele atrakcji. W trakcie pikniku można było grillować, zagrać w tenisa stołowego i wziąć udział w licznych konkursach: wędkarskim, na potrawę regionalną, strzelania z łuku i na najpiękniejszy zamek z piasku. Wśród oceniających kreatywność dzieci byli m.in. Pasterz Diecezji Ks. Biskup Marian Rojek i zastępca dyrektora Wydziału Biura Wojewody Pani Agnieszka Skubis-Rafalska, która w imieniu wojewody wręczyła nagrody.

„W tym roku w sposób szczególny ze względu na świętowanie dostojnego jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości chcieliśmy, aby nasza impreza miała także wydźwięk patriotyczny – podkreślił gospodarz miejsca, dyrektor Diecezjalnych Dzieł Misyjnych, twórca Grodu w Posadowie i proboszcz parafii Buśno ksiądz Andrzej Łuszcz.

Nauką historii w plenerze zajęli się członkowie Zamojskiego Bractwa Rycerskiego, opowiadając Polsce Szlacheckiej. Uczestnicy pikniku mogli zapoznać się ze średniowiecznym rzemiosłem, tradycją i sztuką wojenną oraz spróbować specjałów kuchni przygotowanych przez Drużynę Grodu Czerwień.

Głównym celem imprezy było zapoznanie uczestników z posługą misjonarzy. O swojej pracy misyjnej w Kazachstanie opowiadał pochodzący z naszej diecezji ks. Paweł Martyniuk, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Karagandzie. Natomiast Pan Konrad Czernichowski i Pani Elżbieta Koper opowiadali o historii powstania MAITRI – Ruchu Solidarności z Ubogimi Trzeciego Świata, w ramach którego prowadzona jest akcja „Adopcja Serca” - rodzaj adopcji na odległość, polegającej na patronacie nad ubogim, często osieroconym dzieckiem z kraju Trzeciego Świata.

Jak zawsze można było wspomóc misjonarzy kupując los na loterii fantowej lub zostawiając ofiarę na środki transportu, wspierając akcję MIVA Polska.

W czasie imprezy na scenie wystąpili młodzi artyści odnoszący wiele sukcesów w konkursach w Polsce i za granicą, wokalista – Krzyś Gągoł i pianistka - Wiktoria Szpindor oraz Zespołu Echo Telatyna. Kulminacją wydarzenia był koncert legendarnego zespołu No To Co i dyskoteka „pod gwiazdami”.

Jak podkreślali uczestnicy pikniku, to był przyjemnie, mądrze i ciekawie spędzony czas.

Więcej zdjęć na stronie http://misje.zamojskolubaczows…